Sisukord
Uudised
Postimees
05.02.2015
Eesti Kavaler lavastab ise tseremoonia Pimedat ootab kodus kirjatöö Pärjatud põllumees vaatab tulevikku Maksupoliitika ajas paremerakonnad tülli Kalle Muuli: raha pärast Vilja seda raamatut ei teinud Pirita inimeste «lotovõit» Tagakülg Tunnustus unistuse püüdmise eest Eesti lühiuudised Harju maakohtul on raskusi kohtunike leidmisega 0502esikas Käekiri, kultuuritaju ja ajakirjanikunärv Vana-Narva taaslooja Narkoraha vargus lõppes mehele invaliidsusega Teenetemärke jagus 99 inimesele Male Satiiriga Kremli propaganda vastu Majandus Janek Stalmeister: Tallinki teenindus on konkurentidest parem Majanduse lühiuudised Tallink kaotab turuosa Välismaa Kreeka valitsus alustab agaralt Jaanus Piirsalu fotoreportaaž: elu kontrollpostis Sild Arvamus Juhtkiri: aitäh-märk ja viil ajaloost Vastulause: kokkulepped on pidamiseks Postimees 1900. aastal Postimees teeb nüüd kino Kõva sõna Jaak Madison: ääremaastumine ja väljaränne pole paratamatus Jaanus Karilaid: maaelu vajab äratust ja riiklikku tuge Avo-Rein Tereping: kuidas ma riigikogulastega suhelda püüdsin Kaidi Kelt: iga apteeker ei soovi olla väikeettevõtja Päeva karikatuur Kultuur Berlinale punasel vaibal Sport Spordi lühiuudised Suure mehe muutumised Väärt võit kehva vormi kiuste Piho tõi halli suusatalve eredamaid noote Nelja mehe panusest jäi Balti liigas väheks Tarbija Üleliigsed lemmikud viiakse loomaaeda Loomakaitsja: lemmiklooma võtmine tuleb hoolega läbi mõelda Tartu Kahe maakonna geopark jätab mõned vallad külmaks Üksmeelsus tagab edu nii töös kui eraelus Tartu elanike arv langes alla 97 000 Annetuste kogumine Ukraina heaks jätkub Genialistide klubi raadio peab esimest sünnipäeva Kalad pääsevad nüüd Peedu paisust mööda Tabivere küsib tuuliku kohta rahvalt Õpilaste jahisaak vajas mitut kotti Rüütli tänaval avatakse ööklubi Brooklyn Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees teeb nüüd kino

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Postimehe veebis saab vaadata enamikku möödunud aasta parimatest filmidest. Vähemasti neid, mis said kultuurkapitali aastapreemia. Ja sealt edasi toome iga nädal oma tellijate ette vaatamiseks vähemalt ühe Eesti filmi. 

Paar aastat tagasi tehti Eestis aastas 241 filmi. Kui suvi vahele jätta, siis võiks igal õhtul näidata ühe filmi. Aga kui paljusid neist me teame? Mitut näinud oleme? Kui üleslugemiseks läheb vaja juba mõlema käe sõrmi, siis vist on tegemist filmihuvilisega.

Ajalehtede kultuurikülgedelt või «Aktuaalse kaamera» teisest kolmandikust käivad ikka teatud regulaarsusega läbi uudised, kuidas Eesti animafilmi või dokumentaalfilm või lühifilm on jõudnud ühel või teisel festivalil auhinnalisele kohale. Päris tihti on võidetud ka peaauhindu. Tänapäeval jõuavad samasuguste saavutusteni ka mängufilmid.

Aga kui palju me neid filme näinud oleme? Ma vaataksin suure huviga Priit Pärna filme. Mäletan juba mitmekümne aasta tagant, kuidas neist räägiti kui miskist erilisest. Me ju tegelikult mäletame filme nagu «...ja teeb trikke» ja «Eine murul». Priit Pärna käekiri on meeldejääv ja katkeid tema filmidest oleme ka vast kõik näinud. Tegelikult tema filme isegi näidatakse telekas vahetevahel, aga vaadata pole õnnestunud. Ja Pärn on Eesti filmitegijatest vast kõige tuntum.

Sattusin möödunud aastal PÖFFi lõpetamisele – uhke neljatunnine gala, mille jooksul anti vähemalt paar tosinat auhinda. Igast võidufilmist näidati nii kuus-seitse sekundit, silma jäi mitu Eesti lühifilmi, tundusid huvitavad, päevakajalised, tekitasid tahtmise vaadata. Ma isegi ei tea, kuidas ja millal oleks võimalik suurel kinoekraanil vaadata paarikümne minuti pikkust lühifilmi või kuueminutilist animafilmi.

Siin tulebki appi Postimehe Kino. Paarkümmend minutit arvuti taga filmi vaadata on tänapäeval täitsa normaalne, soovi korral saab pildi suunata ka ju näiteks suuremale ekraanile telekasse. Kindlasti plaanime näidata ka mängufilme. Filmivaliku keskmes on eelkõige Eesti filmid, mis ei ole enam kinolevis, aga mis kindlasti väärivad vaatamist.

Iga kord uut filmi välja kuulutades kirjutab üks Eesti tunnustatumaid filmitoimetajaid Tiit Tuumalu lühida filmitutvustuse ning vastab mõttelisele küsimusele, miks me just seda filmi näitame. Samuti saab filmi juurest viiteid arvustustele või intervjuudele filmi tegijatega.

Postimehe Kino on mõeldud just sulle, uudishimulik, keskmisest suurema kultuurihuviga lehelugeja. Kirjutasin nimme «lehelugeja», sest ainult Postimees Plussi tellijad ja kasutajad kuuluvad sellesse privilegeeritute seltskonda, kes saavad Postimehe paberlehe lugusid lugeda ka arvutist, tahvelarvutist või telefonist.

Kindlasti leiab Postimehe Kino üles postimees.ee avalehelt, aga ka otselingilt kino.postimees.ee.

Seotud lood
04.02.2015 06.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto