Juhtkiri: optimistlikult euroalas

Ülehomme see siis algab. Euroopa Keskpank alustab euroala avaliku sektori võlakirjade ostuprogrammiga ja igakuiselt peaks omanikku vahetama 60 miljardi euro eest väärtpabereid. Tegemist on keskpanga juhi Mario Draghi jaoks tõsise proovikiviga: kas meede toob kaasa soovitud tulemuse, aitab ära hoida deflatsiooni ning toetab Euroopa majanduskasvu taastumist. Seda on tõsiselt vaja, sest kuigi kriisi lõppemisest peaks olema juba aastaid, on Euroopa majanduskasv olnud nigel. Kurdetakse, et erasektor ei taha investeerida, et maailmamajandusse investeeritakse küll, kuid see raha läheb teistesse piirkondadesse.

Tellijale Tellijale

Muidugi on selge, et üksnes keskpanga käsutuses olev rahapoliitiline ja makroarsenal ei suuda Euroopat parun Münchhauseni kombel juukseidpidi soost välja vedada, tarvis on ka reaalmajanduses hoogu anda. Oluline on Euroopa konkurentsivõime tõstmine, kuid samal ajal ei taheta käest anda sotsiaalvaldkonnas saavutatut. Just lõppeval nädalal arutasid Euroopa ametiühingud ja tööandjate organisatsioonid Brüsselis seda, kuidas taastada vahepealsel kriisiajal soiku vajunud sotsiaaldialoogi. Selles on kõik veendunud, et Euroopa peab majanduse käima saama, ainult kuidas?

Draghi meetmetes selleks imerohtu näha ei tuleks, kuid siiski, selline praktikas enneolematu «suurtest kahuritest » laskmise ootus on Euroopa turgudel tekitanud optimismi. Seda on edasiminekuks väga vaja.

06.03.2015 09.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto