N, 28.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mart Raudsaar: valimised kakskümmend viis aastat tagasi

Mart Raudsaar
, kolumnist
Facebook
Comments
Mart Raudsaar
Mart Raudsaar Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Äsjaste riigikogu valimistega seoses meenus, et esimest korda käisin valimas neil päevil kakskümmend viis aastat tagasi, ehkki ma olin äsja enne seda saanud 16-aastaseks. Kuidas oli see võimalik, kui valimisea langetamist Eestis alles kaalutakse ja nõnda vanalt ei saanud valida ka Nõukogude Liidus?

24. veebruarist 1. märtsini 1990. aastal toimusid Eesti Kongressi valimised, mida korraldas Eesti Komiteede liikumine. Selle mastaapse ja kodanikualgatuse korras sündinud ettevõtmiseta ei oleks tõenäoliselt Eesti Vabariiki taastatud õigusliku järjepidevuse alusel. Meenutame, et Eesti Komiteede eesmärk oli korraldada valimised, millel saaksid osaleda eeskätt Eesti Vabariigi kodanikud ja nende otsesed järeltulijad ning mille käigus sünniks õiguslikku järjepidevust kandev rahva esindusorgan.

Tõepoolest – ainsa näitena Eesti ajaloos – võisid nendel valimistel valida 16- ja 17-aastased isikud, kellel kandideerimisõigust siiski polnud. Ja juhuslikult olin just sellel ajaloolisel hetkel saanud 16-aastaseks. Käisin siis 10. klassis.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles