R, 30.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Muuga piiripunktist leiti ohtlikke aprikoose

Tiina Kaukvere
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Muuga piiripunktist leiti ohtlikke aprikoose
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Interpol ja Europol andsid eile teada, et operatsiooni Opson IV käigus leiti Eestist 20 tonni kuivatatud aprikoose, mis sisaldasid ülemäära keemilist ainet.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel täpsustas, et Muuga piiripunktis peeti kinni 20 tonni Türgi päritolu aprikoose, milles laboriuuringute tulemusena leiti sulfitite ülemäärane sisaldus. Saadetist importida ei lubatud ja see tagastati päritoluriiki. Aprikoosid peeti kinni jaanuari alguses.

Toiduameti lehel seisab, et sulfitid toimivad kui konservandid. Eriti laialdaselt kasutatakse neid puu- ja köögiviljade säilitamisel ja töötlemisel, samuti mahla- ja veinitööstuses. Mõnel inimesel võivad sulfitid tekitada allergiat.

Piiriülene koostöö

Detsembrist jaanuarini viidi 47 riigis läbi operatsioon Opson IV, mille käigus avastati rohkem kui 2500 tonni illegaalseid toiduaineid. Näiteks mozzarella juustu, maasikaid, mune, toiduõli ja kuivatatud vilju.

Operatsiooni olid kaasatud korrakaitsjad, kliendid, kohalikud toidu- ja tolliametid ning partnerid erasektorist. Kontrolliti poode, turge, lennujaamu, sadamaid ja tööstusi.

«Selle aasta tulemused peegeldavad selgelt ohtusid, mida pettused toidutööstuses kujutavad, need puudutavad väga erinevaid tooteid ja piirkondi maailmas. Nii riigisisene kui ka rahvusvaheline koostöö on asendamatu, et takistada kriminaalseid jõuke selles äris,» rääkis Europoli esindaja Chris Vansteenkiste, operatsiooni koordinaator Euroopas.

Näiteks leiti Itaaliast 31 tonni mereande, mida müüdi värskete pähe, kuid tegelikult oli toit varem külmutatud ja kemikaalidega töödeldud.

Lõuna-Sudaanis suleti aga pudeliveetehas. Egiptusest avastati 35 tonni võltsvõid ja suleti tehas, mis tootis võltsitud teed.

Samuti kõrvaldati müügilt ohtralt salaalkoholi. Näiteks avastati Suurbritannias tehas, mis müüs võltsitud kaubamärgiga brändit. Tehasest avastati rohkem kui 20 000 pudelit, mis ootasid täitmist. Leiti ka kanistreid ja kemikaale.

Ugandast avastati salaviskit. Samuti eemaldati müügilt õllepudeleid, mida oli juba varem kasutatud ja seejärel uuesti täidetud kohaliku toodanguga.

«Võlts ning standarditele mittevastav toit ja jook võib olla ohuks tervisele. Inimesed, kes neid tooteid tarbivad, võtavad tõsise riski kurjategijate tõttu, kelle ainus huvi on teenida raha,» ütles Interpoli esindaja Michael Ellis.

Näiteid ilmajagudest

Ungaris suleti ebaseaduslik tapamaja, kust leiti lisaks salaalkoholi. Norrast leiti võltsitud vee pudeleid. Ameerika toidu- ja ravimiamet leidis Los Angelese lennujaamast illegaalseid dieetravimeid.

Umbes 85 tonni illegaalselt Taisse imporditud liha läks hävitamisele. Samuti avastas politsei kuritegeliku ühenduse ja arestis pea 20 000 liitrit salaalkoholi.

Box

Opson IV

Operatsioonis osalesid: Ameerika Ühendriigid, Austria, Belgia, Benin, Botswana, Bulgaaria, Burundi, Colombia, Ecuador, Eesti, Egiptus, Elevandiluurannik, Eritrea, Filipiinid, Hispaania, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Island, Itaalia, Keenia, Korea Vabariik, Leedu, Luksemburg, Lõuna-Sudaan, Läti, Norra, Paraguay, Peruu, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Rwanda, Soome, Sudaan, Taani, Tai, Tansaania, Tšehhi Vabariik, Türgi, Uganda, Ungari, Uruguay, Valgevene, Vietnam ning Ühendkuningriik.

Allikas: PM

Märksõnad
Tagasi üles