Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
03.02.2015
Eesti Dilbert Mälumäng Palju õnne Horoskoop Pinged võimuliidus koguvad hoogu Male Tagakülg Eesti lühiuudised 0302esikas Tartu rahulepingu sõlmimisest möödus 95 aastat Assar Pauluse uurimisega tehti ajalugu Ratastooli-Andu pidas orja Eest luteri kirik sai uue juhi Katkistes peredes kasvavad katkised lapsed Taavi Rõivas tikub koolidesse Majandus Majanduse lühiuudised Klaipedast ostetud gaasi saab Eestisse tuua vaid paar nädalat aastas Välismaa Venemaa homoseksuaalid peavad valima: istud vagusi või saad peksa Peagi stardib tulevane kosmosetakso Välismaa lühiuudised Arvamus Postimees 1930. aastal: kas kommunistide uus ohver? Juhtkiri: lapse huvid eelkõige Mart Luik: uhked, aga vaesed Päeva karikatuur Liisa Berezkin: ISIS – mida näeb Jaapani ühiskond? Taavi Minnik: kas Putin saadab «batka» pensionile? Ivar Raig: kuidas vasakpööre Kreekas mõjutab eurot? Kultuur Kultuuriuudiste veerg Sport Spordi lühiuudised Eeskuju kõrvale läbi aegade parimaks ja palju raha Zahkna: Otepää medalid võtsid MMi pinge maha Suvisel MMil kõrget kohta jahtiv Ploomipuu läheb olümpiale kulla järele Tallinn Linn tahab ehitust kaitsealaga takistada Tallinna lühiuudised Tartu Tartu rahu aastapäev algas langenute mälestamisega Juhid võtsid uue silla ruttu omaks Tõrvandi päästekomando kolis Tartusse Ülikool meelitab tasuta kursustega Flybe ja Tartu linn panid seljad kokku Tartu lennujaamal oli hea aasta Paul Ariste elutööd kajastab näitus Gert Kullamäe: tahaks loota, et meestel on euromängu valus kaotus unustatud Lastehaigla tänab kängurutooli ja teiste kinkide eest Kergtee kasvab suvel pikemaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: lapse huvid eelkõige

2 min lugemist

Üha rohkematest suudest kõlab üleskutse, et Eesti peaks olema maa, kus on väga hea lapsi kasvatada. Üks tähtis osa sellest on muuhulgas oskused ja võimekus laste ning perede eripäradele adekvaatselt reageerida.

Probleemide varane märkamine lasteaias ja koolis on oluline. Kui on märgatud, siis peab olema ka teada, mida edasi teha. Avalik võim peab tagama, et igaühel oleks võimalik saada professionaalset ja asjakohast tuge. Selle abi keskmes peab olema laps, ent empaatiat peab jaguma ka lapsevanematele.

Laiemalt pole küsimus üksnes väga äärmuslikes juhtumites, vaid ka vanemlike oskuste õpetamises täiesti tavalistele peredele. Kasvatusmudelid, mis me oma kodudest kaasa oleme saanud, ei pruugi kaugeltki kõigis üksikasjades olla need kõige tõhusamad, arukamad ega lapsesõbralikumad. Kuidas käituda lapsevanemana nii, et rõõmus meel oleks nii endal kui lapsel – see vajab õppimist. Eesti inimeste toetaval harimisel on veel palju teha.

Möödunud nädala kolmapäeva õhtul näitas ETV saade «Pealtnägija» lugu hädas perest ja lapsest. Osa sellest loost oli, et ka valla sotsiaalametnikud pole vaatamata pingutustele probleemile lahendust leidnud. See saatelõik on tekitanud poleemikat nii ajakirjanduseetika kui ka lastele ja peredele mõeldud tugisüsteemide osas. On ilmne, et mõlemas suunas jätkub seisukohtade selgitamine.

Muidugi sünnivad inimesed erinevate eeldustega ning ka kasvukeskkond pole kõigil ühetaoline. Erinevused on alati olnud ja ei kao ka tulevikus kuidagi nõiaväel ära. On loomulik, et lisaks «tavalistele» eripäradele on mõnede inimeste erinevus äärmuslik. Kui eripära häirib tugevalt nii selle inimese enda kui teda ümbritsevate inimeste toimetulekut, siis peab nii kogukonna kui avaliku võimu esindajate ja abistajate esmane küsimus olema, kuidas on võimalik seda inimest ja tema lähedasi aidata. Häbistav sildistamine on vale eetilistel kaalutlustel ja see pole ka praktiline. See ei aita ühtegi osapoolt lahendustele lähemale, pigem pärsib tahtmist abistajatega koostööd teha.

Ajakirjanduseetika koodeks ütleb: «Andmeid ja arvamusi konkreetsete inimeste tervisliku (nii vaimse kui füüsilise) seisundi kohta ei avaldata.» Koodeks teeb erandi puhuks, kui inimene on sellise avaldamisega ise nõus või avaldamist nõuab avalik huvi. Ühe konkreetse lapse vaimse seisundi lahkamist meedias on väga keeruline, et mitte öelda võimatu õigustada avaliku huviga.

Sellised lood võivad kahtlemata illustreerida mõnd ühiskondlikku probleemi, mis vääribki avalikku käsitlemist, ent sellisel puhul tuleb tagada anonüümsus, ning seda lähtudes eelkõige lapse huvidest.

Seotud lood
    02.02.2015 04.02.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto