L, 10.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Merealune tunnel pääseb mõjule koos Rail Balticuga

PM Majandus
Facebook Twitter
Comments

Eeluuringu tulemused näitavad, et Helsingit ja Tallinna ühendava merealuse tunneli rajamine maksaks 9–13 miljardit eurot ning selle tasuvusaeg oleks umbes 35–40 aastat.

Eile esitleti Helsingis Soome ja Eesti pealinnade vahelise püsiühenduse tasuvusuuringu eeluuringu tulemusi, mis annavad alust tunneli võimalikku laiemat mõju põhjalikumalt analüüsida.

«Uuringu hinnangul on parim lahendus ühenduse loomiseks raudteetunnel, mis ühendab juba olemasolevaid transpordivõrke mõlemas riigis. Kõige olulisemaks aspektiks projekti teostamise juures on võimalikult lühikene reisiaeg, mis tagab tunneli maksimaalse kasumlikkuse. Samamoodi on üheks projekti realiseerumise eelduseks kiire raudteeühendus Euroopaga Rail Balticu näol,» rääkis Harju maavalitsuse arengu- ja planeerimisosakonna nõunik Kaarel Kose.

Kaksiklinna visiooni järgi paneks püsiühendus aluse majanduskasvule Eestis, Soomes ja kogu Balti regioonis. Projektil oleks märkimisväärne positiivne mõju kogu piirkonna konkurentsivõimele, see muutuks atraktiivsemaks võimalike investorite silmis.

Tasuvusuuringu eeluuringu töögruppidesse olid kaasataud nii Soome kui ka Eesti planeeringute ja transpordi arengu eest vastutavate asutuste esindajad. Selle viisid läbi Sweco grupi eksperdid Eestist, Soomest ja Rootsist, aga samuti Eesti Geoloogiakeskus, Kohateam Oy ja Finantsakadeemia OÜ. Eeluuringu koostamisel võeti aluseks tunneli arvestuslik valmimine 2030. aastate lõpul.

Sotsiaalmajanduslik uuring näitab, et valminud tunnel suudab katta kõik vajalikud hooldus- ja käitamiskulud, samuti osaliselt ühenduse rajamiseks tehtud investeeringud. Ehituskulud tuleb katta umbes 40–50 protsendi ulatuses mõlema riigi valitsuse ja Euroopa Liidu vahenditest. Üks tunneli võimalik teostamis- ja rahastamismudel võiks põhineda riikidevahelisel ühisettevõttel.

Praegu maailma pikima merealuse osaga La Manche’i tunneli ehitus läks esialgu planeeritust pea kaks korda kallimaks ning ettevõttel kulus kasumisse jõudmiseks 12 aastat.

Aastatel 1988–1994 rajatud tunneli ehituse lõppmaksumuseks kujunes 9,5 miljardit naela (12,8 miljardit eurot) võrrelduna algselt planeeritud 4,7 miljardi naelaga (6,3 miljardit eurot).

Kenti lähedal asuvat Folkestone’i ja Calais’ lähedal asuvat Coquelles’is ühendava tunneli pikkus on 50,5 kilomeetrit, sellest 37,9 kilomeetrit kulgeb mere alt.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles