N, 7.12.2023

Postimees 1928. aastal: Eesti film kodu- ja välismaal

Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Välisministeerium tahab nõutada siseriigis ja välismail näitamiseks filme Eesti vabadusvõitlusest ja eesti oludest. Ühe sarnase filmi kokkuseadmine oli kavatsetud teostada juba enne vabariigi 10. aastapäeva. Kahjuks pole korda läinud seda teostada.

Edasi on kaalumisel riikliku filmi instituudi loomine. See on aga raske ja vaevaline teostada, sellepärast kavatseb välisministeerium määruse esitada, mille järele iga kinoomanik kuu jooksul vähemalt 100 m eesti filmi on kohustatud näitama. Samuti tahetakse kino omanikke kohustada näidatud Eesti filmist üht koopiat välisministeeriumile andma kodu- ja välismaadel kinnistel istungitel näitamiseks.

Samuti peab välisministeerium tarvilikuks filmi komitee ellu kutsumist siseministeeriumi juure, millest ka välisministeeriumi esitaja osa võtaks. Nagu asjaomastest ringkondadest avaldatakse, on välisministeeriumi kavatsus väga soovitav, kuid meie oludes raskelt teostatav, sest uute kohustuste veeretamine kino-omanikkude peale ei ole nii kergesti teostatav.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles