Sisukord
Uudised
Postimees
15.02.2020
Eesti Postimehel kaheksa kujundusauhinna kandidaati Eesti Rahva Muuseum muinsuskaitse alla (2) Kodu panti – rikkus paistab (5) Majandus Stockmann hakkab jalgu alla saama LHV päästis konkurendi aktsionärid plindrist Merko vähendab järsult dividende TS Laevad kavandab uue parvlaeva ostu, rahvas tahab silda (8) Välismaa Postimees Müncheni julgeolekukonverentsil: Vene rünnaku võimalust võetakse realistlikult (19) Renzi ja Di Maio lammutavad Itaalia valitsust (1) Aasias vahetati valentinipäevaõrnusi näomaski varjus Arvamus Juhtkiri: korralagedus taksonduses (2) Herman Kelomees: Kaja, nii ei saa rallit sõita! (8) Köidete kaupa vaimuvara Poliitilisest pärandist loobuja Ida-Aasia imemees Luba kartmatult kihutada (2) Kultuur Digikultuur. Digitaalse ajalookultuuri sünd (2) Sport Kas Evansi närv ja auto peavad vastu? Mart Soidro kolumn: vesine värk Oja ja Talihärm punktikohal Esimene Eesti mäesuusataja pääseb MK-sarja Saaremaa võrkpallurid teenisid matši täieliku tippklubiga Kliima Üheksa kliimamurrangut, mida tagasi pöörata ei saa (5) AK Soomeugrilase minapilt ja vallutaja pilk (2) Digikultuur. Digitaalse ajalookultuuri sünd (2) NÄDALA PLAAT: Lill ühes, nuga teises käes Aja auk. Laulame keha elektrilist Juurikas. Kiri Stenbocki majast Juurikas. Millest mõelda seksi ajal? Juurikas. Viimane veerg Arter Toomas Sulling: Osa soomlasi pidas seda häbiplekiks, et Soome inimene tuleb meile operatsioonile (7) Kuidas pimedad näeksid teatrit ja kurdid kuuleks laulupidu? Viimnepäev (2) Appi, huntide pealetung! Kas varsti lapsed neil hambus? (13) Roosa, pikajalgne Bob äratab südametunnistusi Antarktika 200 – värske peatükk Eesti mereajaloos ehk albatrossitiibadega suitsupääsukesed (1) Priit Pullerits: kus ja millega «Talve» film eksib? (5) Vastlasupp läheb aina rohelisemaks ja kergemaks (3) Pittsburgh – teras, ketšup ja Andy Warhol Otse silmapiirini ja siis paremale. Helsingi motomessist, ja mitte üksnes mootorratturitele Stiilne viis hulluks minna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees teeb nüüd kino

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Postimehe veebis saab vaadata enamikku möödunud aasta parimatest filmidest. Vähemasti neid, mis said kultuurkapitali aastapreemia. Ja sealt edasi toome iga nädal oma tellijate ette vaatamiseks vähemalt ühe Eesti filmi. 

Paar aastat tagasi tehti Eestis aastas 241 filmi. Kui suvi vahele jätta, siis võiks igal õhtul näidata ühe filmi. Aga kui paljusid neist me teame? Mitut näinud oleme? Kui üleslugemiseks läheb vaja juba mõlema käe sõrmi, siis vist on tegemist filmihuvilisega.

Ajalehtede kultuurikülgedelt või «Aktuaalse kaamera» teisest kolmandikust käivad ikka teatud regulaarsusega läbi uudised, kuidas Eesti animafilmi või dokumentaalfilm või lühifilm on jõudnud ühel või teisel festivalil auhinnalisele kohale. Päris tihti on võidetud ka peaauhindu. Tänapäeval jõuavad samasuguste saavutusteni ka mängufilmid.

Aga kui palju me neid filme näinud oleme? Ma vaataksin suure huviga Priit Pärna filme. Mäletan juba mitmekümne aasta tagant, kuidas neist räägiti kui miskist erilisest. Me ju tegelikult mäletame filme nagu «...ja teeb trikke» ja «Eine murul». Priit Pärna käekiri on meeldejääv ja katkeid tema filmidest oleme ka vast kõik näinud. Tegelikult tema filme isegi näidatakse telekas vahetevahel, aga vaadata pole õnnestunud. Ja Pärn on Eesti filmitegijatest vast kõige tuntum.

Sattusin möödunud aastal PÖFFi lõpetamisele – uhke neljatunnine gala, mille jooksul anti vähemalt paar tosinat auhinda. Igast võidufilmist näidati nii kuus-seitse sekundit, silma jäi mitu Eesti lühifilmi, tundusid huvitavad, päevakajalised, tekitasid tahtmise vaadata. Ma isegi ei tea, kuidas ja millal oleks võimalik suurel kinoekraanil vaadata paarikümne minuti pikkust lühifilmi või kuueminutilist animafilmi.

Siin tulebki appi Postimehe Kino. Paarkümmend minutit arvuti taga filmi vaadata on tänapäeval täitsa normaalne, soovi korral saab pildi suunata ka ju näiteks suuremale ekraanile telekasse. Kindlasti plaanime näidata ka mängufilme. Filmivaliku keskmes on eelkõige Eesti filmid, mis ei ole enam kinolevis, aga mis kindlasti väärivad vaatamist.

Iga kord uut filmi välja kuulutades kirjutab üks Eesti tunnustatumaid filmitoimetajaid Tiit Tuumalu lühida filmitutvustuse ning vastab mõttelisele küsimusele, miks me just seda filmi näitame. Samuti saab filmi juurest viiteid arvustustele või intervjuudele filmi tegijatega.

Postimehe Kino on mõeldud just sulle, uudishimulik, keskmisest suurema kultuurihuviga lehelugeja. Kirjutasin nimme «lehelugeja», sest ainult Postimees Plussi tellijad ja kasutajad kuuluvad sellesse privilegeeritute seltskonda, kes saavad Postimehe paberlehe lugusid lugeda ka arvutist, tahvelarvutist või telefonist.

Kindlasti leiab Postimehe Kino üles postimees.ee avalehelt, aga ka otselingilt kino.postimees.ee.

Seotud lood
14.02.2020 16.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto