Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.03.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Saarlased saavad ERMilt suure tellimuse Palju õnne Lutsepp jätkab teatris mängimist Erki Savisaar: alati saab paremini Tagakülg «Edetabelijuht» pani toime 28 liiklusrikkumist Võimalike valitsusliitude edetabel Taal: IRL hävis oma populistlikus kampaanias Rõivas hurjutas Madisoni Masso lahkus presidendi nõuniku kohalt Eestis on tuhandeid leetrite vastu vaktsineerimata lapsi Male Ladõnskajale sai saatuslikuks rikutud hääletussedel Mälumäng Vaata, kuidas vaatad — raske on Majandus Majanduse lühiuudised Maailma aktsiaturgudel käib hillitsetud ralli Kehv aasta: idapoliitika mõjutas börsifirmade tulemusi Välismaa Välismaa lühiuudised Vene patrioodile võrdub liberaal sõja ja homodega Moskvas jäeti hüvasti Boriss Nemtsoviga Protestideni on veel pikk tee Kääbusplaneet paljastab planeetide saladusi Arvamus Lugeja kiri: Püsivuse ja truuduse kasvatamine meie noortes Olev Remsu: Kas Ukraina päästab meid? Kõva sõna Mart Raudsaar: valimised kakskümmend viis aastat tagasi Postimees 1902. aastal Vello Pettai: tsentristide puhul süveneb kohaliku erakonna maine Neeme Korv: kambakas Päeva karikatuur Juhtkiri: Moskva mattis lootuse Kultuur Lutsepp jätkab teatris mängimist Ooteruum vaikuse ja tantsu piiril Sport Spordi lühiuudised Levadia võitis kuuenda Superkarika Alonso jääb hooaja avaetapist kõrvale Noorte meistriliigaga liitumine on end juba ära tasunud Pareiko otsustav nädal Läbi aegade parim sai ametlikult rikkaks Tallinn Jalakäijad saavad tulevikus Viru väljakul ruumi juurde Tarbija Eestis on tuhandeid leetrite vastu vaktsineerimata lapsi Sülearvutiga töötamine võib seljale liiga teha Tartu Käopesa laste lugu pälvis annetajate tähelepanu Jääpurjetamise EM ootab rohelist tuld Tudengijazz stardib Emajõelinnast Lihvimine on elu kunst Kaks naist naudivad puutöötunni andmist, kolmas kutsub kooli mehi Kalastaja leidis hukkunud mehe Aparaaditehas areneb koos üürnikega Priit Strandberg armastab kala püüda ja muusikat luua Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1902. aastal

1 min lugemist
Tellijale Tellijale

Pilgukene Eesti rahva hingeelusse. Kui me eestlase hääde laadi omaduste kõrval järsku suuri halbtusi välja toome, siis ei ole see mitte imekspanemise ega vihastamise väärt. Et meil vead on, seda ei saa keegi ära salata; pääasi on see, et me neid õieti ära tunneme ja endid parandada püüame. Nii vähe, kui eestase häid külgesid salgasime, niisama vähe tahame siin tema puuduseid kinni katta. Huvitav on siin juures tähele panna, kuidas mitmed karakteri häädused tihti halbtuseks kasvada võivad, kuna mõnigi puudus meid omalt poolt veel suurema vea eest võib kaitseda ja nõnda hääduseks tuleb lugeda.

Nagu me juba eespool tõendasime, on eestlasel suur mõttekujutuse võim, mis temale pildirikka, luuleliku kõne annab. Kuid see hää looduse anne võib teda kergesti pahale teele viia, ta suur mõttekujutus võib talle veaks saada. Kõige ilusamad piltlikud kõned ei ole mõni kord puhta tõe läikival valgusel vaadates midagi muud, kui edev liiastus, hooplemine ja – kui seda iseäraliseks kurjaks otstarbeks meelega tehakse – pettus ja vale. Sellest siis tulebki, et suure mõttekujutuse kihutusel valetamine eestlaste rahvapatuks saama kipub. Eestlasel on tähelepanemiseväärt suur jutuhimu, jutuajamiseks läheb aga jutumaterjali tarvis, siis ei ole sugugi imeks panna, et tal mõni kord tõepõhjal seisvatest jutuainetest puudus tuleb ja ta «võltsivallast» seda võtma läheb, mis tal tõetalus otsa lõppenud. Kes palju räägib, see palju valetab – ütleb Eesti rahva vanasõna. Eestlase enda arvamuse järele on aga natukene valetada ja natukene varastada lubatud, sest see olla teise vanasõna järele niisama hää, kui pool adramaad.

03.03.2015 05.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto