Sisukord
Arter
Tänane leht
07.02.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Horoskoop Mälumäng Male Eesti lühiuudised Sõdimine Ukraina moodi: metsiku tahte ja laenatud relvadega Riik hakkab võõrandama piiriribale jäävat maad Tallinna uue trammi liinile jõudmine lükkub edasi Pärnu-Jaagupis pidasid rahvatantsijad hanges pidu Üle poolesaja kaluri jäi Peipsi jääle lõksu Pärnumaal hukkusid liiklusõnnetuses ema ja laps Toivo Tänavsuu: annetuskasti puistatakse oma viimased sendid Erimeelne erimeelsuse suhtes Valju säutsuga nõunik Kohtuveskid jahvatavad kiiremini Majandus Lootekujud: pooltele meeldib, pooltele ei meeldi üldse Majanduse lühiuudised Veel sündimata lastega maailma vallutama Välismaa Sõdimine Ukraina moodi: metsiku tahte ja laenatud relvadega Merkel ja Hollande sõitsid Putiniga kohtuma Arvamus Erimeelne erimeelsuse suhtes Päeva karikatuur Meie aja kangelane Valju säutsuga nõunik Juhtkiri: Sepikojas lendab sädemeid, kuid rauda taotakse mujal Kuningas Edgar Savisaar Argo Ideon: sõna devalveerumine Mika Keränen: kelle huvides säutsutakse? Jaak Jõerüüt: kas riigimees tohib olla harimatu? Frédéric Filloux: Ajakirjandus ei tohi hirmu tunda Daniel Coll: kuidas ärritada eestlast Kultuur DVPH — Tööstuse tänava komando Kurdid negatiivset ei kuule Postimehe žürii hindab filmi «Vaikuse kutse» Tuhk, tahm ja tuhat häda Cromwell – üks revolutsionääridest Bondi sohipoeg Kilulinnas Puhaste näppudega kapoti alla Luulehetk — hetk luules Kuningas Edgar Savisaar Kirjandusel ei tule algust ega lõppu Sport Spordi lühiuudised Vinge Mark Taru kiirust ei karda Hüppespets Ilves sõitis end MM-pronksile EM-pileti püüdmist jätkav Pahapill: võistlus lõppeb alles 1000 meetri jooksuga Tarbija Toivo Tänavsuu: annetuskasti puistatakse oma viimased sendid Erinev kultuuritaust paneb kaasade suhte proovile AK Perepoliitika – siht on üks, aga ununeb ruttu Nädala plaat. Aromaatne essents Aja auk. Igavesti 22 Galerii ja intervjuu Peep Jänesega: modernisti loometee Kurdid negatiivset ei kuule Rahvusputuka valimine Taarahinna tõus elavdab kinnisvara-turgu Viimane veerg Psühhiaatrite tuleproov Jaak Jõerüüt: kas riigimees tohib olla harimatu? Frédéric Filloux: Ajakirjandus ei tohi hirmu tunda Kirjandusel ei tule algust ega lõppu Arter Ela tervislikult või sure? Horoskoop Arter soovitab Taaskohtumine elavate surnutega Tee kodus Bocuse'i Säilitagem külma verd Tänavalt püütud mood Põige paella sünnipaika Aeg kaob, rõõm jääb Ilon Wikland: tuntagu minu töid, mitte mind H&M ja David Beckham endiselt koos Eesti silmapaistvaim pärslanna Talvevürtsine peedisupp Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ela tervislikult või sure?

3 min lugemist
Anu Saagim. FOTO: Erakogu

«Kuule, su tagumik on pringim kui varem ja sa oled vist alla võtnud,» märgib sõbranna, kadedusnoot hääles, pärast Synrgy360 trenni riideid vahetades. Ah, ole nüüd, pobisen, ise end rahulolevalt peeglist kiigates. Jah, stressivaba puhkus, igahommikune sörk ja ujumine ning avokaadode vohmimine on oma jälje jätnud. Aga kauaks sellest jagub?

Tellijale Tellijale

Kes meist poleks juba aastaid kuulnud üht ja sama mantrat? Kolm korda nädalas värskes õhus liikumist, vähem rasva, suhkrut ja stressi ning piisavalt und. Aja need lihtsad asjad joonde ja elukvaliteet missugune! Töö sujub kui õlitatult. Armastust tuleb kapaga. Ja lõpuks, kui üldse, sured ilusana ja pääsed taevas kaunite kehade VIP-osakonda.

Mis meil siis viga on? Miks on üldse olemas ülekaalulisi või tänapäeval nii palju teise astme diabeeti põdevaid inimesi? Tegelikult me teame seda. See on enesedistsipliini puudumine. Lodev suhtumine à la ma tean, et kartulikrõps on paha ja kaalikas hea, aga mind ei koti. Ja ma pole ainus. Meisse tambitakse iga päev meeletul hulgal infot tervislikest eluviisidest – kuid mis sellest tolku on? Laiskus ja saamatus pärsivad neid. Kas meiesugusel mugavust armastaval liigil on üldse võimalust? Ja kas üle neljakümnestel on mõtetki enam pingutada, mõtlen siin pühapäeva hommikul arvuti taga toksides ja šokolaadikomme vohmides. Peab olema! On ju alkohoolikuid, kes paranevad? Ja ahelsuitsetajaid, kes loobuvad? Miks ei võiks siis olla keskealisi, kes üleöö täiega terviseusku pöörduvad? Tuttav jõusaalitreener ütles, et püsiv elumuutus vajab toeks kindlat protsessi. Kõigepealt tuleb endale selgeks teha, millist muutust soovid. Sellele järgneb mõtlemisaeg, mis võib vahel kesta päris kaua. Mõnel igavesti. Et mõtlemiselt tegudeni jõuda, selleks on vaja tõsist tõuget. Selleks võib olla üllatav kääne elus. Kurvemal juhul enda või mõne lähikondlase raske haigus. Treener tõi näiteks iseenda. Varem oli ta pekine kontorirott, kuid paar järjestikust rasket kopsupõletikku ajasid hirmu naha vahele. Mees otsustas hakata terveks inimeseks. Alustas igapäevase värskes õhus liikumisega ja vaatas külmkapi sisu kriitilise pilguga üle. Mis oli kõige keerulisem, uurisin. Magusahimust vabanemine, tunnistas ta. Esmalt tuleks panna kommid oma vaateväljast võimalikult kaugele, näiteks köögikapi otsa. Poes püüa magusaosakonnast võimalikult suure kaarega mööda käia. Kassajärjekorras sirvi kas või mõnd ajakirja, et täpselt silmade kõrgusele asetatud ahvatlustelt tähelepanu mujale juhtida. Lõpuks pole mõistlik maiustusi üldse koju tassida, sest vahet pole, kui kõrge kapi otsa neid peidad, taburetid selleks ju leiutatigi. Kommid kommideks, aga tõhusad liikumisharrastusedki ei aita, kui istud argipäeval üksteist tundi jutti kontorilaua taga, lisas treener hagu alla. Mina veedan. Mul polegi siis mingit kasu kas või kord nädalas jooksurajal nühkimisest? Tegelikult on. Alustada tuleks jupphaaval. Regulaarne hommikusöök. Tööle jalgsi või rattaga. Trepp lifti asemel. Mõnus jalutuskäik koera või kallimaga teleka asemel. Teostatav ju!

06.02.2015 09.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto