Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kui tähtis on mõista moraalset vastutust

2 min lugemist

Juhtub traagiline õnnetus – seal, kus seda oodata ei osata. Inimesed saavad viga või hukkuvad. Avalikkus on šokeeritud. Algab uurimine, kuid peagi see lõpeb – kuriteo koosseisu puudumise tõttu. Kuid vastutus pole ainult juriidiline, vaid tunduvalt üldisem mõiste. Küsimus pole tingimata seaduse silmis süüdlase leidmises ja karistamises, vaid moraalse vastutuse tunnetamises.

Aastal 2007 süttis Rakvere tivolis karussell, 41 inimest sai viga. Mullu suvel uppus Põlva maakonnas asuval mängumaal viieaastane poiss. Need on kaks avalikkusele tuntud näidet õnnetusjuhtumitest, kus seaduse silmis süüdlast ei olnud. Aga kas see tähendab, et keegi ei peaks tundma vastutust?

Üleeile Otepää lähedal Ansomäe suusakeskuses juhtunud õnnetus, kus üks naine hukkus ja teine sai vigastada, tõstab moraalse vastutuse teema taas päevakorda. Snowtubing’u ehk maakeeli lumerõngasõidu radadel, ühel niisugusel kõnealune õnnetus aset leidis, pole kindlaksmääratud standardeid – need ehitatakse vastavalt oludele. Niiviisi üksikasjadesse minnes on üsna lihtne jõuda jaburale järeldusele, et sellised traagilised lood ongi aeg-ajalt vaat et vältimatud. Ei tohiks ju olla.

Veel pikem hoog! Veel rohkem adrenaliini! Öösel ja päeval! Kui spordi- ja vabaajakeskuste pidajad pööraksid turvalisusele sama innukat tähelepanu kui atraktsioonide ägeduse reklaamimisele, võiks tulemuseks olla tunduvalt tõhusam ennetus. Paraku pole ohutuse teema kaugeltki alati esiplaanil ning kindlasti rõhutatakse iga külastaja enda vastutust. Samal ajal soovitatakse omada elukindlustust, mis näitab tegelikult, et riskidest ollakse teadlikult. Just nii on see kirjas ka Ansomäe keskuse reeglites.

Üsna vastuoluliselt kõlab ka sealtsamast pärit raja reklaam, mille puhul kasutatakse hinnangut super, ja mis on mõeldud «Baltimaade kangematele tuubitajatele», samas lisades, et see «sobib nii täiskasvanutele kui ka lastele alates 3. eluaastast».

Meelelahutusäri, mille eesmärk ongi pakkuda rahvale põnevust ja adrenaliini, pole mingi lust ja lillepidu. «Kerge on hukka mõista, raskem on mõista,» ütles Tivoli Tuuri eestvedaja Lauri Viikna ajakirjanikele, selgitades, kuidas eri ametkonnad tema tegevust kontrollivad.

Seaduste ja standardite koostamine ning nendest kinnipidamine on kahtlemata vajalik. Kuid paragrahvidega reguleerimisest veelgi olulisem on mõista ise ja anda avalikkusele sõnum, et tõepoolest tehakse kõik, mis võimalik, et raskete tagajärgedega õnnetusi ära hoida. Ei ole näiteks ju vaja seadust, et vabaajakeskuste töötajad peavad läbima esmaabikursuse. See peaks olema elementaarne. Moraalne vastutus peaks olema osa ennetusest. Kuni see nii ei ole, kipubki domineerima hoiak, et minul ei juhtu, ja üldse – igaüks ise vastutab.

Seotud lood
    21.02.2020 24.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto