Marja poe tragöödia
Tagasivaade 23

FOTO: Peeter Langovits

12. veebruaril 1994, jahedal laupäevasel pärastlõunal varises Tallinnas sisse Marja selvekaupluse müügisaali kolmandik betoonlaest, mattes enda alla need, kes parajasti sisseoste tegid. Katastroof nõudis viie inimese elu ja 16 sai vigastada.

Spetsialistidest moodustatud komisjon tutvus õnnetuspaigaga esmaspäeval. Liikudes ostusaalis sisselangenud laepaneelide ja kokkuvarisenud riiulite vahel koos ekspertiisikomisjoniga, kujutlesin kauplust tabanud paanikat ja sügavat traagikat ning 12 tundi kestnud keerukaid päästetöid. Päästeametnike sõnul olnuks töö tõhusam, kui oleks olnud võtta rohkem eritehnikat. Öösel oli kraanaga osa paneele ostusaalist välja tõstetud ning toestatud veel püsivat lage.

Politseiprefekt Ralf Palo kinnitas, et plahvatus see polnud. Uurimine tuvastas ränga ehitusvea. Komisjoni esimehe, keskkonnaministeeriumi asekantsleri Urmo Kala sõnul põhjustas katuslae varingu Kuldnoka tänava poolt teisele postireale toetunud monteeritava raudbetoontala toesõlme purunemine. Selle põhjuseks olid tala otsapiirkonna põikarmatuuri puudused. Betoneerimise eel oli tala autorijärelevalve korras üle vaadatud ja nõutud täiendava kaldarmatuuri paigaldamist. Ehitaja seda ei teinud.

    Tagasi üles