Sisukord
Arvamus
Postimees
06.02.2015
Eesti Male Horoskoop Palju õnne Dilbert Mälumäng Kaljurand: India ametivõimud mõistavad meie muret Sõnavabadus kehtib mõlemale osapoolele Eesti lühiuudised Kui see ei ole laim, siis mis on? Teadlased soovivad rajada targa linna Piirilinnad otsivad väljapääsu elanike arvu vähenemisele Tagakülg 0602esikas Eestis on liiga palju väheharitud inimesi Säuts vallandas piiriülese tüli Karjäär presidendi nõuniku pärast ohus Meri halastas vangidele enim Majandus Arto Aas ajas ettevõtjad marru McDonaldʼs hädas konkureerivate idufirmadega Väikeettevõtja peab pantima oma naha Välismaa Gruusia saab NATO õppusi ja koolituskeskuse Hagel hoiatas põhja-lõuna lõhe eest NATO tuumaarutelu tumestavad Vene pommitajad Mikser oleks valmis kaaluma Ukrainale relvaabi andmist Kaitsevägi asub remontima maja, millele heisata NATO lipp Arvamus Postimees 1901. aastal Catlyn Kirna: kõigil rinnetel muutusteta Kõva sõna Ott Raidla: mida rahaga teha saab? Andrus Karnau: pitsitavad võlakirjad Tiit Reinberg: Töö määrab kõik Valimiste peaküsimused: kuidas tuua elu maale tagasi? Päeva karikatuur Juhtkiri: marginaalide punktivõit Jaanus Piirsalu: minge muutke end Ukrainas Kultuur Luule on põhiline Kultuurkapitali aastapreemiad 2014 Kõige säravamad said hiilgust juurde Sport Märtini masin läheb oksjonile Spordi lühiuudised Augsburg Meistrite liiga kursil, Dortmund jätkuvalt ebakindel Peep Pahv: Kalevi liiga suur suutäis Kanepi ja Kontaveidi esimene paarismäng lõppes kaotusega Koondislased Levadia trennis: kogemused ja võimalikud liitujad Tarbija Elamus nii näituse kui ka filmina Tartu Võistulaulmine tuleb «Tuljakuta» Unustatud lastemuusikalis tegutsevad hambamehed Uues lavastuses täitub teatrijuhi mitu unistust Ragne Varblane ja Liili Saar: suuri unistusi tuleb püüda ja julgeid asju teha Lastes tuleb soodustada rõõmu liikumisest Elva maksab õpilastele kuni 600-eurost stipendiumi Külalisloengu reklaamist sai valimiskampaania Mees eitas kireroima Suur hundikari elab puutumatuna Tudengid loovad nädalaga idufirmasid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaanus Piirsalu: minge muutke end Ukrainas

2 min lugemist
Jaanus Piirsalu FOTO: Peeter Langovits

Ukrainasse saab Eestist üsna lihtsalt. Tallinnast lendab Kiievisse iga päev Estonian Airi lennuk, lisaks sõidavad Eestist Ukrainasse reisibussid. Käige ära! Mida varem, seda parem teile ja Ukrainale.

See ei ole reisisoovitus, vaid soovitus, kuidas saada paremaks kodanikuks ja teha inventuur oma mõttemaailmas.

Ukraina on sõdiv riik. Mitte kunagi varem lähiminevikus pole inimlik häda ja viletsus sellises mastaapsuses jõudnud meie kodule nii lähedale. Kindlasti olete kõik Ukrainast toimuvast lugenud uudistest, nagu ka lugenud Remarqueʼi, Hemingway, Juhan Peegli ja teiste sõjateemalisi raamatuid. Te kujutate ette, mis on sõda ja mis sellega kaasneb.

Aga ikkagi ma soovitan, sest praegu on unikaalne võimalus: minge ja vaadake võimaluse korral ise järele, mida teeb sõda riigi ja inimestega!

Ärge sõitke rindejoonele ega lähemasse tagalasse (Vene miinid ja raketid ulatuvad ka sinna), vaid käige võimaluse korral ära rindejoone kaugemas tagalas. Vaadake linnu, kust sõda on üle käinud, paluge ennast viia sinna, kus elavad põgenikud, või lihtsalt olge kuskil paar päeva kohapeal ja rääkige inimestega.

Te saate õige ruttu aru, et isegi kõige sõnaosavam (aja)kirjanik või parim telepilt ei suuda iial edasi anda kogu tegelikku inimlikku tragöödiat. Nagu ka ei suuda keegi päriselt edasi anda Ukraina inimeste patriotismi ja võitlusvaimu tegelikku suurust. Neid mõlemat peab oma silmaga nägema, kõrvaga kuulma ja nahaga tundma.

Isegi kui piirduda ainult Kiieviga, on ka see teie jaoks silmiavav. Ma luban teile, et kui käite korra edasi-tagasi mööda Kiievi keskväljaku Maidani juurde tekkinud alleed, mille moodustavad aasta tagasi revolutsiooni käigus maha lastud inimeste portreed, siis see kõnetab teid väga pikaks ajaks. Seal ei ole mingeid plakateid või tahvleid pika jutuga, on vaid oma elu andnud inimeste fotod.

Käige see allee läbi ja lennake kasvõi kohe tagasi Tallinna, kui teil pole palju aega. Need näod jäävad teile pikaks ajaks silme ette. Mulle jäävad. Nagu ma näen siiani laste nägusid Beslani surnuaiast. Rohkem kui kümme aastat pärast terrorirünnakut.

Igal juhul on teil pärast Ukrainas käimist mõtlemisainet väga pikaks ajaks. Tõenäoliselt saate aru, et pole sugugi välistatud, et samasugune pilt, nagu nägite Ukrainas, võib ühel hetkel avaneda ka Eestis. Järelikult peate enda jaoks otsustama, mida te isiklikult saate teha selleks, et sellist stsenaariumi niipalju kui võimalik vältida.

Igaüks otsustab ise, aga alustage väikestest asjadest. Olge parem inimene ja tõeline kodanik oma riigis. Ukrainas saate selgelt aru, miks see on vajalik. Mõelge, kuidas te saaksite toetada Ukraina rahvast tema võitluses, ka moraalselt.

Nii et käige Ukrainas praegu ära! Te teete sellega eelkõige heateo Ukrainale, aga ka iseendale ja laiemas mõttes kodumaale.

Seotud lood
    05.02.2015 07.02.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto