E, 4.12.2023

Aare Tark: riigikapitalism Eesti moodi: plaanimajandus ilma plaanita?

Aare Tark
, vandeadvokaat
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Aare Tark
Aare Tark Foto: arhiiv

Kas Eestis on erastamine asendunud riigistamisega, küsib vandeadvokaat Aare Tark.

Eesti võib uhkusega end pidada üheks Ida-Euroopa edukaimaks riigiks. Umbes kahekümne viie aastaga on meie majandus ja ostujõud kasvanud kaks ja pool korda. Eesti edu võtmeks peetakse kiirelt, ent põhjalikult läbi viidud reforme, millega muudeti plaanimajandus turumajanduseks. Riigis, kus ettevõtlus oli veel hiljuti kuritegu, soodustati igati eraettevõtlust ja erastati mõne aastaga peaaegu kõik riigiettevõtted. Ligi kakskümmend aastat pärast reformide lõppu tundub, et oleme käsile võtnud vastupidise plaani – erastamine on asendunud riigistamisega.

2014. aastal vallutasid riigiettevõtted Eesti majanduses uusi kõrguseid. Alates aasta algusest teenindab kõiki Eesti-siseseid reisirongiliine Edelaraudtee asemel Eesti Liinirongid AS ehk Elron. Sügisel otsustati anda praamiliikluse korraldamine Väinamere Liinide asemel riigile kuuluvale Tallinna Sadamale. Aastavahetusel ostis riigiettevõte Elering erainvestoritelt üle poole gaasi põhivõrku valdavast äriühingust. Lisaks lepiti kokku Balticconnectori rajamises ja astuti jõudsaid samme Rail Balticu ehitamiseks. Iseenesest mõistetavalt hakkavad mõlemat hiigelprojekti valitsema riigiettevõtted. Tallinna linn alustas tormijooksu eraettevõtluse vastu ning kavatseb lisaks munitsipaalpoele ja -prügilale avada ka munitsipaalpanga ja -golfiväljaku.

Facebook
Comments
Tagasi üles