N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1934. aastal: sõjaminister Larka lasi «oberst» Larka ülendada kindral-majoriks

Postimees
Postimees 1934. aastal: sõjaminister Larka lasi «oberst» Larka ülendada kindral-majoriks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Tallinna «Hommikuleht» tõi eilses numbris teate, et kindral Larka aukraadi võltsimise vastu olevat kohtuvõimud hakanud huvi tundma.

«Hommikuleht» kirjutab, et Eesti sõjaväe asutamisel 1917. a. Eesti polkudesse teenistusse astunud omasid polkovniku (koloneli) aukraadi ainult pärastine kindral A.Tõnisson, J.Unt ja E.Põdder (J.Laidoner ja A.Larka olid alam-polkovnikud, N.Reek kidralstaabi kapten). 1918. a. 3. jaan. määras esimese Eesti diviisi ülem alampolkovnik J.Laidoner kindralstaabi alam-polkovniku A.Larko.

Aja kestel, mil Venes ja Eestis olid peremeesteks enamlased ja meil juba maal sakslased, on ka Larko muutunud Larkaks ja alampolkovnik oberstiks. 28. v. 1918.a. Larka kirjutas alla sel ajal oberstina, s.o. polkovnikuna, mis vastab meie praegusele koloneli auastmele. Ka kõik järgnevad päevakäsud kannavad «oberst Larka» allkirja. Nii et alampolkovnikust oli üle öö saanud polkovnik. Larka ülendamisel kindral-majoriks ei lähtutud alam-polkovniku aukraadist, vaid oberstist, nagu ta end ise nimetas.

Kindral-majoriks ülendamise otsusele Larka ise kirjutas alla sõjaministrina ja tegi Ajutisele Valitsusele ettepaneku end ülendada oberstist kindral-majoriks «väljateenitud aja järele». Kuna 3. jaanuari ja 8. märtsi vahel mingisuguseid ülendamisi ei olnud, on alampolkovnikust oberstiks saamise lugu õige tume. Kui siin on tegemist aukraadi võltsimisega, siis see süütegu ei aegu.

PM 18.02.1934

Tagasi üles