Sisukord
Uudised
Postimees
19.02.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop «Roosa kampsun» Palju õnne Eesti lühiuudised Sargveres jäi kakskümmend neli peret peavarjuta Salaja üle piiri tulijad on asunud kasutama uut taktikat Galerii: melu Dolby Theatre ümbruses Hollywood boulevardil Geenikombinatsioonid mõjutavad depressiooni kujunemise ohtu Vabaerakond ja EKRE riigieelarve lõhkimineku pärast ei muretse Psühhiaater: antidepressandid ei tekita sõltuvust Majandus Savisaare panga juht: me ei meelita kliente sularahatehingutega Välismaa Prokurör soovitas Strauss-Kahni süüdistustest loobuda Juba 69 päeva nälginud Ukraina lendur ei anna alla Välismaa lühiuudised Kuulsad näljaprotestijad Arvamus Rein Veidemann: järeletegemine soovitatav Astrid Hiisjärv: liiga noor, et juua Juhtkiri: Pank pole linnapood Postimees 1900. aastal Taavi Veskimägi: aktsia riigivarana pole saatanast Toomas Kiho: soomustuda või soomestuda? Päeva karikatuur Kultuur «Roosa kampsun» Fuensanta Nieto: arhitektuur on inimestele Sport Rock kaotas play-off’i lootuse Spordi lühiuudised MM nagu 1993? Mae: oleme nüüd paremad Tallinn Kauaoodatu pandi lõpuks käima Tarbija Väikese vimkaga tort vabariigi aastapäevaks Tartu Meistrid ja muuseum tõstavad lamba ausse Jüri Ginter: Tartu linn tunnistab oma võimetust Tiia Teppan: Tartu oma riigigümnaasium Tartus esineb rühmvõimlemise koorekiht Selfi aitab toetada puuetega laste hoiukodusid Urmas Klaas: tänud tartlastele annetuste eest Rael Artel: näitustel võiks käia kunsti, aga mitte skandaali pärast Väike Karu paneb ühe lasteaia kinni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rael Artel: näitustel võiks käia kunsti, aga mitte skandaali pärast

7 min lugemist
Rael Artel (35) andis intervjuu meie toimetuses, mille teisele korrusele on välja pandud valik Tartu Postimehe infograafika toimetaja Artur Kuusi teoseid. «Kindlasti sobivad need ilusti siia helelillale seinale,» kommenteeris Rael Artel. «Ma arvan, et ka mõnele graafikatriennaalile või Eesti graafikute näitusele sobiksid need võibolla päris hästi.» FOTO: Margus Ansu

Intervjuus Tartu kunstimuuseumi direktori ja holokaustinäituse kuraatori Rael Arteliga selgub, et juba lähipäevil täieneb kurikuulus väljapanek kõige sellega virtuaalsest ja trükimeediast, mille tõi kaasa Poola kunstniku Artur Żmijewski kaks videot ja nende eemaldamine näituselt. Intervjueerija tunneb Rael Artelit kui kunstikuraatorit juba peaaegu kümme aastat, mistõttu on küsimused sinavormis.

Tellijale Tellijale

Üsna kohe pärast avamist olid holokaustinäituse ja selle vastuvõttu ühiskonnas kajastama asunud kõikvõimalikud meediakanalid, alates avalik-õiguslikest ja lõpetades sotsiaalmeediaga. Kas leidus midagi, mis sind sealjuures imestama pani?

Oli teada, et tegemist on vastuolulise ja tundliku temaatikaga. Mind pani veidi imestama, et inimesed ei tee päris hästi vahet kunstil ja elul, kunstiteosel ja ajaloolisel materjalil.

Neid kahte Artur Żmijewski videot on näidatud üle kümne aasta üle terve maailma. Neid on muuseumide püsiekspositsioonides ja neid võib vaadata ka Israeli Center for Digital Arti kodulehel.

On mõtlemapanev, et see, mis on mujal maailmas aktsepteeritav ja millest inimesed suudavad rahulikult vestelda, tekitas siin nii palju vastakaid ja tugevaid emotsioone. Kohati muutus avalikkuse surve nii suureks, et tundus, nagu soovitakse potentsiaalne diskussioon lihtsalt summutada. Tuli välja, et Eestis ei ole võimalik praegu selliseid rahvusvaheliselt olulisi kaasaegse kunsti teoseid eksponeerida.

Praegu on näitus võrreldes paari-kolme esimese päevaga üsna hambutu, sest sa otsustasid lõpetada kahe video näitamise. Mida selles väikses ruumis saab praegu vaadata?

Otsustasin eksponeerida seal meedias toimunud arutelu dokumentatsiooni. Telekast, kus jooksis Artur Żmijewski video «80064», on võimalik vaadata telemeediasse läinud klippe erinevates keeltes ja erinevatest kanalitest. Paneme välja ka kunstniku kataloogi, et inimesed saaksid tutvuda tema loominguga natuke laiemalt ja lähemalt.

Seame vaatamiseks välja ka meedias ilmunud materjalid. Meie arhivaar Peeter Talvistu on kõik need päevad, mil inimesed on internetis kommenteerinud, seda kõike hoolega salvestanud. Nii et me teeme sinna tsensuuri või enesetsensuuri toa. Ma loodan, et seda saavad näitusekülastajad juba lähipäevil vaadata.

18.02.2015 20.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto