Sisukord
AK
Tänane leht
28.02.2015
Eesti Mälumäng Emori värskeim uuring: Reform tõuseb, EKRE langeb Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Kütusevarguste arv hüppas lakke Valimisõhtu Postimehega Õppus hirmutas kohalikke elanikke Rõivas ja Savisaar võtsid Kukus mõõtu Tagakülg Eesti lühiuudised Narvas tabati rekordkogus hašišit OECD soovitab keskenduda suurtele eesmärkidele Kuue kange tõehetk Majandus Tallink müüb kaks laeva ja ostab uue LNG laeva Vaikimine lubamatu Eesti on endiselt Euroopa pailaps Välismaa Kuuba ei taha enam terrorismi toetaja olla Välismaa lühiuudised Saksa parlament ulatas Kreekale abikäe Arvamus Madis-Ulf Regi: minu päevik 2015 Tagasivaade: Kaaperdatud lennuk Postimees 1933. aastal: wõitlus korteriüüride ümber Artemi Troitski: Olukorrast Venemaal ja selle ümber. Loengukonspekt Kuue kange tõehetk Juhtkiri: Valima! Iga hääl loeb Päeva karikatuur Andres Reimer: rahandusminister maksukahvlis Kultuur Globaalfolk Sümfooniline üllatus Kosmos või Austraalia Luulehetk — hetk luules Aja auk. Pärl statistikameres Igaühe isiklik Vilde Eduard Vilde – 150: suur au ja väljakutse käsikäes Väärt noortekirjandus Jumalad möllavad Ameerikas Igav Ida-Euroopa vanamees Sport Spordi lühiuudised Levadia jahib särgile lisatärni Eesti suusakoondis valmistas ebameeldiva üllatuse Intervjuu: Karol Mets tegi esimese suure ja planeeritud sammu Tarbija Pere, kes ei tahtnud pildile Neljalapseline pere muutus seaduse silmis kahelapseliseks AK Kosmos või Austraalia Aja auk. Pärl statistikameres Sümfooniline üllatus Eesti suusatajate seiklused Falunis Luulehetk — hetk luules Noored, paneme tuima Kel võim, sel vesi Eduard Vilde – 150: suur au ja väljakutse käsikäes Artemi Troitski: Olukorrast Venemaal ja selle ümber. Loengukonspekt Jumalad möllavad Ameerikas Väärt noortekirjandus Igav Ida-Euroopa vanamees Ettevaatust, kreeklased! Vana Ojasoo Teater kütab edasi Globaalfolk Tagasivaade: Kaaperdatud lennuk Veteranid ei taha taltuda Mariann Rikka, Sandra Vokk: psühholoogiline kaitse – sõja ja rahu piiridel Nädala album. B-pool on A-pool Igaühe isiklik Vilde Tiiu Kuurme: hästi õppivad tublid tüdrukud Mati ja Volli seiklused Arter Toomas Sulling: olen aktiivne fatalist Kevadkuu künnisel Horoskoop Trendikalt terve Märtsikuu Hispaania filmidega Susan Luitsalu: oled haige? Istu kodus! Chablis – jah, see on Chardonnay! Maitseid kogu maalt Hääle värvija Naine, kes oskab märgata Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mariann Rikka, Sandra Vokk: psühholoogiline kaitse – sõja ja rahu piiridel

5 min lugemist
FOTO: Erakogu

Sõjanduse mõõtkava pole kaugeltki ainusobiv, et mõtestada paljukritiseeritud psühholoogilist kaitset. Õigupoolest peaks see tähendama tõel, inimõigustel ja vabadustel põhinevat, vaimses-sotsiaalses tegelikkuses väljenduvat usku sellesse, et riik on inimeste jaoks, kirjutavad õigusteaduse ja inimõiguste magister Mariann Rikka ning SA Unitas tegevjuht Sandra Vokk.

Tellijale Tellijale

Ekspertide hinnangul on Eesti juba pikemat aega sõjas, mida ei peeta traditsioonilisel lahinguväljal tankide ja püssidega, vaid inimeste ajude ja enesetundega. Tegu on keeruliselt määratletava infosõjaga, mille vastu rakendatakse riiklikult koordineeritud ja veelgi keerulisemalt määratletud psühholoogilist kaitset. Kui riigil tuleb enda kestmise tagamiseks tegeleda kodanike psüühikaga, siis kuidas peaks seda demokraatlike väärtustega vastuollu minemata tegema?

Psühholoogilise kaitse ideed on kritiseeritud kui riiklikku propagandat, mis on ohuks demokraatiale. Osutatud on tõsiasjale, et psühholoogilise kaitse diskursuses on murettekitav läbiv militaarne joon. Sõjandusterminoloogia kasutamine psühholoogilise kaitse eesmärkide saavutamiseks sisendab turvatunde asemel hirmu ja ärevust. Samuti kätkeb see ohtu julgeolekuargumendi teadlikuks või teadmatuks kuritarvitamiseks inimeste õiguste ja vabaduste piiramisel.

27.02.2015 02.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto