Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.02.2015
Eesti Palju õnne Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kohver andis oma hääle riigikogu valimistel Tagakülg Maruste: Galojanil poleks inimõiguste kohtus lootust «Mandariinid» võitis Satellite Awardi Savisaare mõjuagendi-kaasus saab jätku riigikohtus Pelgulinlaste sõidukeid tabasid makrofleksirünnakud Erakondade valimislubadused said riigiametnikelt hinnasildid Eesti lühiuudised Peetri kiriku tuvi särab puhtana Ärge rohkem raha jagage! Laps muutub palgaks Lapsel peab olema isa. Või vähemalt nimi Majandus Autod võivad saada kohustusliku energiamärgise Majanduse lühiuudised Digiteenuste pakkujad peavad hakkama klientide asukohta tuvastama Arvamus Postimees 1910. aastal Janeck Uibo: koos on kõik võimalik Kõva sõna Juhtkiri: vaprust tuleb toetada Eiki Berg: rahutuvi, mis ei jaksa lennata Anneli Kommer: Tööjõu maksukoormusest Paula Leht: Soostereotüüpide kool Lugeja kiri: Lihtsad ja tähtsad tuled Kultuur Arvustus: Tormise loomingu võimas sõnum praeguses hetkes Sõda kui inimeste ja sündmuste peegelpilt Sport Avalöök: Eesti bobimehi ootavad suured kiirused ja legendaarne rada Spordi lühiuudised Meistrite liigas jahivad treenerid rekordeid Tartu Raamatute sari talletas murded Tähetorn julgustab taevasse vaatama Vastlavurriks häid luid napib Jarno Laur: lebolinn või tegude linn? Kunstikool käib toolidega mööda mööblimesse Gustav kolis tootmise uutesse ruumidesse Rait Maruste: laotame avaliku võimu asutused laiali üle Eesti Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: vaprust tuleb toetada

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Sotsiaalministeeriumi plaan muuta lapse sünnitunnistusel isa nime väljatoomine kohustuslikuks võib küll anda lahenduse neile juhtumitele, kui toetusrahaga trikitada soovitakse, kuid ei leevenda laiemat probleemi. Eestis kasvab liiga palju isata lapsi, ja selle olukorra lahendamiseks ei ole sünnitunnistusel olevast isanimest suurt abi. Dokument ei too vastutust, kui seda muul moel võtta ei soovita. Ja just see viimane on see raskuskese, kus suunas vaadata tuleks.

Tellijale Tellijale

Küsimus, kui palju võib riik inimese eraellu sekkuda, saab tavaliselt õige vastuse, kui seada ühele kaalukausile kasu, mida sekkumisest saadakse, ja teisele inimeste õigus oma elu elada nii, et see seadusemuudatuste tõttu liiga keeruliseks ei muutuks. Eestis on praegu umbes 20 000 last, kellel ametlikult isa ei ole. See tähendab, et nende sünnitunnistusel on vaid ema nimi, isa lahter on aga täitmata. Kui paljude selliste juhtumite taga on soov saada üksikvanema toetust ja kui paljude taga eraeluline mure, see ei ole teada. Küll võib aga arvata, et pigem on tegu viimase kui esimesega.

Selle seisukoha põhjendusi on mitu, kuid peamine neist on ehk see, et vaevalt on palju neid peresid, kes oleksid vähem kui 20-eurose üksikvanema toetuse eest valmis lapse ametlikult isatuks jätma. Pigem võib arvata, et tegu on üksikjuhtumitega. Kuid just nagu ei ole üksikute petjate pärast mõtet teha ringi muidu head ja toimivat maksuseadust, nii kehtib sama ka kõne all olevale muudatusele. Need, kes tüssata soovivad, leiavad alati viisi. Küsimus on, kuidas tunnevad end kõik teised, keda selle läbi kaudselt petturiteks tembeldatakse. Või mis veel halvem, kelle otsus saada ja kasvatada üles laps ilma teise vanema osaluseta kuidagi halvas toonis märgistatud saaks.

16.02.2015 18.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto