Sisukord
Kultuur
Tänane leht
28.02.2015
Eesti Mälumäng Emori värskeim uuring: Reform tõuseb, EKRE langeb Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Kütusevarguste arv hüppas lakke Valimisõhtu Postimehega Õppus hirmutas kohalikke elanikke Rõivas ja Savisaar võtsid Kukus mõõtu Tagakülg Eesti lühiuudised Narvas tabati rekordkogus hašišit OECD soovitab keskenduda suurtele eesmärkidele Kuue kange tõehetk Majandus Tallink müüb kaks laeva ja ostab uue LNG laeva Vaikimine lubamatu Eesti on endiselt Euroopa pailaps Välismaa Kuuba ei taha enam terrorismi toetaja olla Välismaa lühiuudised Saksa parlament ulatas Kreekale abikäe Arvamus Madis-Ulf Regi: minu päevik 2015 Tagasivaade: Kaaperdatud lennuk Postimees 1933. aastal: wõitlus korteriüüride ümber Artemi Troitski: Olukorrast Venemaal ja selle ümber. Loengukonspekt Kuue kange tõehetk Juhtkiri: Valima! Iga hääl loeb Päeva karikatuur Andres Reimer: rahandusminister maksukahvlis Kultuur Globaalfolk Sümfooniline üllatus Kosmos või Austraalia Luulehetk — hetk luules Aja auk. Pärl statistikameres Igaühe isiklik Vilde Eduard Vilde – 150: suur au ja väljakutse käsikäes Väärt noortekirjandus Jumalad möllavad Ameerikas Igav Ida-Euroopa vanamees Sport Spordi lühiuudised Levadia jahib särgile lisatärni Eesti suusakoondis valmistas ebameeldiva üllatuse Intervjuu: Karol Mets tegi esimese suure ja planeeritud sammu Tarbija Pere, kes ei tahtnud pildile Neljalapseline pere muutus seaduse silmis kahelapseliseks AK Kosmos või Austraalia Aja auk. Pärl statistikameres Sümfooniline üllatus Eesti suusatajate seiklused Falunis Luulehetk — hetk luules Noored, paneme tuima Kel võim, sel vesi Eduard Vilde – 150: suur au ja väljakutse käsikäes Artemi Troitski: Olukorrast Venemaal ja selle ümber. Loengukonspekt Jumalad möllavad Ameerikas Väärt noortekirjandus Igav Ida-Euroopa vanamees Ettevaatust, kreeklased! Vana Ojasoo Teater kütab edasi Globaalfolk Tagasivaade: Kaaperdatud lennuk Veteranid ei taha taltuda Mariann Rikka, Sandra Vokk: psühholoogiline kaitse – sõja ja rahu piiridel Nädala album. B-pool on A-pool Igaühe isiklik Vilde Tiiu Kuurme: hästi õppivad tublid tüdrukud Mati ja Volli seiklused Arter Toomas Sulling: olen aktiivne fatalist Kevadkuu künnisel Horoskoop Trendikalt terve Märtsikuu Hispaania filmidega Susan Luitsalu: oled haige? Istu kodus! Chablis – jah, see on Chardonnay! Maitseid kogu maalt Hääle värvija Naine, kes oskab märgata Meelelahutus Koomiks Sudoku

Igaühe isiklik Vilde

4 min lugemist
Eduard Vilde 60. sünnipäeval oma töölauataga (1925. aastal). FOTO: eduard vilde muuseumi kogu

Arvan küll niimoodi, et igal eestlasel on oma Vilde, kellega koos on ta kulgenud läbi elu. Üks põhjusi on Vilde üleaegsuses. 

Tellijale Tellijale

Sada viiskümmend aastat Vildet tähistab ühtlasi kogu eesti kirjanduskultuuri vanust. Välja arvatud luule, on Vilde kuulunud igas žanris algatajate hulka, mis tähendab seda, et selle või teise žanri ajaarvamine Eestis algab Vildest. Võtkem kas või ta esimene kriminaaljutt «Kurjal teel» (1882, ilmunud 1898), mida ta ise küll nimetas «perekonnalehe jutustuseks». Aga see oli väljamurdmine sentimentalismist ja kujutlusest, nagu peaks kirjandus olema midagi igavat. Ausa ajaviitekirjanduse juurde kuulub põnev süžee, tempokas jutustamine, intrigeerivad karakterid. Ja kõik see on 17-aastasel Vildel juba esimeses jutus olemas: äärmuslike iseloomuomadustega tegelased, kohtumised saatuslikul hetkel, odapiste välgu ja piksekärgatuse valgel (piksekärgatusega lõpeb muuseas ka «Külmale maale»), ebaõnnestunud mõrv, kurjategija moraalne taassünd, õnnelik lõpp.

Muide, Vilde tädipoeg, Vildest kolm aastat vanem Eduard Bornhöhegi alustas seiklusjutu kirjutamisega ja on siiani noorim autor, kes 18-aastaselt kirjutas end «Tasujaga» (1880) eesti kirjanduslukku. Mäletan, et 1960ndate algul, kui põhikooli lõpus tegime lähemat tutvust Vilde loominguga, käidi sellest novellist kaarega mööda. See olevat algajalik katsetus. Tegelik põhjus oli aga ilmselt selles, et kriminaalne sündmustik leiab aset Peterburis ja kõik selle tegelased on venelased. Toonane Nõukogude Liidu juhtiv rahvus aga ei tohtinud sellisena välja paista.

27.02.2015 02.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto