T, 4.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1930. aastal: kas kommunistide uus ohver?

Postimees 1930. aastal: kas kommunistide uus ohver?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Vene pagulase kindrali A.P. Kutepovi kadumine on Pariisis haruldast sensatsiooni tekitanud. Terve Prantsusmaa kriminaal- ja poliitiline politsei on jalule aetud ja venelased ise korraldavad piinliku hoolega uurimusi. Kuid seni on kõik asjata. Kadunud kindralist ei ole jälgegi leitud.

Ühenduses Kutepovi kadumisega toovad välismaade lehed üksikasju, mis selle sensatsioonilise vahejuhtumisega seotud. Pühapäeval, 26. jaanuari hommikul pidanud Kutepov, nagu harilikult pühapäeviti, Pariisi Vene emigrantide n.n. galliapoollaste kiriku minema. Kuigi ta selle käigu harilikult autoga teinud, mida mõni usaldusväärne vene autojuht juhtinud, otsustanud ta sel pühapäeval autojuhile puhkust anda ja jala minna. Lahkudes kodust ei ole ta aga tänavast, kus ta elas, üldse välja kõndinud, sest üks vene autojuht oodanud, lugupidamisest kindrali vastu Kutepovit terve hommikupoole järgmise tänava nurgal, et teda sealt edasi sõidutada. Ka kirikusse ei ilmunud Kutepov ja kindlaksmääratud ajal ei olnud teda kodus.

Kutepovil oli põhjust kommuniste karta. Salaluure tegevus, mida ta emigrandina juhtis, nõudis suurt ettevaatust. Palju aastaid elas ta oma ohvitseride hoolika kaitse all. Kindrali korteri eestoas oli alati vahipost. Tänaval kõndis alati veidi maad Kutepovi järel usaldatav inimene, taskus laskevalmis revolver. Mõne aja eest loobus ta aga ihukaitseväelasest ja kadumise päeval ei olnud tal isegi revolvrit kaasas.

Tagasi üles