Sisukord
Postimees
Tänane leht
18.02.2015
Eesti Palju õnne President Ilves: valimiste võitja saab valitsust teha Dilbert Mälumäng Horoskoop Male Tagakülg Muuga piiripunktist leiti ohtlikke aprikoose Intrigeeriv teatriperiood sai raamatusse Andrus Kivirähk esitles uut lasteraamatut Tudengisatelliidi missioon õnnestus osaliselt Ossinovski toetab vene gümnaasiumide suuremat valikuvabadust Eesti lühiuudised Poolsada inimest said päästeteenistuse aumärgid Estonia teater kutsus sõbrad vastlasõidule Majandus Majanduse lühiuudised Kreeka läbirääkimised lõhkise küna ees Välismaa Välismaa lühiuudised Ungari õõtsepoliitikast lõikab kasu Putin Traditsiooniline suur pillerkaar enne pikka paastuaega Arvamus Lugeja kiri Allar Jõks ja Mart Luik: kõige vastuolulisema seaduse aasta Mart Raudsaar: valjenevalt, kiirenevas rütmis Arko Olesk: nagu esimene suudlus Postimees 1934. aastal: sõjaminister Larka lasi «oberst» Larka ülendada kindral-majoriks Uus põlvkond, vähem stereotüüpe? Päeva karikatuur Juhtkiri: Putin ja Orbán Kultuur Nähtavaks räägitud lood Intrigeeriv teatriperiood sai raamatusse Andrus Kivirähk esitles uut lasteraamatut Jumal orienteerumisvõistlusel ehk Mereäärsed vembud Sport Spordi lühiuudised Anderson ootab mantlipärijat Sporditeemalise sõnalahingu võitsid ekssportlased 21 unetut veebruari võimlemise seltsis Tartu Tauf-Auto kannab tunnustatud automüüja tiitlit Valimisküsimus: kuidas valmistada kohalikud omavalitsused ette eluks ilma eurotoetusteta? Valimisküsimus: millal saab Tartust rongiga otse ja kiiresti Riiga? Valimisküsimus: kas kõik gümnaasiumid peaksid kuuluma riigile? Sisse aetud uisurada ootab sula Linn tühistas Ihaste hotelli ehitusload Tartu viskas Toome korrastamiseks õnge vette Rock pole eurosarjas alla andnud Meelelahutus Koomiks Sudoku

President Ilves: valimiste võitja saab valitsust teha

8 min lugemist
Toomas Hendrik Ilves FOTO: Liis Treimann / Postimees

President Toomas Hendrik Ilves (61) rääkis intervjuus Postimehele, et praeguses maailmas on Eestile kasuks, kui 2016. aastal valitav järgmine riigipea tunneb end kodus välis- ja julgeolekupoliitikas. Ta loodab ka, et presidendi valimine parlamendis kujuneb tavaks.

Tellijale Tellijale

Riigikogu valimisteni on jäänud vähem kui kaks nädalat. Kuidas teile tundub, kas Eesti demokraatia on tugevam nelja erakonnaga parlamendis, või siis, kui neid on seal rohkem?

Demokraatia ei ole seotud erakondade arvuga – muidugi, kui neid on rohkem kui üks. USAs on demokraatia olnud pea 240 aastat ning põhiliselt on seal olnud kaks parteid.

Minu isiklik eelistus on see, et oleks hea, kui meil on rohkem kui kaks parteid. Kui meil tuleb parlamenti valimiste järel sisse veel üks või kaks erakonda lisaks, siis see iseendast ei tugevda ega halvenda demokraatiat. Ma ei teeks sellest numbrit. Võib aga juhtuda, et siis ei ole koalitsioonid nii tugevad.

Parteide arv tuleneb valimissüsteemist. Kui see on majoritaarne, nagu USAs, Kanadas, anglosaksi maailmas, siis on tavaliselt kaks suurt erakonda. Ainult kahe partei olemasolu ei ole kasulik sellepärast, et kui võim vahetub, siis on see vahetus totaalne.

Mitmemandaadiline valimissüsteem, nagu Eestis, tähendab kindlasti enamat kui kaht erakonda, mis toob vajaduse moodustada koalitsioon. See toob kaasa rohkem stabiilsust pikemas perspektiivis, et kõik ei muutu ühest valimisest teise.

Kui erakondi on jällegi liiga palju, siis juhtub nii, nagu see oli mitukümmend aastat Itaalias, kus oli kümneid parteisid. Kogu aeg langesid valitsused.

Meil on olnud väga palju juttu sellest, et neli erakonda moodustavad kartelli, sest nemad otsustavad ka valimissüsteemi üle.

Kui vaadata politoloogiliselt, siis see on mõjus retoorika, aga mingit tõestust selle taga ei ole. Kui sulle ei meeldi ükski erakond, võib muidugi kartellistumisest rääkida. Kui aga vaadata, kuidas erakonnad enne valimisi käituvad, siis ma küll mingit kartellistumist ei näe. Vastupidi, omavahelist norimist on väga palju.

17.02.2015 19.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto