Sisukord
Juhtkiri
Postimees
27.02.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Tagakülg Taavi Rõivas ja Edgar Savisaar väitlevad täna kell 11 Kukus Välireklaamide keelu rikkumine tõi kaasa menetluse Eesti lühiuudised Idapiiri väljaehitamiseks eraldatakse 70 miljonit eurot Marek Helmil sai kõrini Ma ei soovi koostööd ohtu seada Riik ostab ASilt Raju Sindi paisu Rahandusminister oletab enamaid põhjusi Uus reaalsus nõuab uusi samme Aastad, mis lõid senise elu segamini Horoskoop Kohus lubas kinnipeetaval osaleda riigikogu valimistel Male Tõkkejooks riigikogu kohale Majandus Ma ei soovi koostööd ohtu seada Põllumajandusminister andis raha puidutöötlemise keskusele Rahandusminister oletab enamaid põhjusi Majanduse lühiuudised Marek Helmil sai kõrini Kuidas Apple Microsofti seljatas Apple’i auto võib tulla juba viie aasta pärast Välismaa Välismaa lühiuudised Putini lemmikud: peaasi, et meilt rohkem tanke tellitaks Ukraina hakkas raskerelvastust tagasi tõmbama Arvamus Postimees 1910. aastal Juhtkiri: muutunud maksuseadus viis lahkumisavalduseni Heili Sibrits: muutused võivad kasuks tulla Kirsti Viljamaa: Mida saan mina teha, et maailm oleks õiglasem? Ahto Lobjakas: sama jõgi Henrik Roonemaa: e-valimised on valmis, räägime nüüd arvetest Päeva karikatuur Kultuur Tšellokuninganna muusikaline visiit Tallinna Sport Arsenal pani end üliraskesse seisu Rockil kordusmänguks kümnepunktiline edu Spordi lühiuudised Eesti naised võeti rajalt maha Juhtiva mängija lahkumine viib tagasi algusesse Vaade eemalt: Pärnu ja TTÜ on soosikud Tarbija Lennureisid, mis ei unune eal Tartu Maadlus tuleb rahvale lähemale 101-aastane Olga Juhkam igatseb koju Uue keskuse põhjaplaat on peaaegu valmis Aednikud kujundavad Tartu ülikooli palmihoonet Priit Pullerits: piiripealne sohk Võimsas loos annavad tooni armastus ja reetmine Juuksuriõpilased korjasid Peterburist medaleid Sheriff Saloon meelitab suurte hamburgeritega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: muutunud maksuseadus viis lahkumisavalduseni

2 min lugemist

Eile maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helmi esitatud lahkumisavaldus tuli rahandusminister Maris Laurile üllatusena. Päeva peale sai selgeks, et ta ei ole sugugi ainus, kellele tuli Helmi soov peadirektori ametist loobuda ootamatult. Maksu- ja tolliameti tegevusele ei ole midagi ette heita. Pigem võib otsuse taga näha muudatusi käibemaksuseaduses ning sellest kaudselt tulenenud muudatusi ameti tegevuses. 

Kui varem ei olnud ettevõttele ostetud auto puhul oluline, kui palju sellega erasõite tehti, siis läinud aasta detsembris jõustunud seadusemuudatus tegi selge vahe sisse: kes soovib kasutada autot muuks, kui töö jaoks oluliste käikude tegemiseks, neile tagastatakse mitte kogu käibemaksusumma, vaid üksnes pool sellest. Kuid pole kasu seadusest, kui selle täitmist ei kontrollita. Seaduse täitmise kontrollimise kohustus langes muidugi maksuametile.

Just selle kohustuse täitmine sai aluseks pahameelele, mis viis maksuameti juhi lahkumisavalduse esitamiseni. Maksuamet võttis vaatluse alla parklad, kus tööasju ajaval autojuhil tavaliselt asja ei ole, peamiselt vaba aja veetmise kohtade ja lõbustusasutuste läheduses. Neis parklates tehtud pisteline kontroll avastas 11 autot, mille puhul on põhjust arvata, et ametiautot, mida väidetakse kasutatavat vaid ametisõitudeks, kasutatakse tegelikult ka erasõitudeks.

Kui uskuda advokaadibüroo Sorainen vandeadvokaati Karin Madissoni, tegutses maksuamet sellega juriidiliselt piiri peal. Kui ametil oleksid olnud nimekirjad ametiautodest, mille omanikke kahtlustatakse autode kasutamises erasõitudeks, oleks tegevus olnud seaduslik. Vastasel juhul, kui nimekirjad said kokku pandud alles parklate kontrollimise järel, võib maksuameti tegevust ebaseaduslikuks pidada. Maksuameti enda seletuse järgi on nende tegevus täiesti seaduslik ja mingist jälitustegevusest rääkida ei saa.

Kuid küsimus on laiem. Ühelt poolt oli saanud selgeks see, et olukord, kus tuhandetel ettevõtetel pole käivet, kuid on auto, lõhnab selle järele, et varem kehtinud seadust kasutati mitte just päris nii, nagu seadus oli kasutamiseks mõeldud. Teisalt aga on küsimus selles, kas seadusemuudatus praegusel kujul oli ikka mõistlik otsus. Maksumuudatusest ei tulnud maksulaekumisele sellist lisa, kui sooviti, tööd on maksuametile aga tublisti juurde tulnud. Parklates läbi viidud kontrolli ühe võimaliku seletusena on viidatud ka võimalusele, et sellega püüdis Helm seadusandjatele näidata uuenenud reeglite nõrku kohti.

Kuid milline tahes parklate kontrolli eesmärk ka ei olnud, olukord sellest ei muutu: rahandusministri laual on maksuameti juhi lahkumisavaldus, mis ootab vastust. Maris Lauri ootab otsusega järgmise nädalani.

Seotud lood
26.02.2015 28.02.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto