N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Sisse aetud uisurada ootab sula

Risto Mets
, reporter
Sisse aetud uisurada ootab sula
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Saadjärve katab praegu 30 sentimeetri paksune jääkiht, mis on aga paiguti üsna konarlik. Korraldajad loodavad, et saabuv sula silub konarused ning maratonieelne öö tuleb pakaseline.
Saadjärve katab praegu 30 sentimeetri paksune jääkiht, mis on aga paiguti üsna konarlik. Korraldajad loodavad, et saabuv sula silub konarused ning maratonieelne öö tuleb pakaseline. Foto: Kristjan Teedema

Heitliku ilma tõttu valmistuvad spordisõbrad ja korraldajad juba kolmandat korda Saadjärve esimeseks uisumaratoniks, kuid ilmataat kavatseb nad sellelgi korral proovile panna.

Ilus päikeseline talveilm asendub täna soojema ja pilvisemaga. Järgmisel ööl tuleb küll veel paar pügalat külma, kuid neljapäev ja reede mööduvad plusskraadide mõju all. Sula on Saadjärve uisumaratoni korraldajate arvates isegi hea, sest see siluks tublisti praegust üsna konarlikku jääd.

Uisutamisvõimalused saaksid ideaalsed, kui ööl vastu laupäevast starti saabuks pakane. Miinuskraadide lubamisel on ilmateenistus aga ettevaatlik.

Looduse meelevallas

Selleks talveks valiti uisumaratoni jaoks välja kaks kuupäeva: 24. jaanuar ja 21. veebruar. Just seetõttu, et vähemalt ühel neist kuupäevadest saaks ürituse ära pidada. Jaanuari lõpus oli jää järvel aga alles nii õhuke, et rada polnud võimalik ette valmistada. Niisiis seati lootused teisele paika pandud daatumile.

Esmaspäeval koos istunud uisumaratoni toimkond otsustas, et üritus tuleb. «Meie oleme valmis ja loodame, et ilmataat lubab laupäeval maratoni ikka ära teha,» märkis Tartumaa spordiliidu juht Lembit Toru. Huvilisi ja telefonikõnesid on tema sõnul palju, kuid eks kõik jälgivad ilma.

Uisumaratoni viie kilomeetri pikkune ja vähemalt nelja meetri laiune rada on lumest puhas. Nagu jälgedest näha, on mitmed uisutamishuvilised seal ka treenimas käinud. Uisujälgi leidub rohkem stardi- ja finišipaiga lähistel jääajakeskuse juures.

Ideaalselt siledast jääst on asi aga esialgu veel kaugel. Esmalt oli korraldajail plaan tuua Lähte spordihoone juurest freesiga rajamasin, mis tavapäraselt silub koolistaadioni ringraja ja uisuplatsi jääd. Paraku selgus, et nii suurt rada ei suuda väike masin ette valmistada. «See masin ei ole nii suureks tööks lihtsalt ette nähtud,» tõdes Lähte spordikooli juhataja Rein Lellep.

Veel oli variantidest kaalumisel plaan tuua järvele pumbad ning kasta uisurada, et jää sellel siledamaks muutuks. Paraku on sedagi juba hilja teha. Samuti on üle järve looklev rada liiga pikk, et jõuaks igale poole vedada elektrijuhtmeid. Bensiinimootoriga pumpa korraldajatel aga ei ole.

«Seega oleme ikkagi looduse meelevallas,» nentis Lellep. Ta lisas, et korraldajad loodavad nüüd ikkagi sulale. Lellep soovitab valida paksemad ja pikema teraga matkauisud või hokiuisud. Teravate kiiruiskudega pole tema hinnangul looduslikul jääl kuigi mugav sõita.

Maratonid löögi all

Kui Saadjärve maratoni korraldajad loodavad vaatamata heitlikule ilmaprognoosile maratoni maha pidada, siis järgmisel päeval Viljandi järvele planeeritud kuues Mulgi uisumaraton jääb ära. Põhjuseks on pühapäeval valitsevad plusskraadid, mis muudavad jää liiga pehmeks.

Kalevipoja uisumaratoni eestvedajad oma ürituse toimumise või ärajäämise kohta veel otsust langetanud ei ole, sest uisusõit on kavas alles 28. veebruaril.

Jääkihi paksus on Peipsil nagu Saadjärvelgi 30 sentimeetrit, see tähendab, et korraldajate käsutuses olevat suurt jäälihvimismasinat järvele viia ei saa. Esialgne ilmaprognoos näitab pikka sula, mille mõju jääle on raske ette ennustada.

Saadjärve uisumaraton 21. veebruaril

  • 30 km start kell 11.
  • 10 km start kell 13.
  • 5 km uisumatka start kell 13.
  • Võistluskeskus on avatud jääajakeskuse juures.

Allikas: Sportos.eu

Märksõnad
Tagasi üles