Sisukord
Nädala näod
Tänane leht
21.02.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Sargvere põlengu ohvrid loodavad annetajate abile Õismäel lammutatakse endine koolimaja Reformierakond ja Keskerakond valmistuvad lõpuheitluseks Afganistani veteran kaotas Seišellidel õnnetult elu Kõik sai alguse koertest Eesti lühiuudised 11 autot, mis vapustasid Eestit Tartu poiss ihkab Donbassi Ka Ulfsak peaks kandideerima Oscarile Male Vangi päevakava Mälumäng Võõrkeelse filmi Oscari võitis «Ida» Majandus Majanduse lühiuudised Ühistupangale pandi eile alus Riik on ettevõtetele halb omanik Välismaa Välismaa lühiuudised Ukraina: Venemaalt saabub raskerelvi ja sõdureid «Immigrant» kultuuri kallal Merkel ja Hollande nõudsid vaherahu austamist ELi idaserv ei paista Venemaa suhtes ühtsem kui ülejäänu Arvamus Priit Pullerits: sähke raha! Juhtkiri: eduloo lõpp vanglas Hendrik Lindepuu: kas ma armastan Poolat? Päeva karikatuur Postimees 1900. aastal: koolmeistrid ässitawad rahwast Kõik sai alguse koertest Kuldne lootus «Immigrant» kultuuri kallal 11 autot, mis vapustasid Eestit Jelena Skulskaja: oo, Apollon õhupallikesega! Kultuur Tragöödiates karastunud Stiilipuhas Lindmehe trummimees 2 x 75 ehk sada viiskümmend aastat Tuulikuid Aja auk. Nancy Sinatra saapad Luulehetk – hetk luules Tsaarimamma memauurid Postimehe žürii hindab filmi «1944» Ka Ulfsak peaks kandideerima Oscarile Ellujäämisinstinkt võidab poliitika Sport Spordi lühiuudised Kahevõistlus MMil: FC Augsburg ja määrimata suusad Suusasporti muutnud finiš ning 0,75 ja 0,25 hõbemedalit Maratonteos suurtest kannatajatest Tallinn Õismäel lammutatakse endine koolimaja Tarbija Perekond Välk on olnud väga tubli Perekond Välk: kõige rohkem napib aega AK Stiilipuhas Lindmehe trummimees 2 x 75 ehk sada viiskümmend aastat Tuulikuid Aja auk. Nancy Sinatra saapad Sümboolne mälestusmärk Peeter Talvistu: ühest poliitilisest vahejuhtumist … ja kunstist Pingelised heitlused koduliigas Ugri-doom ja muud vested Viimane verg Akadeemikute tuleproov: kes võidab «Eesti laulu»? Uut meie kinodes Annika Uudelepp: rohkem julgust, head kandidaadid! Ellujäämisinstinkt võidab poliitika Tragöödiates karastunud Postimehe žürii hindab filmi «1944» Virtuooside kahekõne Tsaarimamma memauurid Björk tagasi inimeste seas Luulehetk – hetk luules USA teadlane: Eesti haridusedu võib kaduda üleöö Ed Sheeran. Välja müüdud Arter «Pilvede all» – juba kümnes hooaeg! Vaikusest. Peaaegu täielikust Horoskoop Narvas kõht tühjaks ei jää Kõik on millekski hea Nepali ideaalselt toimiv kaos Siim Kallas: varukaart peab alati tagataskus olema Põgus peogiid meestele Fotonoppeid Eesti iseseisvuspäeva kümne esimese aasta vastuvõtust Briti põnevuskirjanik leidis loominguks aega Eestis 80 aastat meremuuseumi Pidu nagu 1930ndail Ed Sheeran. Välja müüdud Peoküpsised kohupiimaga Meelelahutus Koomiks Sudoku

11 autot, mis vapustasid Eestit

2 min lugemist
Marek Helm FOTO: Andrus Peegel

Kooseluseadus pole ainus teema, mis muidu tuimavõitu eestlasi väga keevaliseks ajab. Oleme ju kirglikud autoomanikud ning muutume väga emotsionaalseks, kui ilmneb midagigi, mis riivab meie inimõigust võimalikult vähese raha eest võimalikult kallist autot soetada.

Lõppeval nädalal vapustasid Maarjamaad 11 autot, mille omanikest firmajuhid pidid Marek Helmi juhitavale maksuametile aru andma, kas nende sõiduki asumine keset päeva linna ühes parklas oli sihtotstarbeline.

Nimelt kurtis üks ettevõtja sotsiaalmeedias, et maksuamet saatis tema tuttavale kirja, milles pärib aru, miks seisis tema ametiauto spordiklubi MyFitness parklas. Maksuamet kontrollis, kas spordiklubi juures parkinud sõidukid olid seal asja pärast või aeti ettevõttele kuuluva autoga hoopis eraasju. Maksuameti peadirektori Marek Helmi sõnul kontrolliti 11 autot.

Nii sotsiaalmeedias kui ka saunades süttisid silmapilk kirglikud arutelud, kas maksuameti käitumine ei ületa juba igasugust piiri ning kas nad ei tegele mitte jälitustegevusega. Kriitikute hinnangul on maksuameti tegevus ebameeldiv, ebamõistlik ja ebaproportsionaalne.

«Kui maksuametnik läheb parklasse, mille ümbruskonnas asuvad bürood, saatkonnad, omavalitsusasutused ning muu hulgas üks spordiklubi, ja nõuab parkijalt põhjendusi, meenutab see nõukogudeaegset totalitaarühiskonda,» hindas maksuameti tegevust üks kolleeg. «Kommunistide võimu ajal pidi ametiautoga ringi sõites olema valmis esitama igale liiklusmiilitsale ja ühiskondlikule inspektorile sõidulehe ning suutma veenvalt põhjendada, miks just sellel kellaajal just seda teed mööda sõidetakse,» selgitas ta ja lisas, et tegemist on võimupositsiooni kuritarvitamise ning ettevõtjate alandamisega, mille eesmärk on üksnes psühholoogiline survestamine.

Kuni viimase ajani said ettevõtted soetada autosid käibemaksuvabalt olenemata sellest, kas ja kui palju selle autoga erasõite tehakse. Käibemaksuvabalt võisid sõidukeid osta ka kodukontoris töötavad ühemehefirmad. Endine rahandusminister Jürgen Ligi kinnitas poolteist aastat tagasi, et Eestis on tuhandeid ettevõtteid, kellel on auto, aga pole käivet.

Kui rahandusminister soovis olukorda muuta ja kehtestada seaduse, mille kohaselt neile, kes kasutavad sõidukeid ka erasõitudeks, tagastatakse vaid pool käibemaksust, lahvatas üleüldine pahameel. Nagu ikka, kostis nii põhjendatud kui ka põhjendamatut kriitikat. Lõpuks võeti seadus vastu teisel katsel ning hakkas kehtima esialgu planeeritust aasta hiljem ehk eelmise aasta detsembri algusest.

Nüüd aga tekib küsimus, kuidas teha kindlaks valemängijad ehk need, kes küll väidavad, et kasutavad ametiautot vaid ametisõitudeks, aga tegelikult teevad ka erasõite. Maksuamet on läinud pistelise kontrolli teed ning on üsna loomulik, et kontrollitakse vaba aja veetmise kohtade või lõbustusasutuste parklaid.

Juriidiliselt tegutseb maksuameti piiri peal. Advokaadibüroo Sorainen vandeadvokaat Karin Madisson selgitas ETV-le, et juhul kui oleks kõigepealt tehtud kahtlustavate autode nimekiri ja seejärel mindud parklasse kontrollima, oleks maksuametnike tegevus olnud seaduslik. Kui nimekirjad tekkisid alles pärast parkla kontrollimist, oli nende tegevus aga ebaseaduslik.

Tundub, et ainus võimalus kindlaks teha, mis oli enne ja mis pärast, on hakata jälitama maksu- ja tolliameti töötajaid.

Seotud lood
20.02.2015 23.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto