Sisukord
Arvamus
Postimees
16.02.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Volkonski: muudame riigikogu punkriks! Palju õnne Tagakülg Maardu volikogu ähvardab tegutsemisvõimetuks tunnistamine Eesti lühiuudised 1602esikas Merepäästjad olid teenistuses purjus Politseijuht: purjuspäi tööl olemise korral järeleandmisi ei tehta Eestlased leidsid platsentast kasuliku geenisegaduse Majandus Majanduse lühiuudised Välismaa Rünnakud Kopenhaagenis ei tulnud üllatusena Välismaa lühiuudised Vaherahu pole peatanud vaenutegevust Arvamus Juhtkiri: veretöö Taanis – rünnak vaba ühiskonna aluste vastu Ahto Lobjakas: riik riigi sees Lauri Vahtre: 1944 ja kaks leppimist Andres Herkel, Jüri Adams: populismiuuring, mis lonkab mõlemat jalga Toomas Randlo: mis halvasti, see uuesti Marti Aavik: postkontor pole kultuuriasutus Kultuur Becketlik muusik Poolamaalt Taksoga Berlinalel, karu pagasnikus Sport Taaramäe alustas Astana särgis võiduga Ermitsalt karjääri parim tulemus, Lehtla sai taas punkte Spordi lühiuudised Tänak ja Mõlder lõikasid targa sõidu vilju Õhuke Kalev/Cramo jätkab üllatamist Tubli turniiri valus lõpp Ukrainlased alistanud Serviti eurounistus elab Endised ässad sõitsid mõnuga, aga mitte kõik Tarbija Kahtlus: postkontoreid ootab ees sulgemislaine Tartu Tontlikult julge «1987» Nädal toob külalised koolidesse Tartus kasvas Rootsi ja Saksa turistide arv Suusasõbrad said maratonist energiasüsti Norra suusatajad näitasid suusamaratonil võimsust Nikolai Põdramägi tahab õiglasemat Eestit Toidukino võitis piinliku vaikuse Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Juhtkiri: veretöö Taanis – rünnak vaba ühiskonna aluste vastu

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Üks kuu ja nädal peale on möödas sellest, kui äärmuslased panid toime kogu vaba maailma vapustanud veresauna Pariisis pilalehe Charlie Hebdo toimetuses. Laupäeval langes Taanis Kopenhaagenis äärmuslase käe läbi filmimees Finn Nørgaard, kes oli tulnud debatile, kus arutleti väljendus- ja sõnavabaduse üle. Sama mees ründas hiljem ka Kopenhaageni sünagoogi, kus tappis naabermaja valvuri ja haavas kahte korrakaitsjat.

Tellijale

Me teame ründaja taustast napilt – nii palju kui Taani ametivõimud eile õhtuks avaldanud olid. Rünnaku sümboolne tähendus paistab aga olevat selge. Äärmuslased ründavad sõnavabadust, tahtes seda allutada oma arusaamale islamist. Suur ja halvav hirm on see, mida terroristid tahavad tekitada, et oma eesmärke saavutada. Mitme järjestikuse sündmuse ajal on rünnakute sihtmärgiks karikaturistid, kes on oma töödes ühel või teisel viisil kujutanud islami prohvetit.

Vaba maailma ühiskonnad ei saa ega tohi sellele hirmule järele anda. Küsimus pole kitsalt selles, kas islami prohvetit võib pildil kujutada või mitte, ega ka selles, kuidas keegi seda teeb. Väljendusvabadus on üks vaba ühiskonna alustaladest. Tõsi, ka vabades ühiskondades piiratakse seda seadustega, ent seda üksikisiku õiguste kaitseks, nähes ette sanktsioonid solvangute ja laimu eest, tõkestades vihavaenule ja kuritegudele õhutamist ning näiteks keelates mõnda liiki pornograafiat. Õigus väljendada oma suhtumist poliitilistesse või mistahes muudesse mõttesuundadesse, sealhulgas usulistesse, peab aga olema vaba. Usuvabadus ongi ju tagatud sellega, et ühtpidi uskujad ei või käte ega relvadega kallale minna teistmoodi uskujatele, aga võivad oma usulistest tunnetest, nagu kõigest muustki, rääkida, kirjutada ja kasvõi joonistada.

14.02.2015 17.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto