N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. Täna oleks rahvakirjanik Juhan Smuul saanud 93-aastaseks. Nagu praegu armastatakse öelda, oli aastatel 1922–1971 elanud Smuul vastuoluline kirjanik vastuolulisel ajal. Stalini ja Lenini preemia laureaadi, Eesti NSV rahvakirjaniku nime kannavad praegugi tänavad Tallinnas ja Kuressaares. 2006. aastal taasavati kodusaarel Muhus tema monument, mis varem Kadrioru parki kaunistas, sealt 1990. aastate tuhinas maha võeti ja hiljem pikka aega angaaris seisis. Monument ei sattunud Muhu saarele niisama, vaid Tallinna linnavalitsus müüs selle Muhu vallale. Kuipalju maksis vald Tallinna linnale legendaarse muhulase ausamba eest?

2. Spordiajaloo üheks kirkamaks faktiks on see, kuidas James Cleveland (Jesse) püstitas 25. mail 1935 ühe tunni jooksul kuus maailmarekordit (100 jardi, 220 jardi ja 200 meetri jooksus, 220 jardi ja 200 meetri tõkkejooksus ning kaugushüppes). Mis linnas see spordietendus toimus?

3. Millisesse teadusvaldkonda kuulub termin «Diraci meri»?

4. Selle ordu asutas 1430. aastal Burgundia hertsog Philippe Hea päeval, mil ta astus oma kolmandasse abiellu, seekordseks kaasaks Portugali Isabella. Ordu deviisideks on: Pretium Laborum Non Vile ja Non aliud. Mis ordu?

5. Eestis võib haudelindudena kohata kuut kotkaliiki, lisaks on siin läbilennul peatunud veel teist niipalju kotkaid. Kõik nad on kaitse all. Eesti suurim kotkas ja ühtlasi suurim röövlind on merikotkas. Milline on meie väikseim kotkas?

------------------------

Vastused:

1. Üks Eesti kroon.

2. Ann Arbori linnas (USA, Michigani osariik).

3. Füüsika.

4. Kuldvillaku ordu (Ordre de la Toison d’Or).

5. Kalakotkas (Pandion haliaetus). Kutsutakse ka valgekotkaks, sääseks ja sääskkulliks.

Tagasi üles