N, 7.12.2023

Võimas ja armas kunst

Krista Piirimäe
, kunstiajaloolane
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Maria Generalova näitusel «Päikesevalgus » on teiste maalide hulgas «Kahele» (vasakul) ja «Uni».
Maria Generalova näitusel «Päikesevalgus » on teiste maalide hulgas «Kahele» (vasakul) ja «Uni». Foto: Margus Ansu

Ma ei saagi aru, mis Maria Generalova, avalikkusele tundmatu noore naise kunstis mind kõige enam haarab. Võib-olla see, et maalikunsti ühe raskeima žanri figuraalkompositsiooni puhul on ette võetud keerulised teemad, mis on aga lahendatud väga leidlikult ja mõnel puhul ootamatult lihtsalt.

 Näiteks «Mäekallakul» libiseb ronijal alla kombinesoon, mitte tema ise, ning maal «Kahele » kujutab üht dünaamilist inimrühma ja paneb uurima, kui mitu paari on kujutatud, kui palju on käsi ja õlgu. Huvitav! Maal «Uni» aitab meil kõige paremini süveneda autori koloriidikäsitlusse: maas lamav mees näeb unes iseennast, kes hõljub tema enda kohal.

Ilmsi olev tegelane on fotolikult mustvalge ja unes olev värviline. Väga põnev lähenemine reaalsusele ja illusoorsusele. Me elame Generalova näitusel Tartu kunstimajas kaasa maaliprotsessile, kus maal on joonistusega kokku sulanud sellisel viisil, mida ma eesti kunstis näinud ei ole.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles