Sisukord
Arvamus
Postimees
06.02.2015
Eesti Horoskoop Palju õnne Dilbert Mälumäng Karjäär presidendi nõuniku pärast ohus Sõnavabadus kehtib mõlemale osapoolele Eesti lühiuudised Kaljurand: India ametivõimud mõistavad meie muret Teadlased soovivad rajada targa linna Piirilinnad otsivad väljapääsu elanike arvu vähenemisele Tagakülg 0602esikas Eestis on liiga palju väheharitud inimesi Male Kui see ei ole laim, siis mis on? Säuts vallandas piiriülese tüli Riigikokku kandideerijate soovitused tööta jäänutele Majandus Arto Aas ajas ettevõtjad marru McDonaldʼs hädas konkureerivate idufirmadega Väikeettevõtja peab pantima oma naha Välismaa Gruusia saab NATO õppusi ja koolituskeskuse Hagel hoiatas põhja-lõuna lõhe eest NATO tuumaarutelu tumestavad Vene pommitajad Mikser oleks valmis kaaluma Ukrainale relvaabi andmist Kaitsevägi asub remontima maja, millele heisata NATO lipp Arvamus Postimees 1901. aastal Catlyn Kirna: kõigil rinnetel muutusteta Kõva sõna Ott Raidla: mida rahaga teha saab? Andrus Karnau: pitsitavad võlakirjad Tiit Reinberg: Töö määrab kõik Valimiste peaküsimused: kuidas tuua elu maale tagasi? Päeva karikatuur Juhtkiri: marginaalide punktivõit Jaanus Piirsalu: minge muutke end Ukrainas Kultuur Luule on põhiline Kultuurkapitali aastapreemiad 2014 Kõige säravamad said hiilgust juurde Sport Märtini masin läheb oksjonile Spordi lühiuudised Augsburg Meistrite liiga kursil, Dortmund jätkuvalt ebakindel Peep Pahv: Kalevi liiga suur suutäis Kanepi ja Kontaveidi esimene paarismäng lõppes kaotusega Koondislased Levadia trennis: kogemused ja võimalikud liitujad Tarbija Elamus nii näituse kui ka filmina Tartu Võistulaulmine tuleb «Tuljakuta» Unustatud lastemuusikalis tegutsevad hambamehed Uues lavastuses täitub teatrijuhi mitu unistust Ragne Varblane ja Liili Saar: suuri unistusi tuleb püüda ja julgeid asju teha Lastes tuleb soodustada rõõmu liikumisest Elva maksab õpilastele kuni 600-eurost stipendiumi Külalisloengu reklaamist sai valimiskampaania Mees eitas kireroima Suur hundikari elab puutumatuna Tudengid loovad nädalaga idufirmasid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: marginaalide punktivõit

2 min lugemist

Kahetsusväärsel kombel on anonüümse soomekeelse blogi «Todelinnen Tallinna» tegijad saavutanud selle, mis ilmselt ongi selle ajaveebi eesmärk: külvata Eesti ja Soome suhetesse tüli ja segadust ning seda nii kõrgel tasemel kui vähegi võimalik. 

Seda vabakutselise ajakirjaniku Risto Vuorineni ja vabariigi presidendi nõuniku Iivi Anna Masso sõnasõja tõttu sotsiaalmeedias. Vuorinen jagas oma Facebooki lehel mainitud blogi kirjutist ja kiitis seda. Masso kirjutas selle peale üleeile Twitteris, et Vuorinen levitab ja õhutab Kremli propagandat, ning soovitas mitte anda Vuorinenile intervjuusid. YLE välisuudiste juht Elina Ravantti vastas seepeale, et Vuorineni töö ajakirjanduslikule tasemele pole midagi ette heita. Eile reageeris ka Soome Ajakirjanike Liit, mille juht ütles, et on kummaline, et Eesti presidendi kantseleist antakse ajakirjaniku suhtes selliseid boikotisoovitusi.

Kohe alguses läks asi sisuliselt segi nagu Kört-Pärtli särk. Masso reaktsiooni vahetu ajend polnud Vuorineni tööde ajakirjanduslik kvaliteet, vaid teda isiklikult solvanud propagandistliku blogiteksti jagamine ja kiitmine. Vuorineni Postimehele antud usutlusest tuleb välja, et ta ei saa üldse aru, mis Massot solvas ja häiris.

Masso selgitab ka, et esitas oma boikotisoovituse eraisikuna, mitte presidendi kantselei esindajana. Viimane väide on inimlikult mõistetav ja usutav, ent paraku ei käsitlenud paljud selle sõnumi vastuvõtjad seda isikliku sõnavõtuna, vaid nimelt presidendi kantseleist tuleva, sõnavabadust ründava avaldusena. Tekkinud on kahetsusväärne pilt, et võim kiusab taga ajakirjanikku ja püüab alla suruda sõnavabadust. Juba seegi, et president on sunnitud andma vabandavaid selgitusi, pole kaugeltki hea.

Tuleme tagasi mainitud anonüümse blogiteksti juurde. Seda lugedes tuleb nõustuda Masso sisulise hinnanguga. Tegu on propagandistliku tekstiga, mille sõnum ja ülesehitus sarnaneb äravahetamiseni varasemate samalaadsetega. Midagi faktiliselt uut sealt ei leia, küll on aga ilmne eesmärk luua Eesti välispoliitikale vandenõulaadset kuvandit ja igati halvustada konkreetseid inimesi. Pealegi kubiseb see isiklikest ja räigetest solvangutest eriti Masso aadressil.

Kuigi vormiliselt on blogi anonüümne, võib stiili järgi oletada, milline seltskond seda üllitab. Väikese hulga Soomes üsna vähetuntud tegelaste eesmärk on juba aastaid olnud provotseerida eestlaste ja soomlaste vahel konflikte, muuhulgas esitades ennast justkui etalonina sellest, mida soomlased eestlastest «tegelikult» mõtlevad. Tuleb tunnistada, et Eesti väljaanded on selle konksu ka ise alla neelanud.

Kas Iivi Anna Massol (kui kodanikul) on õigus ennast solvangute eest kaitsta ning ka hoiatada propagandistliku käsitluse eest? Kahtlemata on. Soovitus boikoteerida ajakirjanik Risto Vuorineni polnud aga kohane reaktsioon. Riigivõimu esindaja ei tohiks selliseid soovitusi kergekäeliselt jagada ka siis, kui ta ise tõesti mõtleb, et esitab selle tavainimesena – nagu näeme, ei võta teised seda nii. Käsi hõõruvad praegusel juhul ilmselt anonüümsed blogipidajad, kes said oma tahtmise. Kaotajad on aga nii Masso kui ka Vuorinen, samuti Eesti-Soome suhted. 

Seotud lood
    05.02.2015 07.02.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto