E, 25.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Andres Herkel, Jüri Adams: populismiuuring, mis lonkab mõlemat jalga

Facebook
Comments
Jüri Adams ja Andres Herkel.
Jüri Adams ja Andres Herkel. Foto: Erik Prozes

Mõttekoda Praxis on Annika Uudelepa ja tema kaastööliste tekstide kaudu äsja andnud Eesti rahvale teada, mis täpsemalt on nende arvates populism. Edasi on püütud hinnata Eesti erakondade «populismi määra» käimasolevas valimiskampaanias (Annika Uudelepp, Erkki Karo ja Andres Reiljan «Populismi kuraditosin» ning Annika Uudelepp «Mis on populism ja kuidas me seda analüüsisime», PM 13.02).

Praxise käsitlus lonkab tegelikult kahte jalga, ja teine jalg on see, et selle koostajad ei ole vist koolis või väljaspool kooli õppinud seda, et eriti kirjutatud tekstides kasutatakse mõtete kompaktsemaks ja kunstilisemaks esitamiseks lause- ja kõnekujundeid. See valdkond on tuntud juba antiikkultuurist ja seda on ikka uuritud ja õpetatud retoorikas ja stilistikas.

Praxisele ei pea meeldima Vabaerakonna või ükskõik kelle teise loosungid ja pealkirjad, aga nende kujundlik vorm ei saa küll olla populismi «ülesleidmise» allikaks. «Võtame riigi rahvale tagasi» on tüüpiline hüperbool. «Lõpetame erakondade ületoitmise» on metafoor. Mõlemad on suhteliselt lihtsalt määratavad ja mõlemad on ka lahti seletatud, milleks aga läheb vaja hulga rohkem sõnu kui kunstilise kujundi kolm-neli sõna.

Facebook
Comments
Tagasi üles