Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1933. aastal: Hitler «ei idealiseeri sõda»

Riigikantsler Hitler ilmus neljapäewal Saksa riigi liidunõukogu koosolekule. Teatawasti on nõukogus esindatud kõik Saksa osariigid.

Lühikeses kõnes tähendas kantsler, et uus walitsus on astunud ametisse wõibolla Saksa ajaloo kõige raskemal ajajärgul, olles kantud wankumata usust Saksamaa tulewikku. Hitler kriipsutas alla osariikide teened, nimetades neid «Saksa rahwa ajaloolisteks ehituskiwideks». Uuel walitsusel ei olewat wähematki kawatsust kärpida osariikide autonoomiat, waid walitsus toetuwat osariikide koostöö tahtele.

Saatuse iroonia tahtis, et kantsleri terwitamiseks pidi sõna wõtma kõige suurema Saksa osariigi esindajana ministeriaaldirektor Brecht, sotsialistide ja tsentrumi erakonna usaldusmees Preisi walitsuses.

Neljapäewal wõttis Hitler jutule Berliinis wiibiwad wälismaa ajakirjanduse esindajad. Hitler soowitas wälislehtede kirjasaatjatele mitte hinnata Saksamaa sündmusi wälispidiste nähtuste põhjal, waid ajakirjanikud püüdku osa saada rahwusliku liikumise waimust ja sisust, samuti ka Saksa rahwa wõitlusest sisemise wabaduse ja wääriliku koha eest maailmas. Ajakirjanduse wäärteated olewat püüdnud anda Hitleri poolt juhitud liikumisele «sõjawäelise lõhkumistöö» iseloomu. Midagi ei olewat ekslikum, kui sarnane asjade walgustamine, sest Hitler ei olewat oma poliitilise tegewuse jooksul lasknud kuuldawale ühtegi sõna, mis wõiks õigustada sarnast hinnangut. Tundes sõja õudusi oma isiklikkude üleelamiste põhjal, ei saawat kahtlustada teda – Hitlerit – sõja idealiseerimises.

«Esinedes Saksa rahwa ees radio-kõnega oleksin,» lisas Hitler juurde, «wõinud kergesti lubada tööpuuduse likwideerida 15. märtsiks ja põllumajanduse jalale aidata 1. maiks. Kuid lubaduste suhtes olen mina ausam kui paljud minu poliitilised wastased.» 4.02.1933

03.02.2015 05.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto