Sisukord
Kultuur
Postimees
07.02.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Horoskoop Mälumäng Male Eesti lühiuudised Sõdimine Ukraina moodi: metsiku tahte ja laenatud relvadega Riik hakkab võõrandama piiriribale jäävat maad Tallinna uue trammi liinile jõudmine lükkub edasi Pärnu-Jaagupis pidasid rahvatantsijad hanges pidu Üle poolesaja kaluri jäi Peipsi jääle lõksu Pärnumaal hukkusid liiklusõnnetuses ema ja laps Toivo Tänavsuu: annetuskasti puistatakse oma viimased sendid Erimeelne erimeelsuse suhtes Valju säutsuga nõunik Kohtuveskid jahvatavad kiiremini Majandus Lootekujud: pooltele meeldib, pooltele ei meeldi üldse Majanduse lühiuudised Veel sündimata lastega maailma vallutama Välismaa Sõdimine Ukraina moodi: metsiku tahte ja laenatud relvadega Merkel ja Hollande sõitsid Putiniga kohtuma Arvamus Erimeelne erimeelsuse suhtes Päeva karikatuur Meie aja kangelane Valju säutsuga nõunik Juhtkiri: Sepikojas lendab sädemeid, kuid rauda taotakse mujal Kuningas Edgar Savisaar Argo Ideon: sõna devalveerumine Mika Keränen: kelle huvides säutsutakse? Jaak Jõerüüt: kas riigimees tohib olla harimatu? Frédéric Filloux: Ajakirjandus ei tohi hirmu tunda Daniel Coll: kuidas ärritada eestlast Kultuur DVPH — Tööstuse tänava komando Kurdid negatiivset ei kuule Postimehe žürii hindab filmi «Vaikuse kutse» Tuhk, tahm ja tuhat häda Cromwell – üks revolutsionääridest Bondi sohipoeg Kilulinnas Puhaste näppudega kapoti alla Luulehetk — hetk luules Kuningas Edgar Savisaar Kirjandusel ei tule algust ega lõppu Sport Spordi lühiuudised Vinge Mark Taru kiirust ei karda Hüppespets Ilves sõitis end MM-pronksile EM-pileti püüdmist jätkav Pahapill: võistlus lõppeb alles 1000 meetri jooksuga Tarbija Toivo Tänavsuu: annetuskasti puistatakse oma viimased sendid Erinev kultuuritaust paneb kaasade suhte proovile AK Perepoliitika – siht on üks, aga ununeb ruttu Nädala plaat. Aromaatne essents Aja auk. Igavesti 22 Galerii ja intervjuu Peep Jänesega: modernisti loometee Kurdid negatiivset ei kuule Rahvusputuka valimine Taarahinna tõus elavdab kinnisvara-turgu Viimane veerg Psühhiaatrite tuleproov Jaak Jõerüüt: kas riigimees tohib olla harimatu? Frédéric Filloux: Ajakirjandus ei tohi hirmu tunda Kirjandusel ei tule algust ega lõppu Arter Ela tervislikult või sure? Horoskoop Arter soovitab Taaskohtumine elavate surnutega Tee kodus Bocuse'i Säilitagem külma verd Tänavalt püütud mood Põige paella sünnipaika Aeg kaob, rõõm jääb Ilon Wikland: tuntagu minu töid, mitte mind H&M ja David Beckham endiselt koos Eesti silmapaistvaim pärslanna Talvevürtsine peedisupp Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tuhk, tahm ja tuhat häda

3 min lugemist
Alexandra Witze ja Jeff Kanipe «Lõõmav saar» FOTO: Raamat

ARVUSTUS

Alexandra Witze ja Jeff Kanipe «Lõõmav saar»

Äripäev 2014

Tõlkinud Triin Olvet 

Tellijale Tellijale

Maailm paistab harjunud olevat, et Islandil alailma midagi pulbitseb. Tundub, et alles hiljuti purskas Eyjafjallajökull ning pärast seda veel midagi, mille nime ei mäleta (viimase nelja aasta sees on pursanud neli vulkaani) ning purskab nüüdki. Viimaste uudiste kohaselt, kuigi Eestis sellest enam ei räägita, on Bárdarbunga (või Holuhraun – laavavälja nimi, kus ta purskab) välja paisanud juba kuupkilomeetri jagu laavat ning on kõige suurem vulkaanipurse Islandil 18. sajandi Lakist saadik, kellega seob seda ka nii asupaik, sarnane tegutsemisviis kui õhku paiskuvad mürgised gaasid. Kardetakse, et ta võib veel mõnda aega tegutseda ning iga päev aukartustäratavaid koguseid vääveldioksiidi eritada.

Meie kõigi õnneks tegutseb vulkaan aga just Islandil, pealegi veel õige hõredalt asustatud paigas. Eriti kaugele tema mõju ei ulatu ja nii ongi Bárdarbunga juba unustanud või mõnda alumisse sahtlisse lükatud. Et aga Islandi vulkaanid ikka meeles seisaksid, on sel aastal Imelise Teaduse sarjas ilmunud raamat «Lõõmav saar», alapealkirjaga «Harukordne lugu Lakist, unustatud vulkaanist, mis pimendas 18. sajandi Euroopa», kujuteldava lisapealkirjaga «Ja vulkaanidest üleüldse».

06.02.2015 09.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto