Sisukord
Reiting
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (4) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (19) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (4) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada (1) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (19) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (16) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Emori värskeim uuring: Reform tõuseb, EKRE langeb

2 min lugemist
FOTO: Sander Ilvest

Suurim võimupartei Reformierakond on suutnud eelnevatel kuudel langema kippunud reitingut sel nädalal taas tõsta ja riigikogu hakkavad nad jagama viie konkurendiga.

FOTO: Pm

Uuringufirma TNS Emori uuringuekspert Aivar Voog tõdes, et peaministripartei tõusu aluseks olid erakonna kunagised toetajad, kes viimasel nädalal on jällegi liitunud oravapartei toetajatega ehk otsustasid harjumuspärasema variandi kasuks.

«Tulemustest ei saa järeldada, et Reformierakonna tõus on tingitud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) langusest. Lihtsalt EKRE toetus hajus erinevate erakondade vahel ning ka Reformierakonna tõus tuli eelnevalt teiste erakondade eelistajate arvelt,» selgitas ta, lisades, et kindlasti olid ka Reformierakonnal kui peaministriparteil paremad võimalused Eesti Vabariigi 97. aastapäeval meedias silma paista.

EKRE on võrreldes eelmise perioodiga mõned protsendipunktid toetust kaotanud. Konservatiivide tähed ehk isa ja poeg Mart ja Martin Helme kandideerivad vastavalt Pärnumaal ja Tallinnas Nõmmel-Mustamäel, kus valimisaktiivsus on tavapäraselt suur.

«EKRE-l on üle Eesti kõige ebaühtlasem toetus, seega sõltub nende saatus lõplikust valimisaktiivsusest. Kas aga sellest piisab, et üle künnise tulla? Soodsatel tingimustel pääseb suure tõenäosusega ka EKRE riigikokku,» ennustas Voog. Tema sõnul on teisel uuel tulijal, Vabaerakonnal üle Eesti palju ühtlasem toetus.

Üldiselt on kõige stabiilsema eelistusega Keskerakonna ja Reformierakonna toetajad, kahel uuringuperioodil (veebruar vs jaanuar) tegi sarnase valiku üle 90 protsendi nende toetajatest, aga näiteks Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) puhul oli see protsent ligikaudu 60. Üldse oli tulemus sama 75 protsendil juhtudest, seega iga neljas esimesele küsitlusperioodile vastanutest muutis teisel küsitlusperioodil oma eelistust.

«See ebastabiilne osa – 25 protsenti – valimisealistest kodanikest on avatud mitmele erakonnale, ehk nende jaoks on mitmed erinevad alternatiivid samaväärsed ning hetkevalik sõltub pigem sellest, milline samaväärsetest erakondadest on jätnud positiivsema mulje vahetult küsitlusele eelnenud perioodil, või on valik pigem juhuslik,» tõdes Voog.

TNS Emor korraldas alates selle nädala esmaspäevast veebis uuringu, kus küsisid 1116 valimisealiselt kodanikult, kas nad on valimas käinud. Jaatava vastuse korral uuriti, kelle poolt nad hääletasid, ja nendelt, kes ei olnud veel käinud, küsiti, kelle poolt nad kavatsevad hääletada. Kõikidest küsitletutest oli 567 respondenti, kes osalesid ka eelmisel küsitlusperioodil (veebruari keskpaigas). Prognoosi aluseks on kalkulatsioonid, mis võrdlesid muutusi inimeste eelistustes võrreldes eelmise küsitlusperioodiga.

 

Osaliselt pärast eelhääletust koos valimiskavatsusega, kes ei ole veel käinud valimas: 23-26.02.2015

Konkreetse kandidaadi nime valiku alusel - veebruari keskel, 11.-18.02.2015

Eesti Reformierakond

26.3%

22.8%

Eesti Keskerakond

21.5%

21.6%

Sotsiaaldemokraatlik Erakond

19.4%

19.7%

Erakond Isamaa ja Res Publica Liit

15.8%

15.8%

Eesti Vabaerakond

9.7%

8.8%

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond

6%

9.1%

Muud

1.3%

2.2%

Allikas: TNS Emor

Seotud lood
21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto