Sisukord
Juhtkiri
Postimees
02.03.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Rahva «ärkamisest» kantud valimised Tagakülg Valimiskomisjon sõitis Piirissaarele hõljukiga Võrokesed eelistavad valimisurni e-hääletusele 0203esikas EKRE väike valimisvõit Taavi Rõivasel enim väljavaateid valitsus moodustada IRLi peol: «Sotsid lähevad ikka eest!» Vabaerakond sai kindlustunde kell üheksa Reformierakonna pidu algas juubeldustega Sotside peol oli kõige murelikuma näoga erakonna esimees Horoskoop Narva hääletas Keskerakonna ja sotside poolt Male Lugeja küsib, maksuametnik vastab: kogu tõde tuludeklaratsiooni täitmisest Majandus Börs on hakanud tasapisi elavnema Kolmandik börsifirmade omanikest on peidus Välismaa Reaktsioone Nemtsovi tapmisele Kas juhtub Kirov-2 ehk kes surub Putinit nurka? Arvamus Rahva «ärkamisest» kantud valimised Postimees 1934. aastal: aurik hukkus teel Tallinnast Helsingi Juhtkiri: rahvas on rääkinud … Indrek Kuus: päev pärast valimisi Võimjalas Sport Spordi lühiuudised Kalev püüab uute jõududega sobituda Enneolematult võimas — Northug võidab ka lootusetus olukorras Peep Pahv: karikas ajab ammu üle ääre Final Four on Eesti klubide siseasi Tallinn Lasnamäe üllatas enneolematu valimisaktiivsusega Tarbija Lugeja küsib, maksuametnik vastab: kogu tõde tuludeklaratsiooni täitmisest Tartu Õpetajad poevad KAMA taha Teabe ja püha sõna kõrvale tuli ka roppusi Valijate arvates on Eesti suurim probleem väljaränne Kambja valla valijad ei nurise elu üle ega loo illusioone palju paremast tulevikust Käopesa neli last vajavad hingamiseks annetajate abi Ellen Lätt sai eile 102 Puhja sulgeb gümnaasiumi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: rahvas on rääkinud …

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Juba täna hakkavad parlamenti pääsenud erakonnad ühisosa otsima ja kombineerima, et panna kokku järgmine valitsuskoalitsioon. Rahvas on rääkinud, aga mis oli selle jutu sisu, selle üle hakkavad poliitikud pingelistel läbirääkimistel alles vaidlema.

Vana ütlus vox populi, vox dei («rahva hääl on jumala hääl») saabki meie moodi – proportsionaalses – valimissüsteemis täpsema sisu alles, siis kui riigikokku pääsenud erakonnad jõuavad kokkuleppele, kellega koos tehakse valitsus ning millised lubadused jõuavad valitsemisprogrammi, millised mitte.

Valimistest osavõtu protsent on seekordsest suurem olnud vaid 1992. ja 1995. aastal. Ehkki vahe võrreldes eelmiste, 2011. aasta riigikogu valimistega on väike, võime rõõmustada, et valimisaktiivsus pole vähenenud. On ju enamikus riikides juba aastakümneid olnud pigem tendents, et valimisaktiivsus kahaneb.

Sarnaselt varasemate kordadega ennustati avaliku arvamuse küsitluste järgi tegelikust suuremat valimisaktiivsust. Ka e-hääletusest ja eelhääletusest osavõtjate rekordilise hulga järgi uskusid paljud, et valimisaktiivsus kujuneb mitme protsendipunkti võrra suuremaks kui eelnevatel kordadel. Tegelikkus on aga, et inimesed on pigem hakanud kasutama hääletamiseks mugavamaid võimalusi, kui seda on valimispäeval jaoskonda minek. See tähendab, et pingutused teha hääletamine kodanikele võimalikult mugavaks on selgelt vilja kandnud.

Valmisaktiivsust mõjutavaid tegureid on mitu. Tüüpiliselt on valimisaktiivsus suurem kriitilistel aegadel. See sõltub ka sellest, kui võistluslik on olnud kampaania ning kui selgelt välja joonistunud erakondade erinevused.

Seekord oli neil, kes pole tahtnud hääletada seniste parlamendiparteide poolt, võimalus anda oma hääl uutele erakondadele. Aasta alguses ilmunud küsitlustulemused näitasid nii Vabaerakonnale kui ka EKRE-le usutavat võimalust, et nad pääsevad üle viie protsendi künnise. Need tulemused veensid ka nende potentsiaalseid valijaid, et on tõepoolest mõtet hääletada, selmet jätta protestiks üldse hääletamata.

Veel olulisem on aga see, et valimisaktiivsust võib pidada üheks tunnuseks selle kohta, kui sidus on ühiskond ning kui suur on usaldus poliitilise süsteemi kui sellise vastu. Tõsi, arenguruumi on veel küllaga, sest Põhjamaadele tüüpilisest valimisaktiivsuse tasemest eraldab Eestit tublisti üle kümne protsendipunkti.

Poliitikahuvilisi ootavad ees põnevad nädalad. Poliitikutele soovime jõudu läbirääkimisteks, et Eesti saaks endale tulevikku vaatava ja tõhusa valitsuse.

Seotud lood
28.02.2015 03.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto