R, 27.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. Täna tähistatakse Ameerika Ühendriikides ühe daami sünnipäeva, kellele Kongress omistas tiitli «tänapäeva inimõiguste liikumise ema». Kuulsaks sai ta sellega, et keeldus 1955. aastal Montgomerys bussis sõites istet andmast valgele mehele. Sel ajal olid USA bussides eraldi istekohad mustanahalistele ja valgetele. Kui politsei arreteeris naise, korraldasid tema toetajad nn Montgomery Busside Boikoti, peakorraldajaks Martin Luther King. Mis on selle kuulsa naise nimi?

2. Teda kutsutakse ka tiksutajaks. Emane tekitab peaga vastu käigu seina lüües tiksuvat heli, mida isane kuuleb ja kohe tuleb. Inimesed on seda heli ka «surmakellaks» kutsunud. Ilmselt sellest ka tema pärisnimi. Eestist on neid teada 28 liiki. Kellest on jutt?

3. Kuulsat multikat «Oota sa!» («Ну погоди!») tehti kokku 20 osa. Mille poolest erinesid 17. ja 18. osa kõigist eelmistest?

4. Mille poolest on Läänemerel seilavatest laevadest eriline 2013. aasta alguses ekspluatatsiooni antud 12 tekiga ja 2800 reisijat mahutav parvlaev Viking Grace, mis kurseerib marsruudil Turu–Långnäs–Stockholm–Mariehamn–Turu?

5. Esmakordselt admiral Aleksandr Koltšaki juhitud armees kasutusele võetud peakate on Venemaal laialt levinud. Peakattel on üks ülestõstetud klapp otsa ees ja kaks väiksemat kõrvaklappi, mida saab lõua alla või pealaele kokku siduda. Üht peakatte erimit kutsub rahvasuu «tšeburaškaks». Mis peakate see on?

----------------------------

Vastused:

1. Rosa Louise McCauley Parks.

2. Toonesepp. Inimesele tekitavad kõige suuremat tüli mööbli-toonesepp ja suur-toonesepp.

3. Neis oli juba reklaam. Reklaamiti firmasid Nokia ja Crosna.

4. Esimene laev Läänemerel, mis kasutab kütusena veeldatud maagaasi. Laev valmis Turu laevatehases.

5. Läkiläki ehk šapka-ušanka, mille kunstkarusnahast varianti kutsutakse «tšeburaškaks».

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Tallinn
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tartu Postimees
Tagasi üles