Sisukord
AK
Postimees
07.02.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Horoskoop Mälumäng Male Eesti lühiuudised Sõdimine Ukraina moodi: metsiku tahte ja laenatud relvadega Riik hakkab võõrandama piiriribale jäävat maad Tallinna uue trammi liinile jõudmine lükkub edasi Pärnu-Jaagupis pidasid rahvatantsijad hanges pidu Üle poolesaja kaluri jäi Peipsi jääle lõksu Pärnumaal hukkusid liiklusõnnetuses ema ja laps Toivo Tänavsuu: annetuskasti puistatakse oma viimased sendid Erimeelne erimeelsuse suhtes Valju säutsuga nõunik Kohtuveskid jahvatavad kiiremini Majandus Lootekujud: pooltele meeldib, pooltele ei meeldi üldse Majanduse lühiuudised Veel sündimata lastega maailma vallutama Välismaa Sõdimine Ukraina moodi: metsiku tahte ja laenatud relvadega Merkel ja Hollande sõitsid Putiniga kohtuma Arvamus Erimeelne erimeelsuse suhtes Päeva karikatuur Meie aja kangelane Valju säutsuga nõunik Juhtkiri: Sepikojas lendab sädemeid, kuid rauda taotakse mujal Kuningas Edgar Savisaar Argo Ideon: sõna devalveerumine Mika Keränen: kelle huvides säutsutakse? Jaak Jõerüüt: kas riigimees tohib olla harimatu? Frédéric Filloux: Ajakirjandus ei tohi hirmu tunda Daniel Coll: kuidas ärritada eestlast Kultuur DVPH — Tööstuse tänava komando Kurdid negatiivset ei kuule Postimehe žürii hindab filmi «Vaikuse kutse» Tuhk, tahm ja tuhat häda Cromwell – üks revolutsionääridest Bondi sohipoeg Kilulinnas Puhaste näppudega kapoti alla Luulehetk — hetk luules Kuningas Edgar Savisaar Kirjandusel ei tule algust ega lõppu Sport Spordi lühiuudised Vinge Mark Taru kiirust ei karda Hüppespets Ilves sõitis end MM-pronksile EM-pileti püüdmist jätkav Pahapill: võistlus lõppeb alles 1000 meetri jooksuga Tarbija Toivo Tänavsuu: annetuskasti puistatakse oma viimased sendid Erinev kultuuritaust paneb kaasade suhte proovile AK Perepoliitika – siht on üks, aga ununeb ruttu Nädala plaat. Aromaatne essents Aja auk. Igavesti 22 Galerii ja intervjuu Peep Jänesega: modernisti loometee Kurdid negatiivset ei kuule Rahvusputuka valimine Taarahinna tõus elavdab kinnisvara-turgu Viimane veerg Psühhiaatrite tuleproov Jaak Jõerüüt: kas riigimees tohib olla harimatu? Frédéric Filloux: Ajakirjandus ei tohi hirmu tunda Kirjandusel ei tule algust ega lõppu Arter Ela tervislikult või sure? Horoskoop Arter soovitab Taaskohtumine elavate surnutega Tee kodus Bocuse'i Säilitagem külma verd Tänavalt püütud mood Põige paella sünnipaika Aeg kaob, rõõm jääb Ilon Wikland: tuntagu minu töid, mitte mind H&M ja David Beckham endiselt koos Eesti silmapaistvaim pärslanna Talvevürtsine peedisupp Meelelahutus Koomiks Sudoku

Perepoliitika – siht on üks, aga ununeb ruttu

6 min lugemist
FOTO: SCANPIX

Erakondade valimisprogrammidest paistab, et rahvastikuprobleeme nad ei väldi, vaid üritavad tõepoolest lahendusi leida, kiidavad rahvastikuteadlane Allan Puur ja ajaloolane Jaak Valge. Uute perepoliitika ideede tärkamine just valimiste eel ei olekski taunitav, kui sellega ei kaasneks unustamist valimiste vaheajal. Perepoliitika on aga valdkond, kus eesmärgi saavutamiseks on vaja näha kaugele, mis ilmselt eeldaks erakonnaülest kokkulepet.

Tellijale Tellijale

Kuigi Eurostati, ÜRO, USA rahvaloendusbüroo ja meie statistikaameti koostatud rahvastikuprognoosid pole täpselt ühesugused, on nende põhisõnum sama: lähema paarikümne aasta vältel ootab Eestit ees rahva- ja tööealiste arvu pidev ja kokkuvõttes märkimisväärne vähenemine. Kümmekonna prognoosi keskmine rahvaarvu vähenemise määr 2015–2040 ulatub ligi 120 000 inimeseni ehk üheksa protsendini Eesti praegusest rahvaarvust.

Selline kadu ei ole tingimata katastroofiline, arvestades kasvõi tõsiasja, et möödunud veerandsajandi vältel (1990–2014) kahanes Eesti rahvaarv ligi 260 000 inimese ehk 16 protsendi võrra. Ulatuslik rahvastikukadu ei välistanud ühiskonna ja riigi edenemist, mõõdetuna enamiku arenguindeksite kaudu. Kuid toonitagem, et paljud, sh ÜRO prognoos eeldavad, et sisse- ja väljaränne on tasakaalus. Nii see elus aga ei ole ning negatiivse rändesaldo jätkudes muutuks prognoos halvemaks.

06.02.2015 09.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto