Sisukord
AK
Postimees
07.02.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Horoskoop Mälumäng Male Eesti lühiuudised Sõdimine Ukraina moodi: metsiku tahte ja laenatud relvadega Riik hakkab võõrandama piiriribale jäävat maad Tallinna uue trammi liinile jõudmine lükkub edasi Pärnu-Jaagupis pidasid rahvatantsijad hanges pidu Üle poolesaja kaluri jäi Peipsi jääle lõksu Pärnumaal hukkusid liiklusõnnetuses ema ja laps Toivo Tänavsuu: annetuskasti puistatakse oma viimased sendid Erimeelne erimeelsuse suhtes Valju säutsuga nõunik Kohtuveskid jahvatavad kiiremini Majandus Lootekujud: pooltele meeldib, pooltele ei meeldi üldse Majanduse lühiuudised Veel sündimata lastega maailma vallutama Välismaa Sõdimine Ukraina moodi: metsiku tahte ja laenatud relvadega Merkel ja Hollande sõitsid Putiniga kohtuma Arvamus Erimeelne erimeelsuse suhtes Päeva karikatuur Meie aja kangelane Valju säutsuga nõunik Juhtkiri: Sepikojas lendab sädemeid, kuid rauda taotakse mujal Kuningas Edgar Savisaar Argo Ideon: sõna devalveerumine Mika Keränen: kelle huvides säutsutakse? Jaak Jõerüüt: kas riigimees tohib olla harimatu? Frédéric Filloux: Ajakirjandus ei tohi hirmu tunda Daniel Coll: kuidas ärritada eestlast Kultuur DVPH — Tööstuse tänava komando Kurdid negatiivset ei kuule Postimehe žürii hindab filmi «Vaikuse kutse» Tuhk, tahm ja tuhat häda Cromwell – üks revolutsionääridest Bondi sohipoeg Kilulinnas Puhaste näppudega kapoti alla Luulehetk — hetk luules Kuningas Edgar Savisaar Kirjandusel ei tule algust ega lõppu Sport Spordi lühiuudised Vinge Mark Taru kiirust ei karda Hüppespets Ilves sõitis end MM-pronksile EM-pileti püüdmist jätkav Pahapill: võistlus lõppeb alles 1000 meetri jooksuga Tarbija Toivo Tänavsuu: annetuskasti puistatakse oma viimased sendid Erinev kultuuritaust paneb kaasade suhte proovile AK Perepoliitika – siht on üks, aga ununeb ruttu Nädala plaat. Aromaatne essents Aja auk. Igavesti 22 Galerii ja intervjuu Peep Jänesega: modernisti loometee Kurdid negatiivset ei kuule Rahvusputuka valimine Taarahinna tõus elavdab kinnisvara-turgu Viimane veerg Psühhiaatrite tuleproov Jaak Jõerüüt: kas riigimees tohib olla harimatu? Frédéric Filloux: Ajakirjandus ei tohi hirmu tunda Kirjandusel ei tule algust ega lõppu Arter Ela tervislikult või sure? Horoskoop Arter soovitab Taaskohtumine elavate surnutega Tee kodus Bocuse'i Säilitagem külma verd Tänavalt püütud mood Põige paella sünnipaika Aeg kaob, rõõm jääb Ilon Wikland: tuntagu minu töid, mitte mind H&M ja David Beckham endiselt koos Eesti silmapaistvaim pärslanna Talvevürtsine peedisupp Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaak Jõerüüt: kas riigimees tohib olla harimatu?

4 min lugemist
Jaak Jõerüüt. FOTO: Peeter Langovits

Kui mõtleme lähedaste inimeste elukäikudele, mida oleme saanud jälgida kõige kauem ja kõige vahetumalt, siis märkame, millisel imelisel kombel avalduvad ikka ja jälle inimese uskumatu sitkus ja visadus läbi elu, ning võime reageerida kõigile ootamatustele.

Tellijale Tellijale

Seni, kui kõik see on inimlikul tasemel, tundub kõik loomulik ja ka võimalik. Kui aga inimene on liikunud riiklikule tasemele, siis tabab teda tavaliselt iseäralik kramp. Kõrged ametiisikud hakkavad rääkima arusaamatut kroonukeelt ja langetama otsuseid ning tegema tegusid, mida nad oma pere keskel kunagi ei teeks. Lihtsad asjad aetakse keeruliseks. Kusagile kaovad nii sitkus kui ka paindlikkus. Maad võtavad ametkondlik bürokraatia ja lihtlabane tähenärimine.

Ma tsiteerisin iseennast, artiklist, mis on kirjutatud kümne aasta eest. Sõnad ei ole sihitud ainult kodumaiste fenomenide, vaid üldinimlike nähtuste pihta. Kümne aasta eest leidsin ma esimest korda ka oma sõnastuse Eesti riigi suurima turvariski jaoks: rumalus. Hiljem, kui elu andis võimaluse kokku puutuda erinevate inimestega mitmel maal, ei pea ma seda muidugi enam spetsiifiliseks  Eesti turvariskiks.

06.02.2015 09.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto