N, 30.06.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Võimalike valitsusliitude edetabel

Aivar Reinap
, peatoimetaja asetäitja
Võimalike valitsusliitude edetabel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Käimas on konsultatsioonid uue valitsuse moodustamiseks. Erinevad kombinatsioonid on praegu veel võimalikud, kuid paljude variantide tõenäosus on siiski väga väike.

1. Vana kolmikliit

RE + SDE + IRL (59 häält) tõenäosus 50%

Varasemast ajast on sellise valitsuskoalitsiooni kogemus olemas ning tõenäoliselt jõutakse varem või hiljem selle variandi juurde, sest see tagab selge ülekaalu parlamendis ja pole karta ka uute parteide kaasamisest tingitud võimalikke probleeme.

2. Uus kolmikliit

RE + SDE + VE (53 häält) 45%

Valimisõhtu populaarseim kombinatsioon kaotas juba esmaspäeva õhtuks osaliselt oma sära. Vabaerakonna tõrksus valitsusse minekul ja nende parteiline noorus muudavad nad valitsuse toimimise seisukohast ebakindlaks partneriks. Võimalik, et see koalitsioon võib kiiresti laguneda.

3. Suur koalitsioon

RE + SDE + IRL + VE (67 häält) 35%

Suure koalitsioonina võiks sündida laiapõhine valitsus, kuhu on kaasatud kõik erakonnad, kellega koostööd pole seni välistatud. See oleks koalitsioon, kus üks uustulnuk (VE) või solvunu (IRL) ei saa teisi šantažeerida, et «ma lähen valitsusest ära ja siis valitsus kohe kukub». See oleks koalitsioon, mis isiklikest solvumistest või eelarvamustest ülesaamise korral oleks kõige töövõimelisemate seas.

4. Liberaalide valitsus

RE + KE (57 häält) 30%

Esmapilgul ebatõenäoline variant, sest Reformierakonna juhid on selle korduvalt välistanud. Samas, mida vaevalisemalt mitmeparteiliste koalitsioonide kokkupanek kulgeb, seda tõenäolisemaks see variant muutub. Tõenäoliselt Edgar Savisaart ja Yana Toomi selle valitsuse koosseisu eriti ei oodataks.

5. RE + IRL + VE (52 häält) 25%

Kui IRL oma kaotusekibeduse alla neelab ja mõistab, et neli aastat opositsioonis pole just parim võimalus, võib see variant täitsa toimida. Samas kipub hääli küll napiks jääma.

6. RE + SDE + EKRE (52 häält) 23%

See koalitsioon on tundub esmapilgul vägagi kahtlane – ülekaal riigikogus on väike ja EKRE uue erakonnana otsib võimalusi silma paistmiseks. Niisugune partner pole just kõige meeldivam valitsuskaaslane. Samas, kui EKRE juhid oleksid valitsusse minekust huvitatud ja lubaksid valitsust mitte kõigutada, siis võiks ka see variant toimida.

7. KE + SDE + VE + EKRE (57 häält) 20%

Kui Keskerakond loovutaks peaministrikoha sotsiaaldemokraatidele ja meelitaks väikeparteid erinevate lubadustega valitsusse, polekski see variant kõige võimatum.

8. RE + IRL + VE + EKRE (59 häält) 18%

Tundub olevat liiga kirev kombinatsioon, et Reformierakond sellist varianti kaaluma hakkaks. Palju partnereid muudaks liidu kooshoidmise keeruliseks.

9. Reformierakonna-vastane protestivalitsus 15%

SDE + IRL + VE + EKRE (44 häält)

See kirev vähemusvalitsus on võimalik vaid Keskerakonna vaikival koostööl. Karta on, et protestimeel pole valitsemiseks siiski pikaajaliselt piisav motivatsioon.

10. Parempoolne kolmikliit

RE + IRL + EKRE (51 häält) 10%

Sel koalitsioonil kipub hääli väheks jääma ja see oleks pikaajaliseks valitsemiseks väga ebakindel variant.

11. KE + SDE + IRL (56 häält) 5%

See koalitsioon on ikkagi pigem väga vähetõenäoline. IRL on küll oma näo osaliselt kaotanud, kuid niisugusesse valitsusse minek oleks neile juba tuleviku mõttes väga ohtlik.

12. KE + IRL + VE + EKRE (56 häält) 5%

Niisugune versioon tundub väga ebatõenäoline, sest eeldab mitmelt parteilt tõsiseid järeleandmisi ja lisaks muudaks kaks väiksemat parteid selle variandi ebastabiilseks.

Märksõnad
Tagasi üles