Sisukord
Välismaa
Postimees
19.02.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop «Roosa kampsun» Palju õnne Eesti lühiuudised Sargveres jäi kakskümmend neli peret peavarjuta Salaja üle piiri tulijad on asunud kasutama uut taktikat Galerii: melu Dolby Theatre ümbruses Hollywood boulevardil Geenikombinatsioonid mõjutavad depressiooni kujunemise ohtu Vabaerakond ja EKRE riigieelarve lõhkimineku pärast ei muretse Psühhiaater: antidepressandid ei tekita sõltuvust Majandus Savisaare panga juht: me ei meelita kliente sularahatehingutega Välismaa Prokurör soovitas Strauss-Kahni süüdistustest loobuda Juba 69 päeva nälginud Ukraina lendur ei anna alla Välismaa lühiuudised Kuulsad näljaprotestijad Arvamus Rein Veidemann: järeletegemine soovitatav Astrid Hiisjärv: liiga noor, et juua Juhtkiri: Pank pole linnapood Postimees 1900. aastal Taavi Veskimägi: aktsia riigivarana pole saatanast Toomas Kiho: soomustuda või soomestuda? Päeva karikatuur Kultuur «Roosa kampsun» Fuensanta Nieto: arhitektuur on inimestele Sport Rock kaotas play-off’i lootuse Spordi lühiuudised MM nagu 1993? Mae: oleme nüüd paremad Tallinn Kauaoodatu pandi lõpuks käima Tarbija Väikese vimkaga tort vabariigi aastapäevaks Tartu Meistrid ja muuseum tõstavad lamba ausse Jüri Ginter: Tartu linn tunnistab oma võimetust Tiia Teppan: Tartu oma riigigümnaasium Tartus esineb rühmvõimlemise koorekiht Selfi aitab toetada puuetega laste hoiukodusid Urmas Klaas: tänud tartlastele annetuste eest Rael Artel: näitustel võiks käia kunsti, aga mitte skandaali pärast Väike Karu paneb ühe lasteaia kinni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuulsad näljaprotestijad

2 min lugemist
Mahatma Gandhi. FOTO: SCANPIX

Vähesed tegevused vanglas tõmbavad endale samavõrd avalikku tähelepanu kui näljaprotest, kuid meeleavaldajate endi saatus on kulgenud erinevalt.  

Marion Dunlop Esimene sufražett, kes hakkas paastuma. See muutus sufražettide seas 20. sajandi algul heaks tähelepanu tõmbamise meetodiks. Naiste ühiskondlik-poliitilise liidu liikmena mõisteti Dunlop süüdi Donwning Street 10 akendesse kivide loopimises ja saadeti 1909. aasta juulis vangi. Seal alustas ta näljastreiki, mis kestis 91 tundi. Pärast seda pidid vanglaametnikud ta terviseprobleemide pärast vabastama. Dunlopi teo tulemusena võttis Briti valitsus samal sügisel vastu vangide sundsöötmise seaduse.

Mahatma Gandhi Vägivallatut võitlust Briti võimu vastu Indias juhtinud Gandhi on tänapäevani tõenäoliselt kuulsaim näljastreikija. Ta vangistati 1922., 1930., 1933. ja 1942. aastal ning selle aja jooksul jõudis ta lugematu arv kordi näljastreiki pidada. Mõned neist olid vähem edukad, näiteks 21-päevane paast Briti võimu vastu Indias; seda alustas Gandhi 1943. aasta veebruaris. Kokku streikis ta 17 korda, tavaliselt kestis üks streik kuni nädala.  

Bobby Sands Põhja-Iiri vabariiklaste ilmselt tuntuim vastupanusümbol, kes suri 1981. aastal Maze’i vanglas pärast 66-päevast näljastreiki. Protestijad nõudsid IRA (terrorivõtteid kasutava Iiri Vabariikliku Armee) liikmete ennistamist poliitiliste vangide staatusesse. 27-aastane Sands kaotas nälgides 27 kilogrammi. Toonane Briti peaminister Margaret Thatcher nimetas Sandsi pärast tolle surma süüdimõistetud kriminaaliks, kes otsustas ise oma elu võtta. Pärast teda suri veel üheksa vabariiklasest näljaprotestijat.

Orlando Zapata Tamayo 42-aastane kuuba müürsepp, torumees ja poliitiline aktivist suri 2010. aastal, kui oli paastunud 85 päeva. Pärast opositsioonirühmituste mahasurumist, Zapata arreteerimist 2003. aasta märtsis kuulutas inimõigusorganisatsioon ta meelsusvangiks. Mees keeldus söögist protestiks Kuuba vanglatingimuste vastu. Nälgimise ajal keeldus Zapata söömast ühtegi teist toitu peale ema tehtu, viimane külastas poega iga kolme kuu tagant. Mehe surm tõmbas endale suurt rahvusvahelist tähelepanu ja halvendas Kuuba suhteid läänega.

Saddam Hussein Kõigi näljastreikidega ühiskonna soosivat suhtumist kaasnenud ei ole. Iraagi endine diktaator teatas 2006. aasta veebruaris, et oma kohtuprotsessi vastu protestimiseks alustab ta näljastreiki. Ta paastus 19 päeva ja siis lõpetas, viidates tervisemuredele. Hussein poodi 30. detsembril 2006 Bagdadis. 

Seotud lood
    18.02.2015 20.02.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto