Andres Herkel, Jüri Adams: populismiuuring, mis lonkab mõlemat jalga

Jüri Adams ja Andres Herkel. FOTO: Erik Prozes

Mõttekoda Praxis on Annika Uudelepa ja tema kaastööliste tekstide kaudu äsja andnud Eesti rahvale teada, mis täpsemalt on nende arvates populism. Edasi on püütud hinnata Eesti erakondade «populismi määra» käimasolevas valimiskampaanias (Annika Uudelepp, Erkki Karo ja Andres Reiljan «Populismi kuraditosin» ning Annika Uudelepp «Mis on populism ja kuidas me seda analüüsisime», PM 13.02).

Tellijale Tellijale

Praxise käsitlus lonkab tegelikult kahte jalga, ja teine jalg on see, et selle koostajad ei ole vist koolis või väljaspool kooli õppinud seda, et eriti kirjutatud tekstides kasutatakse mõtete kompaktsemaks ja kunstilisemaks esitamiseks lause- ja kõnekujundeid. See valdkond on tuntud juba antiikkultuurist ja seda on ikka uuritud ja õpetatud retoorikas ja stilistikas.

Praxisele ei pea meeldima Vabaerakonna või ükskõik kelle teise loosungid ja pealkirjad, aga nende kujundlik vorm ei saa küll olla populismi «ülesleidmise» allikaks. «Võtame riigi rahvale tagasi» on tüüpiline hüperbool. «Lõpetame erakondade ületoitmise» on metafoor. Mõlemad on suhteliselt lihtsalt määratavad ja mõlemad on ka lahti seletatud, milleks aga läheb vaja hulga rohkem sõnu kui kunstilise kujundi kolm-neli sõna.

14.02.2015 17.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto