Sisukord
Poliitika
Postimees
30.01.2015
Eesti Kampaaniavigade edetabel Rahvastikuteadlane: töökohad kõigepealt Kommunismiohvrite memoriaal tuleb Maarjamäele Komisjon võtab ajateenijate laenuteema taas üles Erakonnad lubavad valimistel mullust lund Konkurentsivõime euroraha ähvardab pihustumine Riigikogu tühistas alaealiste abordipiirangu Male Lastekaitse Liit taunis kõurikut käsitlevat telelugu Kohus ei vabastanud Herman Simmi enne tähtaega Teerulliga kutsuti toetama originaalloomingut Eesti lühiuudised Piirivalve ajaloolised ülesvõtted kolisid filmiarhiivi Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti kokk katsus rammu toidumaailma vägevatega Majandus Komisjon võtab ajateenijate laenuteema taas üles Majanduse lühiuudised Eesti Pank võib hakata ostma riigifirmade võlakirju Erakonnad lubavad valimistel mullust lund Kuu aega vanurite külalistemajas elanud ärimees jättis arve maksmata Välismaa Hinne B—: EL näitas mullu Venemaa suhtes tavatut ühtsust Välismaa lühiuudised Hinded Euroopale: suhted USAga B+, immigratsioon D+ Arvamus Ukraina kangelane: me vajame hädasti abi, relvaabi! Indrek Kuus: Virve läks rikki Postimees 1930. aastal Carlos Ivan Vargas: e-Eesti ehk lihtsuse keerukus Juhtkiri: Strateegiline koostöö või taktikaline laristamine? Henrik Roonemaa: seda maja pole olemas, seda lille pole olemas Siim Ruul: Valimisdebatt ETVs — iga algus on raske Päeva karikatuur Kultuur Mustonenfest — barokk-punki, Kesk-Euroopat ja juudi müstikat Sport Spordi lühiuudised Vali tuul muutis laskmise loteriiks Kalev sai Balti liiga play-off’is raske võidu Rahvuskoondis raha eest: saab nii tulemuse kui ka lojaalsuse Tallinn Kommunismiohvrite memoriaal tuleb Maarjamäele Tarbija Hoopis teistmoodi Hiina Tartu Konguta vallavanem jätkab tööd Tisleritöö vajab teravat silma Tartu linn toetab Mariupoli haiglaid Aiaposti ladumine ja viimistlustööd pottsepaneiule raskusi ei valmista Juuksuripoissi ootab võistlus Venemaal Rahulolematus Tartu kunstimuuseumi direktori tegevusega jätkub Maanteeamet kaalub kahetasandilist Riia ringi Priit Pullerits: miks ma olen venelaste poolt? Vambola Tiik: taastame Raadi mõisa peahoone Preemia hoiab meeles teatrite ehitajat Aafriklased näitavad taset Meelelahutus Koomiks Sudoku

Siim Ruul: Valimisdebatt ETVs — iga algus on raske

2 min lugemist
Siim Ruul FOTO: Erakogu

Väitlusperes sai ETV esimest valimisdebatti oodatud nagu jõuluvana. Salmide asemel õpiti tundma programme ning teleri ette istudes oli hinges igatahes suur ärevus. Nii nagu jõuluvanaski, ei pidanud pettuma. Oli debatti, oli argumente, oli pinget.

Riigikogu kandidaatide väitlustele peame seadma kõrged ootused ja seepärast on alati mõistlik küsida: kas sellist debatti tahtsimegi?

Väitlejatele hinnaalandust kindlasti ei tehtud. Raske on kokku panna tugevamat kooslust kui riigikogu esimees, kultuuriminister ja kaks endist haridusministrit. Ka end veel suures poliitikas tõestamata kandidaadid Vabaerakonnast ja EKREst ei lasknud latti alla.

Samas võiksid riigivalitsemise, regionaalpoliitika, haridus- ja sotsiaalteemad vabalt täita kõik eraldi saate ja aega jääks puudugi. Ka kõige parema tahtmise juures on raske anda sõna kuuele erakonnale, oodata mõistlikku mõttevahetust, argumente, aga ka ümberlükkamisi ja analüüsi, kui iga valdkonna käsitlemiseks jääb sisuliselt 15 minutit.

Sellest on kahju, sest erakonnad on oma programmidega vaeva näinud, markeerinud Eesti murekohad ning pakkunud välja lahendused, mis saates jäid paljuski just ajanappuse tõttu kõlama loosunglikult. Kuidas näiteks seletada sotside kahetasandilist omavalitsust 30 sekundiga?

Võime vaielda, kas Eiki Nestor sai sellega hakkama või mitte, kuid sisulist arutelu ikkagi tekkida ei jõudnud. Debatist võinuks jääda mulje, et Eesti erakonnad muretsevad hariduses enim lõunasöögi pärast ja raha on vaja juurde ainult õpetajate palkadeks. Kutseharidust ja kõrgharidust sisuliselt puudutada ei jõutudki.

Kui valimisreklaam on oma olemuselt loosunglik ja programmid mõnikord liigagi pikad, et neid kõiki öökapil hoida ja vaikselt läbi närida, siis «Valimisstuudios» saakski erakondade seisukohti lihtsamalt, samas argumenteeritult lahti rääkida. Usun, et valijatena väärime neis küsimustes pisut sügavamat analüüsi, kui seekord pakkuda jõuti.

Andres Kuusk ja Lauri Hussar olid kõnejuhtidena tavapäraselt heas vormis. Kõik välja lubatud teemad said käsitletud, kõik väitlejad sõna, kuid miski jäi siiski kripeldama. «Aktuaalse kaamera» lõpus lubasid saatejuhid välja konkreetseid küsimusi ja konkreetseid vastuseid. Veel enam – lubadus sai antud, et ebakonkreetsetele vastustele järgneb uus küsimus. Kahjuks päris nii ei läinud.

Küsimused olid tõesti konkreetsed, kuid vastused kippusid väitlejatel jääma tavapäraselt laialivalguvaks. Mida minut edasi, seda vähemaks jäi ka sellele tähelepanu juhtimist. ERRi foorumis ja Twitteris käima läinud elav arutelu ja kommentaarid täitsid küll selle tühimiku, kuid need ei saanud kuidagi jõuda väitlejateni. Ehk on mõttekoht seegi, et rahva hääl ei jääks tummaks.

Kriitika teeb meid ainult tugevamaks! Oli debatti, oli vaidlust ja pinget – aga vähevõitu. Loodame, et viimasel 30 sekundil üles võetud hea hoog järgmiseks väitluseks ei vaibu.

Seotud lood
29.01.2015 31.01.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto