Sisukord
Kultuur
Tänane leht
07.02.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Horoskoop Mälumäng Male Eesti lühiuudised Sõdimine Ukraina moodi: metsiku tahte ja laenatud relvadega Riik hakkab võõrandama piiriribale jäävat maad Tallinna uue trammi liinile jõudmine lükkub edasi Pärnu-Jaagupis pidasid rahvatantsijad hanges pidu Üle poolesaja kaluri jäi Peipsi jääle lõksu Pärnumaal hukkusid liiklusõnnetuses ema ja laps Toivo Tänavsuu: annetuskasti puistatakse oma viimased sendid Erimeelne erimeelsuse suhtes Valju säutsuga nõunik Kohtuveskid jahvatavad kiiremini Majandus Lootekujud: pooltele meeldib, pooltele ei meeldi üldse Majanduse lühiuudised Veel sündimata lastega maailma vallutama Välismaa Sõdimine Ukraina moodi: metsiku tahte ja laenatud relvadega Merkel ja Hollande sõitsid Putiniga kohtuma Arvamus Erimeelne erimeelsuse suhtes Päeva karikatuur Meie aja kangelane Valju säutsuga nõunik Juhtkiri: Sepikojas lendab sädemeid, kuid rauda taotakse mujal Kuningas Edgar Savisaar Argo Ideon: sõna devalveerumine Mika Keränen: kelle huvides säutsutakse? Jaak Jõerüüt: kas riigimees tohib olla harimatu? Frédéric Filloux: Ajakirjandus ei tohi hirmu tunda Daniel Coll: kuidas ärritada eestlast Kultuur DVPH — Tööstuse tänava komando Kurdid negatiivset ei kuule Postimehe žürii hindab filmi «Vaikuse kutse» Tuhk, tahm ja tuhat häda Cromwell – üks revolutsionääridest Bondi sohipoeg Kilulinnas Puhaste näppudega kapoti alla Luulehetk — hetk luules Kuningas Edgar Savisaar Kirjandusel ei tule algust ega lõppu Sport Spordi lühiuudised Vinge Mark Taru kiirust ei karda Hüppespets Ilves sõitis end MM-pronksile EM-pileti püüdmist jätkav Pahapill: võistlus lõppeb alles 1000 meetri jooksuga Tarbija Toivo Tänavsuu: annetuskasti puistatakse oma viimased sendid Erinev kultuuritaust paneb kaasade suhte proovile AK Perepoliitika – siht on üks, aga ununeb ruttu Nädala plaat. Aromaatne essents Aja auk. Igavesti 22 Galerii ja intervjuu Peep Jänesega: modernisti loometee Kurdid negatiivset ei kuule Rahvusputuka valimine Taarahinna tõus elavdab kinnisvara-turgu Viimane veerg Psühhiaatrite tuleproov Jaak Jõerüüt: kas riigimees tohib olla harimatu? Frédéric Filloux: Ajakirjandus ei tohi hirmu tunda Kirjandusel ei tule algust ega lõppu Arter Ela tervislikult või sure? Horoskoop Arter soovitab Taaskohtumine elavate surnutega Tee kodus Bocuse'i Säilitagem külma verd Tänavalt püütud mood Põige paella sünnipaika Aeg kaob, rõõm jääb Ilon Wikland: tuntagu minu töid, mitte mind H&M ja David Beckham endiselt koos Eesti silmapaistvaim pärslanna Talvevürtsine peedisupp Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kirjandusel ei tule algust ega lõppu

3 min lugemist
Enrique Vila-Matas «Pariisile ei tule iial lõppu» FOTO: Raamat

ARVUSTUS

Enrique Vila-Matas «Pariisile ei tule iial lõppu»

Hispaania keelest tõlkinud Kai Aareleid

Loomingu Raamatukogu nr 35–38/2014

SA Kultuurileht, Tallinn, 184 lk

 

Tellijale Tellijale

On meelde jäänud üks kunagine kirjanduskriitiku lause: «Kui kirjanik ei oska kirjutada millestki muust kui kirjutamisest, siis ärgu parem kirjutagu.» Ometi kirjutas tema kirjandusest. See dualism on kirjatekstide sees ja ümber olemuslik – kui uskuda Descartes’i. Hinge ja keha vahelise lõhe saab ühendada vaid Jumal, selleks ta olemas ongi. Praegu, tõsi küll, pretendeerib sellele trikile ka biosemiootika.

Hispaania, täpsemalt katalaani kirjanik Enrique Vila-Matas polegi millestki muust kirjutanud kui kirjanduse kirjutamisest. Sedapuhku on tegu küpse ja tuntud kunstniku 2003. aastal ilmunud raamatuga, mis kuulutab, et on loeng sellest, kuidas Vila-Matas 1970. aastate keskel paar aastat Pariisis elas ja seal katusekambris oma esimest romaani kirjutas. Põrunud läbi Ernest Hemingway teisikute võistlusel (diskvalifitseeriti Key Westis kui ilmselgelt ebasobiv tüüp), ootas ta Pariisis Franco surma ja otsis taga Hemingway ilmutust. (Franco suri kaks korda ja Heminway jälgedes tiirlevad turistid panid kohvikuterrassil istuva Vila-Matase südame läikima.) Talle üüris toa, mille eest mehike vist kunagi ei maksnud, Marguerite Duras, kes, nagu muuseas selgub, oli üks vägev kirjanik ja filmistsenarist. Vila-Matas kirjutab, et vastupidi Hemingwayle, kes kirjutas oma loomeelu lõpus raamatus «Pidu sinus eneses», et ta oli Pariisis väga vaene ja väga õnnelik, oli tema seal väga vaene ja väga õnnetu.

06.02.2015 09.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto