Sisukord
Eesti
Postimees
06.02.2015
Eesti Male Horoskoop Palju õnne Dilbert Mälumäng Kaljurand: India ametivõimud mõistavad meie muret Sõnavabadus kehtib mõlemale osapoolele Eesti lühiuudised Kui see ei ole laim, siis mis on? Teadlased soovivad rajada targa linna Piirilinnad otsivad väljapääsu elanike arvu vähenemisele Tagakülg 0602esikas Eestis on liiga palju väheharitud inimesi Säuts vallandas piiriülese tüli Karjäär presidendi nõuniku pärast ohus Meri halastas vangidele enim Majandus Arto Aas ajas ettevõtjad marru McDonaldʼs hädas konkureerivate idufirmadega Väikeettevõtja peab pantima oma naha Välismaa Gruusia saab NATO õppusi ja koolituskeskuse Hagel hoiatas põhja-lõuna lõhe eest NATO tuumaarutelu tumestavad Vene pommitajad Mikser oleks valmis kaaluma Ukrainale relvaabi andmist Kaitsevägi asub remontima maja, millele heisata NATO lipp Arvamus Postimees 1901. aastal Catlyn Kirna: kõigil rinnetel muutusteta Kõva sõna Ott Raidla: mida rahaga teha saab? Andrus Karnau: pitsitavad võlakirjad Tiit Reinberg: Töö määrab kõik Valimiste peaküsimused: kuidas tuua elu maale tagasi? Päeva karikatuur Juhtkiri: marginaalide punktivõit Jaanus Piirsalu: minge muutke end Ukrainas Kultuur Luule on põhiline Kultuurkapitali aastapreemiad 2014 Kõige säravamad said hiilgust juurde Sport Märtini masin läheb oksjonile Spordi lühiuudised Augsburg Meistrite liiga kursil, Dortmund jätkuvalt ebakindel Peep Pahv: Kalevi liiga suur suutäis Kanepi ja Kontaveidi esimene paarismäng lõppes kaotusega Koondislased Levadia trennis: kogemused ja võimalikud liitujad Tarbija Elamus nii näituse kui ka filmina Tartu Võistulaulmine tuleb «Tuljakuta» Unustatud lastemuusikalis tegutsevad hambamehed Uues lavastuses täitub teatrijuhi mitu unistust Ragne Varblane ja Liili Saar: suuri unistusi tuleb püüda ja julgeid asju teha Lastes tuleb soodustada rõõmu liikumisest Elva maksab õpilastele kuni 600-eurost stipendiumi Külalisloengu reklaamist sai valimiskampaania Mees eitas kireroima Suur hundikari elab puutumatuna Tudengid loovad nädalaga idufirmasid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Piirilinnad otsivad väljapääsu elanike arvu vähenemisele

2 min lugemist

Valga ja Narva esindajad arutavad, kuidas peaksid omavalitsused tegutsema elanike arvu kiire kahanemise olukorras. Valgas püütakse taasasustada ajaloolist kesklinna, Narva pole veel probleemi teadvustanud.

Valga linnaarhitekti Jiří Tintěra sõnul on Valga 25 aastaga kaotanud kolmandiku elanikest, vahendasid ERRi raadiouudised. 3000 krundist on praegu kasutusel kolmandik, linnas on palju mahajäetud maju. Eriti hull on lugu ajaloolise kesklinna osaga.

«Kõige rohkem on maha jäetud hoonete seas just neid väärtuslikke, kesklinnas asuvaid 100 aastat vanu maju,» rääkis Tintěra.

Linnaarhitekt selgitas, et selline olukord mõjutab väga tugevalt seda, kuidas inimesed linnas käituvad. «Kui nad näevad, et see omamoodi tunnusmärk – kesklinn – kiiresti laguneb, mõjutab see paratamatult ka nende tegevusi, usku linna tulevikku ja seda, kuidas nad ennast linnaga seostavad,» ütles ta.

Seepärast on vaja olukorda muuta – inimestel peab olema usk, et linnal on ka 20–30 aasta pärast tulevikku. Tintěra sõnul ei ole muud võimalust, kui et linnavõim peab sekkuma, maja maja haaval rekonstrueerima ja elanikele kortereid välja üürima, soodustades rahva koondumist kesklinna. Sellega peaksid arvestama ka peaaegu kõik Eesti linnad.

«Kõik linnavalitsused loodavad, et nad saavad väga kiiresti kuskilt elanikke juurde – aga seda ei juhtu. Kelle arvelt?» arutles Tintěra. Tema sõnul tuleb linnapiirkondi kohandada selliseks, et need oleksid seal elavatele inimestele mugavad ja ilusad ning nad tahaksid seal elada.

Valga linnaarhitekti sõnul on väljakutse ühele linnale selgelt üle jõu käiv, kuid esimene samm on olukorra teadvustamine.

Narva elanikkonna kahanemise tempo on Valgaga võrreldav, kuid olukord veidi erinev. Tühje kortermaju piirilinnas veel ei ole.

Narva suurim erinevus Valgast on Narva linnaarhitekti Peeter Tambu arvates see, et Valgas on probleemi teadvustatud ja sellega on hakatud tegelema, Narvas veel mitte. «Narvas keelduvad ennekõike just poliitikud jonnakalt seda probleemi teadvustamast,» lausus ta.

Tambu sõnul on prognoositud, et järgmise 25 aasta jooksul langeb elanike arv ilmselt alla 40 000, aga seda juhul, kui jätkuvad praegused tendentsid.

Narva linnaarhitekti sõnul on kaks varianti: kas viia linnaruum vastavusse elanike arvuga või üritada viia elanike arv vastavusse linnaruumiga. «Nende valikute tegemiseks peame ennekõike teadvustama oma olukorda tõsiselt ja avalikult ning teiseks seadma endale eesmärgi, kumba teed tahame minna,» märkis ta.

Tambu arvates võiks elanike arvu kahanemist ka Narva linnapildis märgata lähima 5–10 aasta jooksul.

Seotud lood
05.02.2015 07.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto