Sisukord
Tänane leht
Postimees
30.01.2015
Eesti Kampaaniavigade edetabel Rahvastikuteadlane: töökohad kõigepealt Kommunismiohvrite memoriaal tuleb Maarjamäele Komisjon võtab ajateenijate laenuteema taas üles Erakonnad lubavad valimistel mullust lund Konkurentsivõime euroraha ähvardab pihustumine Riigikogu tühistas alaealiste abordipiirangu Male Lastekaitse Liit taunis kõurikut käsitlevat telelugu Kohus ei vabastanud Herman Simmi enne tähtaega Teerulliga kutsuti toetama originaalloomingut Eesti lühiuudised Piirivalve ajaloolised ülesvõtted kolisid filmiarhiivi Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti kokk katsus rammu toidumaailma vägevatega Majandus Komisjon võtab ajateenijate laenuteema taas üles Majanduse lühiuudised Eesti Pank võib hakata ostma riigifirmade võlakirju Erakonnad lubavad valimistel mullust lund Kuu aega vanurite külalistemajas elanud ärimees jättis arve maksmata Välismaa Hinne B—: EL näitas mullu Venemaa suhtes tavatut ühtsust Välismaa lühiuudised Hinded Euroopale: suhted USAga B+, immigratsioon D+ Arvamus Ukraina kangelane: me vajame hädasti abi, relvaabi! Indrek Kuus: Virve läks rikki Postimees 1930. aastal Carlos Ivan Vargas: e-Eesti ehk lihtsuse keerukus Juhtkiri: Strateegiline koostöö või taktikaline laristamine? Henrik Roonemaa: seda maja pole olemas, seda lille pole olemas Siim Ruul: Valimisdebatt ETVs — iga algus on raske Päeva karikatuur Kultuur Mustonenfest — barokk-punki, Kesk-Euroopat ja juudi müstikat Sport Spordi lühiuudised Vali tuul muutis laskmise loteriiks Kalev sai Balti liiga play-off’is raske võidu Rahvuskoondis raha eest: saab nii tulemuse kui ka lojaalsuse Tallinn Kommunismiohvrite memoriaal tuleb Maarjamäele Tarbija Hoopis teistmoodi Hiina Tartu Konguta vallavanem jätkab tööd Tisleritöö vajab teravat silma Tartu linn toetab Mariupoli haiglaid Aiaposti ladumine ja viimistlustööd pottsepaneiule raskusi ei valmista Juuksuripoissi ootab võistlus Venemaal Rahulolematus Tartu kunstimuuseumi direktori tegevusega jätkub Maanteeamet kaalub kahetasandilist Riia ringi Priit Pullerits: miks ma olen venelaste poolt? Vambola Tiik: taastame Raadi mõisa peahoone Preemia hoiab meeles teatrite ehitajat Aafriklased näitavad taset Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Konkurentsivõime euroraha ähvardab pihustumine

5 min lugemist
SA Alatskivi Loss juhataja Külli Must on lossi fondide abiga korda teinud ja sisuga täitnud, nüüd loodab ta teha hotelliks ka kehvas seisus tõllakuuri ja ratsahobuse talli. Tema plaanid tooks äärevalda uusi turiste ja töökohti. FOTO: Margus Ansu

Euroopa Liit annab maapiirkondade konkurentsivõime parandamiseks aastani 2020 ligi 135 miljonit eurot, ent omavalitsustevahelised nääklused ja tagatoakokkulepped pihustavad osa rahast lihtsalt laiali.

Tellijale

Ehkki suure summa jagamise korda puudutav siseministri määrus pole valitsuses veel kinnitatud, jagavad omavalitsusjuhid seda juba oma äranägemise järgi. Seejuures kipub neil kohati ununema, mis on meetme peamine eesmärk – mõelda mitte oma valla, vaid terve maakonna keskselt ja panustada eelkõige uute töökohtade loomisse.

Siseministeerium andis investeeringuobjektide valikul otsustusvabaduse maavalitsustele, kes pidid juba jaanuari keskpaigaks esitama ministeeriumile tegevuskavad, kus on kirjas projektid, mille tarbeks võib raha küsida. Nüüd on aga siseministeerium tähtaja edasi lükanud. Tegevuskavva mahtuvate projektide hulk on piiratud, sest nende kogumaksumus ei tohi ületada maakonnale eraldatavat summat rohkem kui kaks korda. Taotlusvoorudes sõelub Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) neist omakorda välja ideed, mis saavad raha.

Infol, kui palju mingi maakond raha saab, on praegu märge «AK» ehk «asutusesiseseks kasutamiseks». Ministeerium põhjendab seda eelkõige asjaoluga, et summad kinnitatakse lõplikult alles pärast seda, kui rahajagamise üksikasju puudutav määrus on jõustunud. Tegelikult on skeem siiski paigas.

Ehkki ministeerium kirjutas maavalitsustele üsna detailselt ette, mismoodi peaks tegevuskavad kujunema, on vähemasti mõne maakonna vallad-linnad saanud ettekirjutustest aru nii, nagu endale kasulik. Nii tulid Tartumaa Omavalitsuste Liidu liikmed läinud nädalal kokku ja panid lihtsalt paika, et 5,5–6 miljonit eurot jagatakse valdade ja linnade vahel vastavalt nende elanike hulgale.

Selmet teha ära mõned suured tervele maakonnale ja tööhõivele olulised ehitused, puistatakse Tartumaal raha valdade vahel laiali. Nii vähemalt tahavad vallajuhid, otsustamisel on siiski jäme ots maavanema käes ning ka siseminister võib sobimatud tegevuskavad lihtsalt tagasi saata.

29.01.2015 31.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto