Sisukord
Kirjandus
Postimees
06.02.2015
Eesti Male Horoskoop Palju õnne Dilbert Mälumäng Kaljurand: India ametivõimud mõistavad meie muret Sõnavabadus kehtib mõlemale osapoolele Eesti lühiuudised Kui see ei ole laim, siis mis on? Teadlased soovivad rajada targa linna Piirilinnad otsivad väljapääsu elanike arvu vähenemisele Tagakülg 0602esikas Eestis on liiga palju väheharitud inimesi Säuts vallandas piiriülese tüli Karjäär presidendi nõuniku pärast ohus Majandus Arto Aas ajas ettevõtjad marru McDonaldʼs hädas konkureerivate idufirmadega Väikeettevõtja peab pantima oma naha Välismaa Gruusia saab NATO õppusi ja koolituskeskuse Hagel hoiatas põhja-lõuna lõhe eest NATO tuumaarutelu tumestavad Vene pommitajad Mikser oleks valmis kaaluma Ukrainale relvaabi andmist Kaitsevägi asub remontima maja, millele heisata NATO lipp Arvamus Postimees 1901. aastal Catlyn Kirna: kõigil rinnetel muutusteta Kõva sõna Ott Raidla: mida rahaga teha saab? Andrus Karnau: pitsitavad võlakirjad Tiit Reinberg: Töö määrab kõik Valimiste peaküsimused: kuidas tuua elu maale tagasi? Päeva karikatuur Juhtkiri: marginaalide punktivõit Jaanus Piirsalu: minge muutke end Ukrainas Kultuur Luule on põhiline Kultuurkapitali aastapreemiad 2014 Kõige säravamad said hiilgust juurde Sport Märtini masin läheb oksjonile Spordi lühiuudised Augsburg Meistrite liiga kursil, Dortmund jätkuvalt ebakindel Peep Pahv: Kalevi liiga suur suutäis Kanepi ja Kontaveidi esimene paarismäng lõppes kaotusega Koondislased Levadia trennis: kogemused ja võimalikud liitujad Tarbija Elamus nii näituse kui ka filmina Tartu Võistulaulmine tuleb «Tuljakuta» Unustatud lastemuusikalis tegutsevad hambamehed Uues lavastuses täitub teatrijuhi mitu unistust Ragne Varblane ja Liili Saar: suuri unistusi tuleb püüda ja julgeid asju teha Lastes tuleb soodustada rõõmu liikumisest Elva maksab õpilastele kuni 600-eurost stipendiumi Külalisloengu reklaamist sai valimiskampaania Mees eitas kireroima Suur hundikari elab puutumatuna Tudengid loovad nädalaga idufirmasid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raamat nagu väe äratus

2 min lugemist
Kätlin Kaldmaa FOTO: Erakogu

Kae saatust, naljameest! Vaevalt oled jõudnud läbi töötada 600-leheküljelise «Muistendid Vanapaganast», kui ukse peale koputab Krulli «Kui kivid olid veel pehmed». Mõni märk ikka põleb heleda leegiga.

Krulli uus eepos räägib ajast, mil Vanaisa ja Vanapagan olid veel umatsõ’. See räägib ajast, kui kõik oli alles peidus, kui kõikide tulevaste asjade kohal oli udu, kus lind oma nokas toob maa veepõhjast üles.

Maaga jäi Vanaisa jänni. Maaga ei oska Vanaisa suurt miskit pihta hakata, tema tahab maa puhtaks ja siledaks siluda, aga maa ei taha, maa tahab lainetada ja punnitada ja urge ja lohke ja mõhke ja möhke, ja alles Vanapagan, kes Vanaisa suurest ja sitasest nabast välja kargab, saab maast aru ja annab maale, mida maa ihkab.

Ometi on tal Vanaisa abi tarvis, eks ikka selleks, et maa saaks täiesti õigeks, selliseks, nagu maa tahab saada. Ei usu Vanaisa oma nabalast. Ei usu, aga usaldab, ja maa, mille eest Eesti ära on jäetud, saab pressitud, litsutud, väänutatud ja käänutatud. Maa ei mütta enam.

Kes samamoodi hiljaaegu Vanapagana lood läbi lugenud, selle jaoks on paljud teemad ja arendused juba tuttavad. See aga ei kahanda kuidagi Krulli panust eeposeloomesse. Krull läheneb loomisele mitte väljastpoolt nagu tavaks, vaid vaatab asjadele seestpoolt. Ta vaatab ilma enne loomist, mil silmal ei olnud veel piiri, vaatab kivide sisse, vaatab vee sisse, vaatab naba sisse «nii nagu konn vaatab konnale vastu mustast ja / mulksuvast rabast».

Kui tulevad inimesed, kõik need nimesed inimesed, jääb kõik see kahe mehe loodu alles ja Vanapagangi jääb nende sekka alles. Viskab oma vempe, hullutab paganaplikasid. Läbi tüdrukute liigub uue Vanaisa kujuni, selle juurde, kes vere ja mõõgaga kohale kanti. Krull tuletab läbi keele meelde asjad, mis on ammu unustatud, tuletab meelde, et «kõik tahab veel loomist». See raamat on väe äratus.

Me kõik mäletame aega, kui kivid olid pehmed. See on seal põhjades kirjas. Mõned lihtsalt mäletavad seda paremini. Ikka on vaja nägemist.

RAAMAT

Hasso Krull

«Kui kivid olid veel pehmed»

Eesti Keele Sihtasutus

2014

Seotud lood
    05.02.2015 07.02.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto