Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
04.02.2015
Eesti Mälumäng Male Keeleinspektsioon uurib Maardu linnapea riigikeele oskust Palju õnne Eesti filmis pole põhjust kahelda Postimehega hakkab kino saama Täna esimene valimisväitlus Noore teadlase preemia sai geeniteadlane Lili Milani Saaremaal põles plastitehas suure leegiga Umbes pooled vägistamissüüdistused reisilaevadel kohtusse ei jõua 0402esikas IRL võitleb taas kalleima saadikukoha eest Eesti lühiuudised Horoskoop Tagakülg Dilbert Kaitseliit tahaks kodudesse rohkem relvi Majandus Majanduse lühiuudised Majanduse lühiuudised Pangad on saanud esimesed tagasilöögid Välismaa Timmermans: pagulaste probleemist ei pääse keegi Kreeka liidrid otsivad kokkulepet Lääs liigub lähemale Ukrainale sõjalise abi andmisele Rindel õpitud: kõige tähtsam on ise ellu jääda! USA leetripaanikale lisandub vaktsiiniparanoia Arvamus Marti Aavik: suur siht? Olev Remsu: Savisaar ümberpiiratud Ain Aaviksoo: patsienti aitab tugev tervishoiuvõrk, mitte tervishoiutoru Postimees 1933. aastal: Hitler «ei idealiseeri sõda» Juhtkiri: Ukraina vajab relvaabi Lugeja kiri: sõnavabadus ja ajuvabadus Mart Raudsaar: palju kisa, vähe villa Kultuur Eesti filmis pole põhjust kahelda Sport Teatevõistkonnad lõpetasid EMi 9. kohaga Spordi lühiuudised Kui kõik ei lähe nii, nagu tahaks ehk vastuolulisest hooajast võib ka positiivset leida Eesti naiskond – must hobune ja soosik Rock näitas võimu, Tarvas võitles, ülejäänud langesid Tallinn Keeleinspektsioon uurib Maardu linnapea riigikeele oskust Tartu Libastumine linnavalitsuse trepikojas lõppes kipsiga Mullu valminud parimaid hooneid iseloomustab läbimõeldus Tartusse plaanitakse luua riigikaitsegümnaasium Saalihokkarid tahavad play-off’i Hooletu kütmine võib viia elu Tamme gümnaasium saab riigile, koolimaja jääb linnale Saab tantsupõrandast me paradiis ehk viis selfit meelelahutusstaaridega Mihkel Raud: mõjun ilmselt kõige usutavamana kultuurivaldkonnas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Ukraina vajab relvaabi

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Esmaspäeval avaldati Washingtonis USA välispoliitikaekspertide raport ettepanekuga, et USA valitsus võiks 2015–2017 anda Ukrainale sõjalist abi ühe miljardi dollari eest aastas. Jutt on radareist, droonidest, sidevahendeist, meditsiinivarustusest, kuid ka letaalsest relvaabist, eelkõige kergrakettidest, millega tõrjuda vastase soomustehnikat.

Vastvalminud dokumenti on põhjust suhtuda tõsiselt. Selle autoreiks on kaheksa välispoliitikas tuntud tegijat, sh endine USA aseriigisekretär, Eestis hästi tuntud Strobe Talbott, endine USA alaline esindaja NATO juures Ivo Daalder, endine liitlasvägede ülemjuhataja Euroopas admiral James Stavridis ning korduvalt võimalikuks järgmiseks USA kaitseministriks pakutud Michèle Flournoy. Raporti «Ukraina iseseisvuse hoidmine, vastuseis Venemaa agressioonile» koostamise käigus kohtuti jaanuari keskel kümnete NATO ning Ukraina ametnike ja sõjaväelastega. New York Timesi andmeil on ka president Obama administratsioon Ukraina sõjalise abi küsimust parajasti taas läbi kaalumas.

Autorid nendivad, et Ukraina toetamisega on kiire – Ida-Ukrainas tegutsevatel, Venemaa toetatud üksustel on praegu Ukraina jõudude ees olulisi eeliseid õhuruumi kontrollimise, luure, elektroonilise sõja vahendite, juhtimise, suurtükiväe, rakettide ja logistika vallas. See tähendab, et Ukraina poolel ilmselt ei õnnestu ära hoida või soodsatel tingimustel takistada vastase võimalikku kevadist suurrünnakut eesmärgiga hõivata Donetski ja Luganski piirkonnas uusi alasid või haarata maismaaühendus Krimmiga läbi Mariupoli.

Talbott ja teised eksperdid hoiatavad, et kui Venemaal lastakse Ukraina vastu edu saavutada, õõnestab see viimase stabiilsust ning julgustab Kremlit uutele sammudele. «See võiks tekitada president Putinis kiusatust kasutada oma etniliste venelaste ja venekeelsete kaitse doktriini, et taotleda territoriaalseid muudatusi ka mujal naabruses, sealhulgas Balti riikides, provotseerides otsest väljakutset NATO-le,» leiavad nad.

Üks põhiline argument Ukrainale relvade tarnimise vastu on olnud see, et niiviisi võidakse kista lääs vahendajate kaudu peetavasse sõtta Venemaa vastu. Raporti autorid leiavad samas, et ka lääne vahetu abi puudumisel on Venemaa pidevalt Ukrainas kriisi eskaleerinud, ning just relvaabi lisaks Kiievile jõudu olude edasist pingestumist vältida.

Tallinnas õppivate tulevaste Ukraina diplomaatide vestlusring tõi laupäevases Postimehes esile, et sõjaolukorrast on Ukrainas kujunemas justkui «uus normaalsus». Tänases lehes maalib Jaanus Piirsalu reportaaž päris tumeda pildi ärevast olukorrast otse rindejoonelt. Ukraina konflikti lõpplahendus ei saa kindlasti olla sõjaline, kuid paraku tuleb nõustuda ka president Ilvese sõnadega eilsest avalikust debatist: «Kui sind rünnatakse ja sa ei võitle, siis kaotad.»

Seotud lood
03.02.2015 05.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto