Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Küsimused:

1. Täna on valentinipäev. Katoliku kirik tunnustab vähemalt kolme Valentini, kes surid märtrina 14. veebruaril. Levinuim on päeva seostamine Rooma preestriga, kes laulatas salaja sõdureid, eirates keiser Claudius II käsku. Legendi järgi saatnud ta enne hukkamist 14. veebruaril 270. aastal oma kallimale kirja allkirjaga «Sinu Valentin». Kes oli see paavst, kes nimetas 14. veebruari valentinipäevaks ja Valentini armastajate patrooniks?

2. Möödunud aasta sügisel anti Soomes välja postmargiseeria, mis äratas väga suurt rahvusvahelist tähelepanu. Läbi aegade Soome edukaimaks filateeliatooteks tõusnud sari on temaatiline ja pühendatud ühele tuntud soomlasele. Kellele?

3. Omal ajal arvati, et selle tegevuse ajal võisid head vaimud inimese kehast lahkuda ja pahad siseneda. Kuna ohtu peeti väga tõsiseks, pidi seda tegijale lausuma: «Jumal õnnistagu sind.» Mis tegevus?

4. Tänavu valmib Araabia Ühendemiraatide suurimas linnas Dubais iidse Pärsia laeva kujuline ooperimaja, mille fassaadikatted tehakse Leedus. Mille poolest on valmiv ooperimaja maailmas ainulaadne?

5. Valimised lähenevad. Eestis on registreeritud 11 erakonda, millest 10 osalevad märtsikuu valimistel oma nimekirjaga. Milline erakond ei osale nendel valimistel? Äriregistri andmetel oli selles erakonnas 2014. aastal 987 liiget, erakonna ajaleht on Rahvuslik Koguja.

------

Vastused:

1. Gelasius I 496. aastal.

2. Touko Laaksonenile alias Tom of Finlandile, homoerootikaga tegelenud kunstnikule.

3. Aevastamine.

4. Esimene läbipaistev ooperimaja; fassaad peegeldamatust klaasist.

5. Eesti Vabaduspartei – Põllumeeste Kogu.

13.02.2015 16.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto