Sisukord
Päevakomm
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (2) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (2) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (2) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (4) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (9) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (9) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (5) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (1) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (3) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (2) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Argo Ideon: sõna devalveerumine

2 min lugemist
Argo Ideon FOTO: PEETER LANGOVITS/PM

Kui Euroopa Keskpank raha juurde tekitab, muutub iga euro sellest varasemaga võrreldes veidikene odavamaks. Samamoodi, kui inimene lakkamatult vatrab ja jutustab, kaotab iga üksik sõna või mõte lõppkokkuvõttes tähtsust.  

Hulgikaubana väljapaisatud sõnad on nagu liivaterad. Üks ei eristu eriti teisest, nähtav on üksnes kogum – mass, sõnaliiv. Kui saepuru sees leidubki mõni teemant, upub see kuhja alla ära.

Infouputus on nagu kosmosest saabunud amööb 1950ndate USA õudusfilmis: mingisugune amorfne mass roomab sinu poole, aeglases tempos, aga pidurdamatult nagu laviin. Eks katsu teda peatada! Edasi liikudes elukas kasvab. Kusagil tema sisemuses avaneb ablas suu, et sind nahka panna, enda alla matta. See tähemärkidest amööb täidab endaga torud, kraavid, augud. Ta voolab seina peal tasakesi alla ning kui suumida, ilmub samasugune vaade nagu «Matrixi» filmi avatiitrites: roheline märgirodu mustal taustal, mis muudkui kukub pildi ülaservast maha.

Need on 2000 lugemata e-kirja, mis ootavad sind nädalase pausi järel tööpostkastis. Need on su tahtmisest sõltumatult ekraanil lahti rulluvad reklaamiaknad. Sada telekanalit su kaablis (või tuhanded üle satelliidi). See on lakkamatu online-uudisvoog, mida mõne aasta eest veel ei eksisteerinudki, kuid mis nüüd on miskipärast esmavajalik nagu vesi ja aspiriin. Kõik, mis leiutab üha uusi võtteid, et sa mingil juhul lehte ei sulgeks, keskkonnast ei lahkuks. Kui oleks võimalik (aga mitte väga kauges tulevikus ehk juba on), assimileeriks ta sind, neelaks alla. «Meie oleme Borg. Vastupanu on mõttetu» (tsitaat «Star Trekist»).

Üha raskem on tegutseda selles devalveerunud sõnaookeanis. Ära kaduda tähendab ju kaotust. Edu valem on esile tõusta. Millega? Olla värvilisem, suurem, karjuvam.

Tuleb olla räigem (aga kui kõik nii teevad, nihkub piir lihtsalt uude kohta). Tabusid rikkuvam (kuigi vanad tabud on kohe uued normid). Ootamatum (aga midagi ei üllata enam). Värskem (ent kõik vananeb hiljemalt kolme minutiga).

Näiteks Facebookis saab maksta, et su postitus esile tõstetaks ja seda enamatele inimestele näidataks. Kusjuures sa ise ei saa enam lõpuni valida, mida ja keda sulle näidatakse. Su vasaku jala suur varvas on juba amööbi oma.

Täiesti võimatu on mitte näha, mitte kuulda, mitte puutuda. Aga mis siis teha? Lülitada WiFi ja elekter välja, kolida koopasse?

Loobuda ühiskonnas funktsioneerimast pole enamiku jaoks reaalne valik. Kuid piirata tarbimist saab. Tere tulemast, infodieet. Mitte päris paleo-, kuid vähem mõttetuid kõmukaloreid. Vähem tühje bitte, kunstlikke emotsioone. Õhtune  telerivöönd harvemaks.

Verbaalse keskkonna hoidlik käitumine ka enda poolt. Vähem tühja loba, niisama postitusi. Kui vaikus on au sees, saab ka väljaöeldud sõna enam kaalu.

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto