Sisukord
Poliitika
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv Andrus Karnau: kingitus Tallinkile Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Toompeale mahub kuus erakonda

2 min lugemist
Pildil on riigikogu saal Toompeal. FOTO: Raigo Pajula

Valimiste lõpuspurdis on värsked tulijad Vabaerakond ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) suutnud oma seisu võrreldes jaanuariga veelgi parandada, mis tähendab, et riigikogu 101 kohta jaguneb suure tõenäosusega kuue erakonna vahel.

Kõige kindlamalt võib end tunda praegu Keskerakond, kelle toetus on viimastel kuudel püsinud stabiilselt 22–23 protsendi juures. «Kui vaadata neid, kes lubasid hääletada Keskerakonna poolt jaanuaris, ja nüüd veebruaris, siis on kattuvus 97 protsenti,» ütles uuringufirma TNS Emori uuringuekspert Aivar Voog.

FOTO: Allikas: TNS Emor, Graafika: Alari Paluots

Teistel erakondadel on kattuvus palju väiksem ja meelemuutust esineb rohkem. «Kui Keskerakonnal on suhteliselt kindel valijaskond, siis Reformierakond konkureerib ikkagi sotside ning Isamaa ja Res Publica Liiduga (IRL). Ja praegused parlamendivälised erakonnad EKRE ja Vabaerakond võivad ka veel natuke Reformierakonnalt hääli võtta,» tõdes Voog.

FOTO: TNS Emor TNS, Graafika: Alari Paluots

Siiski ei pidanud Voog Reformierakonda selle küsitluse suurimaks kaotajaks. «See pole kaotus. Statistiliselt pole see oluline muutus, aga viimaseid kolme kuud kokku vaadates on neid tabanud tavapärane langev trend enne valimisi,» ütles Voog ja meenutas samasugust seisu enne 2011. aasta valimisi. «Paar kuud enne valimisi aktiviseeruvad ka teised erakonnad, inimeste poliitiline vaateväli avardub ja see juhuslik mass, kes Reformierakonnal on, võib ära kaduda.»

FOTO: TNS Emor, Graafika: Alari Paluots

Toetus sotsiaaldemokraatidele on võrreldes jaanuariga kasvanud18 protsendilt 20-le. Sõna «tõus» on ka siin tinglik, sest tegelikult on nad viimased kuud kogu aeg 20 protsendi piiri peal kõikunud. «Kuna sotside kattuvus IRLi ja Vabaerakonnaga on väga suur, siis saavad tõesti määravaks viimased päevad enne valimisi ja vanemad, traditsioonilised erakonnad võivad olla siis edukamad,» ennustas Voog. Tema sõnul näitavad uuringud nii Euroopas kui ka ülejäänud maailmas, et enne valimisi kipuvad küsitlustele vastajad mängima uute, põnevate võimalustega, aga kui valimispäeval tuleb teha konkreetne valik, siis eelistatakse ikkagi minna kindla peale ehk valida erakonda, kellele varemgi hääl antud.

FOTO: TNS Emor, Graafika: Alari Paluots

Voog tõdes, et eile alanud eelhääletusel saab olema väga suur roll, kuid praegu võib öelda, et riigikokku pääseb kuus erakonda.

Kuidas läheb kahel esikoha nimel võitlejal? «Seis on hästi tasavägine ja sõltub väga palju viimastest nädalatest, viimastest päevadest, kumb on edukam – Keskerakond või Reformierakond,» tõdes Voog. Kahte erakonda lahutab vaid üks protsendipunkt.

Teise valiku küsitlust juhivad sotsid ja IRL. IRL on teiseks valikuks Reformierakonna valijale ja sotsiaaldemokraadid on teiseks valikus Keskerakonna valijale, seega on need teineteisele lähedased erakonnad

Potentsiaalne valimisaktiivsus on praegu 67 protsendi lähedal. Suurim on potentsiaalne valimisaktiivsus Tallinnas, kõrgema hariduse ja sissetuleku rühmas ning ka vanemaealiste hulgas. «Ei oska öelda» vastajate osakaal oli 15 protsenti, mis on tavapärasest väiksem.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto