Sisukord
Tänane leht
Tänane leht
03.03.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Ligi: meil on IRLi suhtes hinges väike kibedus Palju õnne Simson: uues riigikogus näeb rohkem demokraatiat Reinsalu: erakonna esimees vastutab ka rasketel aegadel Helme: ei tohi lasta Reformierakonnal end ära kasutada Vaata, kes võivad asendusliikmetena riigikokku veel pääseda Tagakülg Herkel: lihtsalt niisama koalitsiooni ei lähe Mikser: Reformierakond üritab peataolekut ära kasutada Maris Lauri kuulutas ametiautode rindel välja vaherahu Vabaerakond keeldub käpiku rollist Male Jätkata saavad vähem kui pooled Mälumäng Interaktiivne: kõige rohkem uusi tulijaid on reformaritel Majandus Maailma rikkaim inimene on endiselt Bill Gates Suhtekorraldaja: Helmi tagasiastumispalve oli omakasupüüdlik Maris Lauri kuulutas ametiautode rindel välja vaherahu Majanduse lühiuudised Välismaa ÜRO: Ida-Ukraina kriis mõjutab kõige valusamalt naisi, lapsi, pensionäre Välismaa lühiuudised Tsiviilisikule on sõjalõksust pageda keerukas Arvamus Taavi Minnik: mõrv Kremli müüride ääres Ahto Lobjakas: Reformierakonna ideaalmaastik Erkki Bahovski: uus parlament vajab oskuslikku diplomaatiat Juhtkiri: kuus tordilõiku Postimees 1906. aastal Jürgen Tamme: poliitilise Mozarti tapmine Kultuur Kas eimiski kunstis kõnetab? Sport Spordi lühiuudised Spordirahva esindajad jooksid valimistel lati alt läbi Viisik jahib kulda, kurjad koerad kannul Vastutusest, selle puudumisest, Eesti suusakoondisest ja tulevikust Nurger ja Jõesaar kinnitavad USA üliõpilasliigas kanda Tartu Vargused teevad elanikke valvsaks Tartu aukodaniku juubeliks valmis tema elulooraamat Sofi Oksase «Tuvide» üllatav lavaversioon Uus õppekava koolitab keelte ja kultuuride süvatundjad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kas eimiski kunstis kõnetab?

2 min lugemist
Kärt Hammer «27» FOTO: Repro

Sõna ja pildi vaheline dihhotoomia jääb igaveseks filosoofiliseks mõistatuseks. Just nagu irooniline küsimus, kas enne oli kana või muna. Võibolla hoopis vastupidi? Kärt Hammer (snd 1988) on selle lahendanud maalinäitusega «Eimiski», mille kirgastes toonides piltide tuumaks on vahetu verbaalse ja visuaalse kogemuse suhe nii kunstis kui ka ühiskonnas tervikuna.

Tellijale Tellijale

Küsimusele, kus valitseb kõikvõimas «eimiski», leiaks võibolla vastuse nüüd juba manalateele läinud Eesti juhtiv sürrealist, kunstiteadlane ja tõlkija Ilmar Laaban. Tema teose «Sõnade sülemid, sülemite süsteemid» koostaja Jaan Malin on tõdenud, et paljud Laabani tõlked prantsuse, hispaania, saksa või itaalia keelest on jäänud käsikirja, jõudmata vaataja, kuulaja ja lugejani: põhjuseks see, et paljud loojanatuurid naudivad südame kutsel tehtava puhul rohkem loomisprotsessi ennast ega hooli selle tulemuse ea pikendamisest.

Ideaalne oleks siin kõnelda lõpmatusest, kuid kaua üks raamat ikka vastu peab, sest paberi võitlus igavikuga ei olnud Laabanile võrdsete võitlus. Seetõttu piirdus ta suure osa oma rootsikeelsete tõlgete, loengute ja näidendite puhul vaid suuliste esinemistega. Ei saa aga öelda, et järele on jäänud «eimiski».

02.03.2015 04.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto