Sisukord
Kultuur
Tänane leht
05.03.2015
Eesti Kaur Kenderi juhtumiga tegelenud prokurör sattus rünnaku alla Male Politseinikutapja Kalda konvoeeriti kodukohta hääletama «Alateadvuse maja» ja «Põhjatäht» Postimees Kinos Maksuamet soovib paremat koostööd ettevõtjatega Miinisadamas avati vahipataljoni uus kasarm Euroopa Liit kutsus Venemaad Eston Kohvrit vabastama Toompeal koristatakse sahtleid Eesti lühiuudised Võimuliidu poole rühitakse SMSi teel ja teese nõudes Riik ostab Rail Balticu jaoks üle 600 kinnistu Kes kuidas riigikokku pääses? Suurima seikleja tiitel läks ümber maailma purjetajale Horoskoop Aasta spordifoto tegi Postimehe fotograaf Liis Treimann Dilbert Martin Helme: kaebame Päevalehe kohtusse Majandus Petetud kliendid ootavad lahendust Reisiks OÜ juhtidel lasub kuriteokahtlus Majanduse lühiuudised Välismaa Donetski kaevandusõnnetuses jäi kümneid kadunuks Võimud andsid vanglamuuseumile surmahoobi Arvamus Edward Lucas: öö Venemaa kohal Taavi Veskimägi: tugev vaim, nõder keha Juhtkiri: Suurte reformide ootus Postimees 1894. aastal Olesja Lagašina: Kuidas rumalus muutub ohuks Kuus asja, mida nõuavad ettevõtjad ja ametiühingud tulevaselt valitsuselt Päeva karikatuur Kultuur Orkester keeldus noore eestlase teosest Eleegiline lugu kustuvast mälust Sport Laskesuusatajate leeris valitseb MMi eel teadmatus Spordi lühiuudised Tehasesõitjatest neljapaat ja katsetamise võimalus Tarbija Riis võib olla rohkem kui lisand Tartu Taimeriiki ootab ees põhjalik ülevaatus Näitus avas aknad ehteloome tagamaadele Titaanid treenisid Itaalias Võimas ja armas kunst Eduard Vilde kostitas sünnipäevalisi Uspenski kiriku lekkiva katuse parandus jätkub Flybe püstitas veebruari uue rekordi Peakokk Andrus Vaht märkab lugusid Viis eralasteaeda tegutsevad kasutusloata Karu lasteaed võitleb väljakolimise vastu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Orkester keeldus noore eestlase teosest

1 min lugemist
Viiuldaja ja helilooja Jonas Tarm FOTO: jonastarm.com

Jonas Tarmi «Marsh u nebutja» (ukraina keeles «Marss unustusse») pidi kõlama 8. märtsil toimuval kontserdil Carnegie Hallis New Yorgi Noorte Sümfooniaorkestri ettekandes. Paraku leidis orkestri juhtkond, et teos ei sobi.

«Marss unustusse» on helilooja sõnul pühendatud sõja, totalitarismi ja polariseeriva natsionalismi ohvritele minevikus ja tulevikus. Tarm kasutab seal tsitaatidena ka lõike Ukraina NSV ja Saksamaa natsipartei hümnist. Viimase pärast leidiski orkestri juhtkond, et selline asi ei sobi, kuna see 90-sekundiline lõik võib kedagi solvata.

Tarmile tuli selline asi üllatusena, sest proovides ei öelnud küll keegi teosega kokku puutunutest, et võivad tulla probleemid.  «Muusikud tulid küll ja ütlesid, et kuule, kas sa tead, et siin on natsihümn sees, vastasin, et jaa, see on Horst Wessel Lied, mitte keegi ei öelnud, et siit võib tulla probleem,» räägib helilooja.

Küsin meie telefonikõne alguses, kuidas ta oma teost kirjeldab. Tarm ütleb, et talle ei meeldi kirjeldada ja tal on kurb, et teos ennast nüüd ise kirjeldada ei saa. Ta loodab, et asi siiski nii ei jää. Tema toetuseks kavatsevad pöördumise esitada ka sõnavabaduse kaitsjad.

«Kindlasti kirjuta, et Päevalehes kirjutatud info oli natuke ekslik, sest teost ei võtnud maha mitte Carnegie Hall, vaid orkester,» selgitab Tarm

Jonas Tarm kolis vanematega USAsse 2004. aastal.  Noor helilooja ja viiuldaja on võitnud USA kõige prestiižikama noorte heliloomingukonkursi ehk saavutanud 24 000 liikmega üleriigilise muusikaõpetajate assotsiatsiooni (MTNA) konkursi peavõidu. Praeguste tegemiste kohta ütleb ta nii, et asju käsil on, kuid nendest ta veel rääkida ei taha. «Hetkel olen aga nii kurb ja nördinud ja vihane, et ei tahagi midagi teha,» ütleb ta.

Seotud lood
04.03.2015 06.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto