P, 29.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vabariigi aastapäev neljas linnas

Postimees
Vabariigi aastapäev neljas linnas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Päikesetõusul heisati Narvas asuva Hermanni linnuse torni sinimustvalge riigilipp. Pidulik tseremoonia algas kell 7.20 Eesti hümni kõlades.
Päikesetõusul heisati Narvas asuva Hermanni linnuse torni sinimustvalge riigilipp. Pidulik tseremoonia algas kell 7.20 Eesti hümni kõlades. Foto: Liis Treimann

Nestor kutsus vältima ükskõiksust

Riigikogu esimees Eiki Nestor riigilipu pidulikul heiskamisel Tallinnas Toompeal.

Täna on ilus päev – täna on meie riigi sünnipäev. Vabaduse päev. Kodumaale ja kodustele mõtlemise päev. Päev, milles tundeid on rohkem kui tavaliselt ja ehk seetõttu ka järgmised mõtted.

Loomu poolest on ju inimesel kaks soovi – olla vaba ja olla seejuures armastatud. Seejuures on lood nii vabaduse kui armastusega päris ühte moodi. Kui me inimsuhetes tekkinud sooje tundeid ei hoia ja unarusse jätame, siis kipub tuli kustuma ja sära kaduma. Kuni ongi läinud ja otsa saanud.

Sama on lugu vabadusega. Ka vabadust on vaja uuesti luua ja kaitsta. Tema eest võidelda, kui vaja! Kätest kinni hoida, lihtsalt hoolida. Loogem siis kõik koos Eesti vabadust ikka, jälle ja uuesti. Ja seda mitte ainult hümni lauldes või lippe lehvitades, vaid ka oma igapäevaste tööde ja tegemistega. Järeltuleva põlve eest hoolitsedes ja eelkäijatele tänusõnu öeldes. Sest tulevikku meil ilma vabaduseta olla ei saa.

Üks võimalus vabadust uuesti ja jälle luua on minna valima. See ongi vabadus ja mitte kohustus. Vaba Eesti algabki Sinu vabadusest ise tulevikku määrata. Luua ise ja oma kätega seda riiki. Kujundada oma tegude ja otsustega, see tundub nii enesestmõistetav.

Ükskõikseks jäädes on lihtne vabadust kaotada. Teame, mis on juhtunud saatusekaaslastega, kes pole osanud hinnata vabadust. Ning kui palju on neile alles jäetud õigust vabalt rääkida ja otsustada.

Suhtugem siis meie demokraatiasse vastutustundlikult. Pika meelega nagu kasvuraskustes lastesse. Nõudlikult, kuid armastusega. Lootust kaotamata.

Täna, vaba riigi aastapäeval võiks ju teha midagi sellist, mida iga päev, mine sa tea, ehk ei sobigi teha. Kui nüüd laulud saavad lauldud, lipp on Pika Hermanni torni heisatud ja esimene kohv joodud, minge õige koputage kas või naabrimehe uksele ja soovige tallegi head vabariigi aastapäeva. Või siis helistage lähedastele ja sõpradele. Eriti neile, kes kodust kaugel võõral maal. Sünnipäeva puhul teeme ju ikka nii, kas pole.

Eesti Vabariigi sünni puhul sobib seda ka kindlasti teha, sest tõele au andes me pole ju kedagi unustanud, ja uskuge – ei ole midagi soojemat kui kõne kodunt ja veel sellisel päeval. Ja kui nüüd tänaval ei teki just võimalust kõigile vastu tulijatele head vabariigi aastapäeva soovida, siis naeratada võiks ikkagi. Sest täna on nii Eesti kui meie kõigi jaoks üks tähtis päev.

Elagu vabad inimesed vabas Eesti riigis!

Kooliõpilase kõne

Narva Pähklimäe gümnaasiumi 10.a klassi õpilase Nadežda Sassina sõnavõtt riigilipu heiskamisel Narvas Hermanni linnuse hoovis.

Täna, Eesti Vabariigi sünnipäeval meenutame, et meie oma riiki on juba 97 aastat. Eesti tee riigina pole olnud lihtne, aga oleme kindlalt tõestanud õigust oma ülimale eesmärgile olla vaba ja iseseisev.

Iseseisvuspäeval oleme uhked Eesti ja siin elavate inimeste üle. Oleme rõõmsad. Mäletame kõiki neid, kes lõid meie riigi, kes kaitsesid meie riiki ning kes aitasid taastada meie riigi iseseisvuse ligi veerand sajandit tagasi.

Ajaloost teame, et ainult koos olles oleme tugevad. Pingutades ühise eesmärgi nimel, muutub ka riik tugevamaks. Maailm pole ideaalne, aga et Eesti oleks tugev ka tulevikus, on meil vaja seda hoida ja arendada ühiselt.

Riigikaitse tundides räägitakse meile palju laiapõhjalisest riigikaitsest, mille idee on selles, et riigile on tähtsad kõik inimesed. Iga inimene annab oma panuse, olgu see suur või väike.

Väikesed teod toovad suure kasu. Nii on see ka riigi arendamisega. Kui iga inimene pakub välja ühe idee ja viib selle ellu, siis lõpptulemusena saavutatakse palju. Ainuüksi sel aastal esitati noorteprogrammi ENTRUM siitkandist 300 ideed, mis näitab meie noorte ettevõtlikkust ja aktiivsust.

Eestis pole palju ressursse, aga üheks tähtsamaks neist on meie rahvas – koos oleme jõud, mida on raske murda.

Mu armas Eesti, head 97. sünnipäeva!

Elagu Eesti!

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Arvamus
Kultuur
Sport
Tarbija
Tartu Postimees
Tagasi üles