Sisukord
Eesti
Tänane leht
07.03.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Ladõnskaja vaidlustab hääletustulemuse Postimees võitis seitse auhinda Ostukärult kukkunud laps sai koljuluumurru Oravad pöördusid Kõlvarti asjus kaposse Katri Raik suundub sisekaitseakadeemiasse Lootusrikas nelik puhkab homme Võidurõõm ja kaotuskibedus Lootusrikas võimunelik puhkab pühapäeval Reinsalu hoidus IRLi siseasju kommenteerimast Aasta ajakirjanikku inspireerivad inimesed 0703esikas Majandus Majanduse lühiuudised Naistepäeva eel käib aiandis töö kahes vahetuses Välismaa Mehed on teadmiste omandamisel alaesindatud Välismaa lühiuudised Millega eurosaadikud julgustavad noori emasid? Arvamus Kadri Liik meenutab Boriss Nemtsovi: «Ütlesin talle, hoia siis ennast!» Postimees 1902. aastal Kõva sõna Peeter Langovits: kaks valikut, üks tee Jüri Saar: jumalad ja inimesed Argo Ideon: pintsakud valimisdebatil Päeva karikatuur Juhtkiri: optimistlikult euroalas Toomas Vaks: e-tiiger 2015 Mart Kivastik: kõik minu emast Kultuur Balansseerib noateral Kiri Autorile Pubifunk Postimehe žürii hindab filmikassetti «Kontakt» Vanaduse ilmakord Viimane kontakt Aja auk. Hollywoodi paabel Tabamata ime Soe ja värviline vanaduspõlv Indias (:) eesti luule 2014 – kuldajastu jätkub Sport Spordi lühiuudised Tänaku auto uppus 30 sekundiga Kask sai finaalis kaheksanda koha, Niit edasi ei pääsenud Paremad pojad tagasi koduliigas: mitte enam viimane valik Tarbija Pere saab pingelisele eelarvele vaatamata hakkama Neli poega panevad ema silmad särama AK Peeter Langovits: kaks valikut, üks tee Nädala album. Nelja peaga lohe Luulehetk – hetk luules Pubifunk Balansseerib noateral Toomas Vaks: e-tiiger 2015 Kiri Autorile Tabamata ime Aja auk. Hollywoodi paabel Lumememm, kes ei tahtnud ära sulada Kuidas Juhte koolitada? Viimane veerg Maire Aunaste mõtles järele Soome toob Venemaa tuumariski meie ukse alla Jüri Saar: jumalad ja inimesed Vanaduse ilmakord Kadri Liik meenutab Boriss Nemtsovi: «Ütlesin talle, hoia siis ennast!» (:) eesti luule 2014 – kuldajastu jätkub Arter Horoskoop Hetki elust Elagu erinevused! Soovitused Ahvenamaa lihtsad maitsed Tuulegeneraatori katusel Lugu unistuse täitumisest Liis Haab: inimesed peaksid oskama andestada Juba natuke lahjemalt Tuuli Roosma uus reisisari Varakevadine moepalavik Londonis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lootusrikas nelik puhkab homme

2 min lugemist
Tallinnas Stenbocki majas pidasid eile nõu parteide esimehed Andres Herkel (Vabaerakond), Sven Mikser (SDE), Urmas Reinsalu (IRL) ja Taavi Rõivas (Reformierakond). Valimistel edukaima partei juhina sõltub Rõivasest, kas sellesama neliku osalusel sünnib nelikliit või saab teoks mõni teine võimukooslus. FOTO: Jaanus Lensment

Eile alanud võimukõnelustel üllatasid Reformierakonda positiivselt Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) ning Vabaerakond.

Need kaks erakonda näitasid valimiste võitjaerakonna hinnangul üles konstruktiivsust ja koostöömeelt. Ei ülearuseid tundepuhanguid, ülearuseid soove ja nõudmisi. Valikuid ja võimalusi Reformierakonna jaoks ka väga palju ei ole – kuidagi tuleb hakkama saada ja üksteise nõudmistele vastu tulla.

Kord juba läbirääkimisvooru lõhki löönud Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) paistab valitsusliidu koostajale hetkel rohkem iseendaga tegelevat. Sarnaselt IRLi juhtimismuredega vaetakse võimalikke muudatusi ka sotside seas: kas erakonna etteotsa võiks tõusta turvaline Ivari Padar või hoogne Rainer Vakra?

16 häält «ülemäära»

Täna hommikul kell 10 Tallinnas Stenbocki majas uuesti kokku tulev nelik võtab homsel naistepäeval puhkepäeva. Aga seda lootusrikkamalt kui nädala keskel.

Nelja peale kokku oleks võimujagamiseks riigikogus 67 häält, mis annab võimalus suurteks otsusteks. Haldusreformiks ja demokraatia paketi elluviimiseks. Aega on ka veidi ebapopulaarsete otsuste tegemiseks ja poliitilise «valu» jagamiseks, sest järgmised valimised on ees alles kahe ja poole aasta pärast – 2017. aasta oktoobris valitakse taas kohalike omavalitsuste koosseise.

Aga enne veel seisab ees presidendi valimine. Kui peaministrina jätkab Taavi Rõivas, võib olla väga tõenäoline, et riigipeakandidaadina tõuseb järgmise aasta hilissuvel riigikogus üles praeguse spiikri Eiki Nestori nimi.

Reformierakonna esimees Taavi Rõivas tõdes eile, et kui kõnelusi peavad neli erakonda, kel ühtekokku on parlamendis kahekolmandikuline enamus, on põhjust olla ambitsioonikas.

IRLi juht Urmas Reinsalu nimetas esimest kohtumist meeldivaks ja konstruktiivseks ning kinnitas, et erakond suhtub kõnelustesse tõsiselt ja usub, et need kulgevad asjalikus ning koostöövalmis õhkkonnas.

Sama meelt oli sotside pealik Sven Mikser, kelle sõnul näitasid nii valimistulemus kui ka valimiseelsed debatid tellimust põhimõtteliste reformide järele.

«Seetõttu oleks selline lähenemine, et alustada suurte probleemide defineerimisest ja püüda leida ühisosa, kuidas need suured probleemid lahendada või vähemalt leevendada, päris hea viis, kuidas võiks jõuda koalitsioonileppe sünnini,» märkis ta.

Paljude osalistega kõnelustel ongi Mikseri sõnul küsimus selles, kas otsitakse minimaalset ühisosa – kusjuures mida rohkem osalisi, seda lahjem lepe saab – või ollakse valmis tegema suuri asju.

«Kui me läheme niimoodi, et igaühel on käes punane pliiats, millega saab kõik ebameeldiva maha tõmmata, jääb järele väga vähe. See kindlasti peegeldab suurt konsensust, aga siiski ei pruugi olla ülearu ambitsioonikas,» ütles ta.

Mikser avaldas lootust, et praegused partnerid tõusevad kõik oma kitsastest valimisprogrammidest kõrgemale ja püüavad mõned probleemid ära lahendada. «Siis võib sellest suure häälteenamuse toel tegelikult tulla päris hea valitsus,» lausus ta.

Uue poliitjõu soovid

Vabaerakonna esimees Andres Herkel kinnitas ajakirjanikele, et praegu pole erakonnal mingit põhjust edasiminekust taganeda, sest ükski neist olulistest probleemidest, millele erakond on tähelepanu juhtinud, pole lahenenud. «Täpsemalt saab anda hinnanguid siis, kui läheme sisuliste probleemide lahkamise juurde,» kinnitas ta.

Nelja erakonna võimuliidul oleks uues riigikogus 67 häält, kuid rohkem kui 51 häält omava võimuliidu saaksid kokku panna ka kolm erakonda. Reformierakonna, SDE ja IRLi koalitsioonil oleks 59, Reformierakonna, SDE ja Vabaerakonna koalitsioonil 53 ning Reformierakonna, IRLi ja Vabaerakonna liidul 52 kohta.

Seotud lood
06.03.2015 09.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto